Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5  
Autor Wiadomość
wawo
 Tytuł: Wciornastki na roślinach doniczkowych
PostNapisane: 20 mar 2008, o 13:03 
200p
200p
Ni stąd ni zowąd zaczął gubić liście - na zdjęciu widać białe plamy (1. liść z lewej) i jakby jakieś "nadpalenia" (liść 2,3, 4 - 2 został zerwany). Podejrzewam, że został zaatakowany przez jakieś grzyby czy inne robale. Proszę o radę Obrazek

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 21 mar 2008, o 22:37 
---

więcej niż 1 szt.
Wciornastki - oprysk Acetellic 500 EC (10ml środka w 10 l wody)

wawo
 Tytuł:
PostNapisane: 22 mar 2008, o 09:01 
200p
200p
Przemo napisał(a):
Wciornastki - oprysk Acetellic 500 EC (10ml środka w 10 l wody)

Dziękuję. Ile razy należy powtórzyć oprysk? Czy to "coś" rzuci się na inne kwiaty w pokoju/domu? Czy należy wymienić również ziemię?

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 22 mar 2008, o 20:27 
---

więcej niż 1 szt.
Oprysk możesz powtórzyć po 8 dniach jeszcze raz, ziemi wymieniać nie musisz a na innych roślinach jak zobaczysz objawy dopiero zastosuj chemię, szkodnik może ale wcale nie musi przenieść się na inne rośliny. :D

Alexxia
 Tytuł:
PostNapisane: 26 maja 2008, o 18:07 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witajcie,

mam problem z oleandrem a mianowicie na liściach oleandra pojawiły się połyskujące na srebrno odbarwienia oraz jaśniejsze miejsca (wygladają jak mikro-wygryzienia) i widoczne na niektórych listkach czarne kropeczki - prawdopodobnie to jakieś szkodniki (?). Oleander jest kupiony w ubiegłym roku, przezimował w domu, niektóre pączki usychają nie rozkwitając.

Prosze pomóżcie mi zdiagnozowac te szkodniki/choroby i doradżcie czym je zwalczyć.

Czekam na Wasze rady i mam nadzieję, załączam zdjęcia

Z góry WAM dziękuję za pomoc
pozdrawiam
Alexxia

Obrazek Obrazek

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 8 cze 2008, o 06:57 
---

więcej niż 1 szt.
Oleander jest zaatakowany przez wciornastki i należy go opryskać najlepiej Actellic 500 EC lub Mospilan 20 SP po sześciu dniach powtórzyć oprysk. :D

hiolka
 Tytuł: Jaka to choroba? - prośba o pomoc
PostNapisane: 3 sie 2008, o 09:57 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Witam,

proszę o pomoc w identyfikacji choroby (szkodnika?), która zaatakowała moje 3 rożne kwiaty doniczkowe znajdujące się w bliskim sąsiedztwie (maranta poszła już "do piachu"). Żal mi w szczególności dużego "bluszczowatego" kwiata, bo to b. okazały egzemplarz.

Objawy są takie: liście schną miejscami, jakby coś wysysało z nich soki, jest to szczególnie widoczne na spodniej stronie liści - wyschnięte miejsca w różnych częściach liścia, a do tego przytwierdzone małe (poniżej 0,5 mm wielkości), czarne, lekko błyszczące kulki, które wyglądają jak drobinki pyłu.
Są nieruchliwe, wiec podejrzewam, ze to jaja / odchody (?). Nie schodzą też przy zwykłym potarciu liścia palcem.

Poza tym miejscowym wysychaniem i charakterystycznymi czarnymi drobinkami, nie widzę na roślinach żadnych innych objawów chorobowych. Podejrzewałam, że to może przędziorki, ale nie widzę na roślinach żadnych owadów ani charakterystycznych pajęczynek.

Czy ktoś wie, co to za choroba (przejrzałam strony ogrodnicze, ale jak do tej pory nie natrafiłam na żaden pasujący opis choroby)?

Pozdrawiam,
hiolka

Proszę o pisanie używając ą,ę,ś,ó,ż itp. Regulamin. Przemo.

hiolka
 Tytuł: Robaki na roślinach doniczkowych - prośba o identyfikację
PostNapisane: 6 lis 2008, o 09:42 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Niestety nie dysponuję w tej chwili aparatem, zeby uchwycic robaka, ale postaram się go w miare dokladnie opisac i poprosze Was o pomoc w identyfikacji.

Moje "pracowe" rosliny lisciaste zaatakowaly podluzne, ok 2 mm dlugosci robaki. Sa dosc charakterystyczne, bo pasiaste - czarno-biale - trzy poprzeczne biale i czarne paski, glowa ciemna. Robaki sa plaskie, nie uskrzydlone, ruchliwe - nie niepokojone, same przemieszczaja sie po lisciach. Niestety rozmnazaja sie (mlode, cale biale osobniki "dojrzewaja" na spodniej stronie lisci) i przenosza na sasiednie rosliny, a ich obecnosc wyraznie szkodzi kwiatom.

Co to za szkodnik i jak go zwalczyc?
Bede wdzieczna za wskazowki.

adamanna
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lis 2008, o 16:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
sądząc z opisu to wciornastek ..... opryskać chemią .... osobiście nie znam domowych sposobów aby pozbyć sie lokatora

hiolka
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lis 2008, o 19:27 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Dziękuję, to chyba jednak to, niestety...
[URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/391c0be37d1c3f0b.html][IMG]http://
images40.fotosik.pl/27/391c0be37d1c3f0bmed.jpg[/IMG][/URL]
Jutro zakupuję odpowiednią chemię i mam nadzieję, że skutecznie drania zwalczę.

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lis 2008, o 19:37 
---

więcej niż 1 szt.
Skuteczny jest Actellic 500 EC w dawce 0,1% (1ml środka w 1 l wody). :D

hiolka
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lis 2008, o 21:06 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Dziękuję za poradę :) . Po wstepnym zebraniu informacji przymierzam sie jednak do zakupu Talstar'u 100EC. Tez jest zalecanym srodkiem na wciornastki, a poza tym wystepuje w mniejszych i przez to tanszych opakowaniach, co powinno w calosci pokryc moje (i kwiatow) potrzeby.

Gaba
 Tytuł: wciornastki
PostNapisane: 22 lis 2008, o 14:47 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Zauważyłam na bluszczu, skrzydłokwiecie i bambusie malusieńkie robaczki - brązowo-białe. Składają jajeczka. Jak mam się tego pozbyć???
Listki bluszczu umyłam już szarym mydłem, ale czy to wystarczy. Czy z reszta tez tak postąpić??? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Abudabi
 Tytuł:
PostNapisane: 22 lis 2008, o 20:34 
500p
500p
Gaba, zdjęcia są mało wyraźne, a tak bez szczegółów, to trudno powiedzieć co to za robale. Jest pajęczynka? a liście pod światło są takie jakby ponakłuwane igłą? to mogą być przędziory

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 70 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości