Monstera,filodendron - choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
rustyroot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 sty 2018, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Witam,
Przeprowadziliśmy się z bloku do domu i dostaliśmy od znajomych Monstera Deliciosa o całkiem okazałych rozmiarach (tak mi się wydaje jak na zakupioną sztukę)

Roślina była transportowana w grudniu, co podejrzewam dało jej w kość (Z domu do auta-z auta do domu, na mrozie), a poźniej ze względu na kota i prawie dwuletnie dziecko wędrowała przez prawie miesiąc z miejsca w miejsce. Na domiar złego, mój syn ma manię podlewania kwiatków a narzeczona słabą rękę do kwiatków więc dodając moje podlewania stała długo w wodzie.

W efekcie liście dostały plam i niektóre zaczęło zwijać w rulon, wyskoczyły w niektórych miejscach wysychające kreski na liściu a w doniczce (jeszcze z wodą) wylęgarnia larw...
Wiem że okres na przesadzanie nie bardzo sprzyjający, cięzko mi powiedzieć co to za larwa. Bo ani to pędraki, ani ziemiórki bo nic nie lata.

Więc pomocy!


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Monstera,filodendron - szkodniki

Post »

A to nie są skoczogonki ?
elari
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 lip 2020, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera,filodendron - szkodniki

Post »

Około 4 miesiące temu zakupiłam dosyć duże okazy Monstery. Roślina rosła pięknie, wypuszczała nowe liście. Jednak jej liście zaczęły żółknąć. Okazało się, że w osłonce, pod doniczką bytują jakieś żyjątka. Szukałam odpowiedzi na różnych wątkach jednak nie jestem w stanie określić jaki to szkodnik. Troszkę może podobny do Skoczogonków, jednak nie jestm przekona, w 100% że to skoczogonki. Być może troche podobne do larw opuchlaka. Ale też nie jestem przekonana że to opuchlaki.
Robaki mają około 1 cm może 1,2 cm długości. Bardzo proszę o pomoc i podpowiedź co to za szkodnik. Dodaję jego zdjęcie.

Obrazek
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Monstera,filodendron - szkodniki

Post »

Stonoga?
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera,filodendron - szkodniki

Post »

To, że liście zaczęły żółknąć, to od nieprawidłowej pielęgnacji. Te szkodniki pojawiają się w przypadku zbyt dużej wilgoci. Monstera została przelana.
Po pierwsze, osłonka do wywalenia, doniczkę stawiasz wyłącznie na podstawce. Do korzeni musi docierać powietrze.
Po drugie przesadź do prawidłowego podłoża, bo na pewno w takim nie rośnie. Monstery to epifity, więc muszą mieć bardzo przepuszczalne podłoże, mieszankę ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 2 :1, można dodać do niego trochę podłoża do storczyków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
elari
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 lip 2020, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera,filodendron - szkodniki

Post »

W drodze desperacji zadzwoniłam do osoby od której kupiłam kwiaty. Okazuje się, że te szkodniki to krocionogi. Aby się ich pozbyć zalecił mi podlanie w podstawkę wodą z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Woda powinna postać 3-4 godziny. Ząbek czosnku na litr wody. Kwiaty wystawić na zewnątrz i podlać przygotowanym roztworem w podstawkę. Szkodniki powinny odejść. Zastosowałam się do zaleceń. Mam nadzieję że pomogą.

Kwiaty rzeczywiście były przelane. Muszę dozować nieco mniej wody podczas podlewania.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera,filodendron - szkodniki

Post »

Nie rozumiesz. Nie chodzi tutaj o ilość wody, a nieprawidłowe podłoże i umieszczenie doniczki w osłonce. To jest główna przyczyna przelania. Trzeci powód, to częstotliwość. W przypadku Monstery, wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem.

Czyli musisz przesadzić do nowego podłoża. Jeśli została przelana, to jest duże prawdopodobieństwo, że doszło do uszkodzenia korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
z0rd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 sie 2020, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera,filodendron - szkodniki

Post »

Witam,
Na mojej monsterze pojawiły się kilka tygodni temu szkodniki, których nie jestem w stanie zidentyfikować.
Kolejne liście zaczynają usychać.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera,filodendron - szkodniki

Post »

Wciornastki. Zrób oprysk Mospilanem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
BeataKropka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 mar 2017, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera,filodendron - szkodniki

Post »

Witam, w jednej mojej monsterze odkryłam cieniutkiego przezroczystego robaka dosyć żwawo się ruszał co to może być ? Natomiast na drugiej zrobiłam test ziemniaka zostawiłam na 24 h na powierzchni ziemi plasterek ziemniaka i po podniesieniu zobaczyłam na niej takie bardzo malutkie poruszające się dość powoli czerwonawe punkciki , zamieszczam zdjęcie lecz na filmiku bardziej byłoby je widać ( a niestety chyba nie mozna wstawić filmik ) a na zdjęciu wyglądają jak malutkie paproszki . Czy może komuś uda się po opisie zidentyfikować co to może być ? Dodam że Monstera ma sie dobrze na razie nic się z nią niedzieję ,z robiłam ten ten profilaktycznie a na liściach nie widzę żadnego zjadającego szkodnika . Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera,filodendron - szkodniki

Post »

To pierwsze to może być jakaś glista. Generalnie jeśli to jest jeden, dwa, trzy egzemplarze to nie ma się czym przejmować. Gorzej, jakby było by ich więcej. Można delikatnie wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić czy nie ma ich więcej, ew. ręcznie wyłapać.

Co do drugiego, takie pomarańczowe kulki to mogą być przędziorki, ale z drugiej strony one żerują prędzej na zielonych częściach rośliny. Inną opcją byłby dobroczynek albo inne pożyteczne roztocza.

Jeśli roślina rośnie i nie ma na liściach szkodników i żadnych zmian to pozostaje tylko obserwacja.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gregori82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 kwie 2021, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Filodendron

Post »

Dzień dobry. W dniu dzisiejszym zakupiłem filodendron w sklepie. Czy na wszelki wypadek można go od razu spsikać preparatem na przędziorki.. Tak na wszelki wypadek? Czy może mu zaszkodzić skoro to mloda roślinka?
Dodam tylko ze nie widzę aby był zaatakowany.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron

Post »

Nie stosuje się preparatów na szkodniki, których nie ma.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”