Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zeberka4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6419
Od: 10 sty 2009, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Mango z pestki?

Post »

potrzymaj jeszcze jakis czas, przynajmniej do czasu az mango wypusci ładne listki ; )
Tony
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 mar 2011, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Moje mango z pestki

Post »

Witam, ponad miesiąc temu wsadziłem z czystej ciekawości pestkę mango do ziemi w doniczce. Mango wykiełkowało po niecałych dwóch tygodniach, dzisiaj mijają 3 tygodnie od tego momentu i wygląda tak: http://img841.imageshack.us/i/mangoo.jpg/
Jakiś tydzień temu drzewko nieco spowolniło swój wzrost, właściwie jego wysokość się nie zmienia, ale niedawno dostało nową, wiekszą doniczkę, mam nadzieję, że wyjdzie mu to na dobre ;)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
figaszaste
100p
100p
Posty: 101
Od: 11 kwie 2010, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Moje mango z pestki

Post »

Mango w mieszkaniu zwykle nie sprawia kłopotów,zapewniamy warunki jak dla ficusa,światło rozproszone, podlewanie latem umiarkowane ,zimą bardzo ograniczone (1x w mc),lubi przycinanie pędów (w kwietniu)pojemnik raczej mniejszy niż za duży.Dobrze znosi lato w ogrodzie,pod krzewami,nie lubi ostrego słońca.Mam tę roślinę od kilku lat .rośnie bez problemów.Życzę powodzenia!

jola
pamiętajcie o ogrodach,przecież z tamtąd przyszliście.
kacper69
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 5 paź 2008, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legi@nowo

Re: Moje mango z pestki

Post »

To mango z fotki to zupełnie nie podobne do mojego !
Ja posadziłem w styczniu, też z pestki , co została po owocu , z Kauflandu . :wink:
Jak uda mi się zrobić fotkę, to wstawię.
a może to moje mango , to jakaś inna odmiana?
A jest szansa na jakieś owoce z takiej roślinki?
Tony
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 mar 2011, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje mango z pestki

Post »

No bardzo ciekaw jestem jak wygląda Twoje mango, z tego co się zdążyłem zorientować, to moje jakoś specjalnie od standardów nie odbiega... ;)
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Mango z pestki?

Post »

Witam, ja od niedawna też należę do grona posiadaczy mango; wykiełkowało dość szybko, po zjedzeniu wyjąłem z pestki nasiono i wsadziłem do doniczki (połowa wystawała nad ziemię), a po 2 tygodniach był już korzonek.
Mam pytanie do tych, którzy hodują mango już od dłuższego czasu: jaka ziemia najbardziej im odpowiada? (pH, wilgotność, przepuszczalność, ilość próchnicy itp.). Czy wystarczy im zwykły torf ogrodniczy do dobrego wzrostu?
ziutekr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 kwie 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki?

Post »

Po przeczytaniu różnych postów pierwsze mango posadziłem po dwudniowym moczeniu pestki. Po kilkunastu dniach efekt był następujący
Obrazek
01.04.2011
Po kilkunastu dniach roślina podrosla więc przyszedł czas na przesadzenie. Przy okazji usunąlem twardą skorupę z nasienia a to na razie został jako źrodlo substancji pokarmowych dla młodej rośliny. Na dnie nowej doniczki usypalem okolo 2-3 cm warstwę keramzytu i niewielka ilośc znalazla się ronież "w środku".
Obrazek
16.04.2011
Zakładam, że w ciągu najbliższego miesiąca roślina będzie wymagała przesadzenia, w tym wypadku zrobilem rezerwę więc mam plan podnieść calą bryle korzeniowa dosypać ziemię na spód co spowoduje, że rożlina się poczuje jak przesadzona do większej doniczki.
Na chwilę obecna roślina stoi na oknie południowym aby miala jak najwięcej światła, podlewana jest żużyta woda z akwarium i raz na dwa tygodnie dodawany jest nawóz w plynie w ilosci jaka się wleje. Prawdopodobnie niedlugo roslina trafi na balkon aby miala jak najwięcej światla (bedzie stala w pelnym słońcu).

W miedzyczasie do dyspozycji miałem drugi owoc duzo dorodniejszy oznaczony w sklepie jako premium, natomiast sama pestka była dużo mniejsza. W tym wypadku usunalem zdrewnialą otoczkę i nasiono trafiło do doniczki z awokado ale w pozycji poziomej, po tym jak zobaczyłem w jaki sposób wykielkowalo pierwsze. Dziś zaobserwowalem, że z pestki która wystałała czesciowo ponad powierzchnie "coś" wystaje wiec została usunięta, tymczasowo trafiła do pojemnika po danonku z odrobiną ziemii i jutro powinna trafić do docelowej doniczki, ale nie bedę mogl obserwować jej na bieżąco bo znajdzie się w domu rodzicow gdzie ostatnio rzadko bywam
Obrazek
22.04.2011
Odgięcie korzenia wskazuje na to, że pestka powinna być obrocona o 180 stopni i jeśli będzie następna roślinka to tak bedzie posadzona.
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pęknięta pestka mango - jak posadzić?

Post »

ja zaś posadziłem pestkę pionowo i na razie pestka się podniosła i widać, że jakiś zielony pęd jest wbity w ziemię, czy to jest korzeń czy raczej łodyżka poszła w dół. Czy ją przesadzić czy czekać aż pokażą się listeczki.
maja271
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 cze 2011, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mango z pestki?

Post »

Posadziłam mango z pestki. Pojawiły się problemy. Jeden liść jest zdeformowany, posiada jakby takie przetarte dziury i ciemne zielone plamy, jakby lekko wypukłe. Drugi zaś ma tylko te lekko wypukłe, ciemne plamy.
Czy to początki jakiejś choroby grzybowej?
Zależy mi na tej roślinie. Właśnie wypuszcza nowe listki. :!:
nie wiem co mam robić? :?:
Arbi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 sie 2011, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Uprawa, hodowla:

Post »

Pestki mango należy pobierać z bardzo dojrzałych owoców,
aby zwiększyć prawdopodobieństwo w miarę szybkiego wykiełkowania silnej rośliny.
Przed posadzeniem pestka powinna być bardzo dokładnie wyczyszczona
z miąższu (aby nie gniła w ziemi,
w tym celu można także zgolić z niej włoski) i moczona w ciepłej wodzie przez około 24h,
a następnie powinna zostać posadzona do mieszanki piasku z torfem (w proporcji 2:1)
poziomo (przykryta cienka warstwą ziemi) lub szpiczastym końcem do góry
(do połowy zanurzona w ziemi)i podlana.
Pestkę przed posadzeniem można delikatnie otworzyć za pomocą np.: imadła,
tak, aby nie uszkodzić migdału znajdującego się w środku lub też całkowicie wyjąć migdał
ze środka i posadzić płasko pod cienka warstwą ziemi.
Doniczkę z mango należy okryć foliowym lub plastikowym opakowaniem
z paroma niewielkimi otworami. Doniczkę należy postawić w ciepłym i nasłonecznionym miejscu.
Kiełkowanie przyspiesza podgrzewanie z dołu uzyskane przez
np. postawienie doniczki nad kaloryferem.
Podlewać należy mieszanką wody przegotowanej i kranowej w proporcji 1:1
po każdym przeschnięciu wierzchniej warstwy ziemi.
Po 1-4 tygodniach (w zależności od warunków i dojrzałości owocu) powinien ukazać się pęd,
wtedy należy zdjąć folię.Gdy w pełni rozwiną się pierwsze liście,
siewkę można przesadzić do bogatszego w materię organiczną,
dobrze zdrenowanego, głębokiego podłoża, np. mieszanki torfu,
piasku i perlitu w proporcjach 2:1:1.
Mango lubi żyzne gleby, lecz z czuje się dobrze także w ziemi bogatej w piasek/żwir.
Nie lubi ciężkich, zbitych, przemoczonych gleb.
Przycinać mango można wiosną, po praz pierwszy po roku od kiełkowania,
jeśli siewka osiągnęła żądaną wysokość.
Mango lubi spryskiwanie liści przegotowaną wodą.
Rośnie najlepiej w pełnym słońcu, lecz nie lubi zbytniego przegrzania i dusznych,
nie wietrzonych szklarni. Toleruje pH między 5,5 a 7,5.
Młode drzewa są wrażliwe na przenawożenie, dlatego lepiej używać nawozów organicznych.
Mango jest podatne na ataki bakterii i grzybów powodujących czernienie i zniekształcenia młodych liści.
Zycze powodzenia.....
Arbi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 sie 2011, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki?

Post »

wstawilem post dla chodowli Mango-Uprawa, hodowla:
Arbi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 sie 2011, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki?

Post »

maja271 pisze:Posadziłam mango z pestki. Pojawiły się problemy. Jeden liść jest zdeformowany, posiada jakby takie przetarte dziury i ciemne zielone plamy, jakby lekko wypukłe. Drugi zaś ma tylko te lekko wypukłe, ciemne plamy.
Czy to początki jakiejś choroby grzybowej?
Zależy mi na tej roślinie. Właśnie wypuszcza nowe listki. :!:
nie wiem co mam robić? :?:
Rośnie najlepiej w pełnym słońcu, lecz nie lubi zbytniego przegrzania i dusznych,
nie wietrzonych szklarni. Toleruje pH między 5,5 a 7,5.
Młode drzewa są wrażliwe na przenawożenie, dlatego lepiej używać nawozów organicznych.
Mango jest podatne na ataki bakterii i grzybów powodujących czernienie i zniekształcenia młodych liści.
Przedziorki pajeczaki itp.
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2725
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Czy z tego nasionka może wykiełkować mango?

Post »

Obrazek
Chciałam wyhodować sobie mango z nasionka z kupionego owocu.
Ale zastanawiam się czy akurat z tego konkretnego nasionka coś mi wykiełkuje.Było już pęknięte i wygląda tak jak na zdjęciu.
Co o tym sądzą Ci co mają doświadczenie w tej dziedzinie?
Pozdrawiam Anna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”