Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Narvi
Nie rozumiesz, na określone choroby, szkodniki stosuje się określone grupy preparatów, a nie jak leci czy co masz tam pod ręką.
Na choroby grzybowe stosuje się konkretne preparaty, można spróbować z ekologicznym wywarem z czosnku, sproszkowanym węglem, ale olej Neem? To jest preparat na zwalczanie szkodników...
Płyn do mycia naczyń, jego jedynie dodaje się parę kropli do roztworów żeby lepiej pokrył roślinę, ale nie samego i to jeszcze do chorób grzybowych.
Nieumiejętne stosowanie preparatów może doprowadzić do zniszczenia siewki, która jest bardzo wrażliwa.

Zastosuj preparat grzybowy i na razie tylko na stałe uchyl szklarenkę, żeby siewka nie dostała szoku. Dopiero jakby dalej się pleśń pojawiała, wtedy zdejmujesz całkowicie.

Jeszcze jedno, teraz doczytałem dokładniej co napisałeś wcześniej. Pleśń pojawia się na nasionku, czy dokładnie oczyściłeś z miąższu zanim posadziłeś?

PS. Foxowa, kto tu szydzi z naturalnych preparatów? Czytaj dokładnie co ktoś pisze...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Norbercie, Neem stosowany jest głównie jako pestycyd, ale doczytałem, że niektórzy polecają go także jako fungicyd.
Potraktowałem to jako mały eksperyment i postanowiłem wypróbować.
W każdym razie u mnie nie poskutkowało ;:185
Zrobię jak piszesz, najpierw Topsin, później stopniowe zmniejszanie wilgotności, docelowo chyba ta siewka wyląduje poza szklarnią

Foxowa Od kilku dni, każdego poranka delikatnie usuwam pleśń z nasiona bawełnianym patyczkiem.
Miejsce "infekcji" dokładnie pokryłem cynamonem (węgla nie miałem) ale na nic się to zdało.
Nadmanganianu potasu nie mam, być może znalazłbym jodynę w apteczce, ale chyba odpuszczę dalsze eksperymenty ;)
Foxowa pisze: A możesz pokazać foto jak to wygląda?
Pleśń czy szklarnia ;)? Jak wrócę to zrobię dwie fotki dla pewności
PS jak obserwujesz na YT HarliG to mniej więcej taki wynalazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Myślałam o pleśni i nasionku, ale szklarnie też możesz pokazać;)

Neem ma faktycznie właściwości grzybobojcze i antybakteryjne i nie jest tylko środkiem na szkodniki. Wpływa korzystnie ale raczej jak już masz konkret pleśń to bym kierowała siły w to, a nie olejowała malenkiej rośliny która i tak ma pod górkę na start. Neem Ci się przyda na pewno w przyszłości jak Cię dosiądą inne plagi ;)

Ja osobiście cynamonu nie lubię stosować. Niektórzy go zachwalaja, u mnie też plesnieje i to śmiało. Wolę węgiel - może być taki z apteczki nawet typu carbo activ, który się łyka przy rewolucjach.
Nadmanganian warto kupić sobie szaszetkę za parę groszy i mieć w pogotowiu. Dodaje się dosłownie krysztalka.
Eksperymenty są niewskazane , więc raczej zamienników nie szukaj, ale z czasem zapewne odkryjesz mnóstwo alternatyw dla chemii :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Narvi jest takie powiedzenie, coś co jest do wszystkiego, jest do niczego.
Nawet jeśli o jakimś preparacie piszą, że działa np. na grzyby, to nie musi być tak w rzeczywistości.
Ważna uwaga, eksperymentowanie może doprowadzić szybko do tego, że wskutek użycia nieskutecznego "wynalazku", grzyby mogą w tym czasie dalej niszczyć roślinę, bo czas działa tutaj na niekorzyść.

Najlepsze są preparaty, które są dedykowane i działają szybko.

Nie odpowiedziałeś na jedno moje pytanie, czy dokładnie oczyściłeś nasiono z miąższu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Pestkę otworzyłem, wyjęte nasionko obrałem ze skórki, obmyłem pod bieżącą wodą i zasadziłem w doniczce pod lekkim skosem.
Na zdjęciu widać ranę na nasionku gdzie wyrasta pleśń

Obrazek

Foxowa tak to mniej więcej wygląda, tylko bez zgryźliwych uwag proszę ;:173 wersja budżetowa, bo nie byłem pewny, czy cokolwiek z tego wyjdzie.
Plastikowe pudło z odzysku, dwie najtańsze świetlówki z marketu (każda chyba po 400 lumenów), najtańsze doniczki do wysiewu.
Doświetlam 12-16h dziennie, wietrzę godzinę wieczorem, zraszam gdy torf/ziemia przesycha

Obrazek


Obrazek

Uprzedzając pytanie dlaczego jest tam torfowiec (Sphagnum Moss) to najpierw miałem tam rozmnażać Ceropegie Woodi, ale uznałem, że roślina jest jeszcze za młoda i źle zniosła by cięcie. Wylądowało nasiona Mango.
Ostatnio zmieniony 8 sty 2021, o 18:27 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wątek poświęcony jest wyłącznie Mango.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Ja bym dał tą całą konstrukcję blisko okna. Lampy wg mnie są za słabe, powinny być powyżej 1 tys lumenów. Poza tym przy doświetlaniu istotne jest spektrum światła, jeśli nie będzie prawidłowe, to będzie tylko oświetlaniem. Podobnie jeśli chodzi o temperaturę barwową. Poniżej 4000 K, również będzie nieefektywne.
W tym pudle, pleśń ma dość dobre warunki do rozwoju.
Uchyl pokrywkę i zapewnij stały dostęp powietrza oraz dziennego światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Nie wygląda ta pestka najgorzej. Moje bywały ciemniejsze i bardziej puchate. ;)
Tylko dlaczego jej nie przykryjesz ziemią?

Box spoko. Sądzisz że jestem aż tak zgryźliwa, ze do wszystkiego się przyczepię? :uszy Są chyba gorsi ode mnie :;230
Sam fakt że masz tam światło w zimowej porze jest już wielkim plusem. Mogłoby być mocniejsze chyba tylko i dziurki czy wywietrznik ale tak to źle nie jest.
No i ładnie czysciutko tam masz. A żarówka jest w środku czy na zewnątrz? Nie mogę się dopatrzeć.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Jeśli coś miałbym doradzić w kwestii tego pojemnika, to wiem że dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie małego wentylatorka, jak od komputera. Wtedy masz zapewnioną bardzo dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu spada ryzyko załapania pleśni czy innych chorób grzybowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Foxowa są to jedyne pasujące lampy jakie znalazłem w markecie.
Dwie sztuki po 400 Lumenów, 4000 Kalwinów (nie wiem czy mogę wklejać link, nie chcę reklamować)
Dziurek zrobiłem kilkanaście (są ledwo widoczne przy krawędziach pokrywki), nie chciałem tracić wilgotności, ale być może wniosę projekt na wyższy poziom i zainstaluję wentylatorek jak doradza norbert76
Poszukam też mocniejszego oświetlenia przy okazji :wink: resztę roślin doświetlam ponad 1000 lumenowymi LED'ami, mam nadzieję, że maluchom to nie zaszkodzi ;)

Obrazek

PS lampa w tle nie ma nic wspólnego z projektem :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Widzę otwory, ale wg mnie nie rozwiąże to problemów, żeby pleśń się nie zbierała.
Sam pojemnik jest całkiem w porządku, trochę to dopracować i powinno być ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
humi999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 lip 2021, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Witam Wszystkich i proszę o pomoc w temacie Mango
Mam dwu i pół letnie Mango metrowe i do tej pory było wszystko dobrze,liście się rozwijają jak należy i mają po 40cm
ale ostatni przyrost liści dostał żółtych kropek.Mango nie jest przelane jedynie co to raz na dwa tygodnie podlewam odstaną wodą
z namoczonymi skórkami po bananach,które posiadają fosfor,potas, fosfor,wapń,krzem,magnez i siarkę.potrzebne dla cytrusów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia zmniejszyłam.
Proszę o wstawianie na forum zdjęć w mniejszym formacie,ich dopuszczalne rozmiary określa regulamin forum. /Karo
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

No tak, te domowe metody, niestety nie zawsze się sprawdzają. Roślina do tego czasu jakoś rosła, ale
czy wiesz jakie stężenie poszczególnych pierwiastków ma ten roztwór do podlewania?
Jakie jest pH podłoża? Kiedy roślina była przesadzana? Jakiej twardości wodę masz w kranie?

Sprawdź jeszcze czy nie ma szkodników.

Jeśli nie, to są niedobory składników odżywczych, które mogły powstać z paru powodów.
Przede wszystkim powinien być nawóz mineralny o właściwym stężeniu wszystkich najważniejszych składników mineralnych, czyli nie tylko potasu i fosforu, ale również azotu. Dzisiaj jest taki wybór nawozów, że nie ma potrzeby kombinować z jakimiś domowymi metodami.

Druga sprawa, podłoże powinno mieć pH podłoża na poziomie około 5,5 - 6,5. Podłoże powinno się wymieniać co około 2 lata, więc jeśli nie było wymieniane to teraz trzeba to zrobić.

Trzecia sprawa, twardość wody która jest bardzo istotną kwestią. Powinno się podlewać wyłącznie miękką wodą. Jeśli masz w kranie twardą albo nawet średnio twardą, to odstanie jej niewiele zmieni. Twarda woda z czasem zmienia pH podłoża na niekorzystny, przez co roślina coraz trudniej pobiera składniki odżywcze. Na zdjęciu nie widać dobrze podłoża, ale wydaje mi się że widzę wykwity soli wapnia. W przypadku twardej wody trzeba najlepiej filtrować przez RO albo używać przegotowanej, względnie mieszać z wodą destylowaną.


Czyli, jeśli od dawna rośnie w tym podłożu, najlepiej przesadzić do nowego, mieszanki ziemi i żwirku, do doniczki o rozmiarze dopasowanej pod wielkość bryły korzeniowej, nie powinna być większa niż około 2 cm na średnicy. Na dno drenaż, doniczkę stawiasz na podstawce.
Odczekujesz miesiąc i do końca września, połowy października co dwa tygodnie nawozem mineralnym do roślin zielonych.
Podlewanie wyłącznie miękką wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
humi999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 lip 2021, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Mango jest przesadzone na wiosnę tego roku do ziemi przepuszczalnej z torfem
Woda,której używam jest miękka używam tylko wody filtrowanej przez filtry Zepter EdelWasser
Na zdjęciu widać piasek,który jest posypany na wierzchu ze względu że miałem po zakupie ziemi, Ziemiórki
Zacznę używać nawozu mineralnym do roślin zielonych,po kilku tygodniowej obserwacji napiszę i zrobię kolejne zdjęcia.
Mango na to chwilę szykuje się do kolejnej partii wypuszczenia nowych liści,czyli trzeci raz w tym sezonie,liście są ogromne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”