Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
joannamm
500p
500p
Posty: 577
Od: 27 lut 2013, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie, nad rzeką Brdą

Re: Pelargonie - FOTO kwitnień sezon 2017,2018,2019

Post »

Anka159
To pelargonia wantirna. Obecnie ma 160 cm. Można ją prowadzić na drzewko albo jako krzak. Ja ją prowadzę na trzy pędy, ale raz w roku, na początku lata trochę przycinam, dzięki temu wypuszcza od dołu nowe przyrosty i całość jest zielona i kwiaty są na całości.
Anka159
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1728
Od: 29 sie 2013, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

160 cm ;:oj Tak dużej pelargonii to nie widziałam - gratuluję.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Joanno piękne liście ma ta odmiana, takie jakby marmurkowe :)

Mam kilkanaście odmian ale żadna takiej wysokości nie osiągnęła. Zresztą te w domu i w skrzynce za oknem muszą być niskie bo tylko takie pasują. Przycinam na bieżąco i jakoś się udaje.
Obrazek

Mam kłopot z gabarytem odmiany Prince of Orange jeśli to prawidłowa nazwa ale ... liście faktycznie mają zapach pomarańczy.
W maju dostałam małą sadzonkę, a teraz to duży okaz.
Stoi w kuchni na parapecie i ... tam juz nic się nie mieści - szerokość 50 cm, wysokość samej rośliny 42 cm
Ma kępiasty pokrój jak bodziszki w ogrodach.
Podlewana głównie deszczówką i sporadyczne z nawozem o minimalnej dawce azotu.

Obrazek

Liście bardzo mięciutkie i brzegiem falujące. Zapach dość intensywny
Obrazek
Obrazek

Kwitnie drobnymi kwiatuszkami jak wszystkie te o aromatycznych liściach
Obrazek
Obrazek

Rozchyliłam liście aby pokazać w jakiej dziwnej formie ona rośnie .
Chcę dla koleżanki pozyskać sadzonkę ale ... nie wiem jak to zrobić z takiego dziwoląga ???
Pędy ma krótkie, do tego wytnę 1 pęd to od razu zrobi się dziura i brzydko będzie wyglądać
Obrazek

Może na raz wszystkie przyciąć, a mateczną powoli przygotować do zimowania - czy to nie za wcześnie ?
Awatar użytkownika
Beatriceee
200p
200p
Posty: 361
Od: 28 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy
Kontakt:

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Kochani, mam 3 rosnące szczepki z jesieni pelargonii odmianowych, ale przez zimę na ciepłym parapecie się wyciągnęły do światła. Są cherlawe, od dołu nie mają w ogóle liści. Pytanie co teraz z nimi zrobić. Przyciąć? Gołe łodygi zostawić w ziemi, a sadzonki spróbować ukorzenić od nowa? Czy tylko ściąć im stożki wzrostu żeby się rozkrzewiły? Kiedy je przesadzić z kubeczków do większych donic i zacząć nawozić?
Biohumus starczy czy dać coś mocniejszego?
Pozdrawiam Beata
Mój balkon i rośliny domowe
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=68297" onclick="window.open(this.href);return false;
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Witaj,
Nie widzę jak wyglądają Twoje sadzonki, ale jeśli są powyciągane, to oczywiście dobrze by było, żebyś je przycięła. Jeśli są na tyle długie, że się da, to zrób sadzonki w kubeczki (ja po ścięciu lekko przesuszam łodyżki, przed wsadzeniem w podłoże) - będziesz miała więcej roślin. Pelargonia potrzebuje ok. 12 tygodni, żeby sadzonka po ukorzenieniu zakwitła. A jeśli rośliny są krótkie, to je tylko przytnij, postaw na większym słoneczku, jak zaczną rosnąć, zacznij nawozić, rozkrzewią się. :wit
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
bluebubbles
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 20 lut 2017, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Kolezanki i Koledzy, doradźcie proszę. Chciałam w tym roku posadzić na balkonie pelargonie. Oprócz klasycznych skrzynek, mam dwie skrzynie prosperplast (jak na załączonym zdjęciu poniżej). W skrzynkach nie ma odpływu. Wymyśliłam, ze wsadzę do skrzyń rośliny w doniczkach z odpływem, ale niestety szerokość tych głębszych części jest dość mała. :( Zastanawiam się, czy nie zrobić dziurek na dnie doniczki na stożkach, ale nie mam do nich podstawek, a stoją na murku :( doradźcie, co będzie najlepsze dla pelargonii? Myślałam, że zmieszczę w nich jedna rabatowa i dwie zwisajace (bluszolistne) pelargonie.

Czy ktoś z Was ma noże takie skrzynki i je modyfikował pod pelargonie?

Czy jakies małe plastikowe doniczki o średnicy ok 16-17cm i głębokości 12- 13cm będą za małe na jedna sadzonkę ?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

A ja mam pytanie co do bluszczolistnych: jaką najmniejszą donicę mogą mieć, nie tracąc przy tym na wzroście?
Zależy mi na osłonie od sąsiada, wisiałyby na drewnianej kracie, mam obawy co do wytrzymałości kratki :oops:
Awatar użytkownika
Joanna Sz
200p
200p
Posty: 352
Od: 2 cze 2014, o 08:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Dzień dobry. Proszę o poradę dlaczego moja pelargonia tak słabo kwitnie? Przy tak dużej roślinie są tylko dwa kwiatostany. To ubiegłoroczna roślina, która przezimowała na tarasie. W lutym przycięłam pędy i potem uszczykiwałam odrosty. I nadal nie wiem jak nazywa się ta odmiana.

Obrazek
Awatar użytkownika
EWA K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 490
Od: 17 sty 2008, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi
Kontakt:

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Czy Ktoś mógłby zidentyfikować tę odmianę, może ktoś zna jej nazwę ?

Obrazek
kaagosmi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 maja 2020, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Chciałem trochę przyciąć pelargonie, aby je zagęścić.
Wyczytałem, że warto obciąć czubek nad pierwszą parą liści, aby z tego pędu wyrosły dwa pędy, które wyjdą pomiędzy łodygą a liśćmi.
Jak z tych pędów wyrosną kolejne liście to znowu obcinam czubek nad kolejną parą liści.
Niestety trochę się z tym pogubiłem, tych liści pełno jest:-)

Jest ktoś w stanie oznaczyć mi na poniższym zdjęciach gdzie zrobić cięcia, aby się pelargonia fajnie rozrosła?
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”