Smużyna płożąca (Soleirolia soleirolii/Helxine soleirolii)

Rośliny doniczkowe
eryba
200p
200p
Posty: 254
Od: 4 sty 2009, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Smużyna płożąca (Soleirolia soleirolii/Helxine soleirolii)

Post »

Witam. Wczoraj córka dostała taki okaz sie zastanawiamy jak go pielęgnować.
Obrazek
Awatar użytkownika
Grzesik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 20 sty 2009, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

To Soleirolia soleirolii, lubi umiarkowane podlewanie nie toleruje ostrego światła, co jakiś czas wymaga odmłodzenia, chociaż najlepiej robić nowe sadzonki umieszczając po kilka w jednej doniczce, by szybciej uzyskać efekt. :D
eryba
200p
200p
Posty: 254
Od: 4 sty 2009, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dziękuję za pomoc :D
skoro łatwo robi się sadzonki to może latem wsadzę ją do ogródka na moją skarpę może obrośnie kamienie. Czy ktoś już tak próbował?
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Smużyna płożąca (Soleirolia soleirolii/Helxine soleirolii)

Post »

Kupiłam sobie w/w roślinkę. Chciałabym przesadzić ją do większej doniczki - podobno utworzy wtedy ładny "dywan". Jaką ziemię powinnam zakupić? Trochę poczytalam na temat tej roślinki, ale będę wdzięczna za porady od osób które ją hodowały.
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Re: Smużyna płożąca (Soleirolia soleirolii)

Post »

Ja mam ją od wielu już lat w ogródku i tworzy urocze kobierce. Nie jest wymagajaca w stosunku do ziemi, u mnie jest ciężka
gliniasta, wysychająca latem pod samym drzewem. Najważniejsze żeby nie była bezposrednio na słońcu, cień albo półcień
lepiej jej odpowiada. Może wymarzać zimą, i wtedy kobierzec robi się cały czarny.
U mnie jeszcze nigdy nie wymarzła ale zimy jednak łagodniejsze bo jestem w strefie 8a.
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
SunFlower
500p
500p
Posty: 673
Od: 8 lis 2009, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Smużyna płożąca (Soleirolia soleirolii)

Post »

Ja posiadam soilerolię w zwykłej ziemi kwiatowej- nie jest wymagająca co do podłoża. :D
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Smużyna płożąca (Soleirolia soleirolii)

Post »

to jest moja roślinka. podpisana jest jako "crassula turtle" ale to chyba to samo co smużyna??
Już się pogubilam. Chce ją przesadzić do szerokiej ale płytkiej doniczki tak aby mi sie ładnie rozrosła. czy to prawda
iż powinna mieć cały czas mocno wilgotno?
pieknie i szybko rośnie. musze ją zimować? mogę ją w lato wystawić na balkon? Jakie znosi temperatury?
Tyle jest jej odmian, że wbrew pozorom nie łatwo jest znaleźć informacje o niej, a najcenniejsze są rady od osób które również
ją posiadają :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Andziax007
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10079
Od: 20 gru 2008, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce woj. Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Smużyna płożąca (Soleirolia soleirolii)

Post »

Smużyna bądź też Callisia :wink:

Co jakiś czas trzeba ją odmładzać gdyż z czasem robi się dość wybujała i niestety efektownie to nie wygląda :? przykładem jest mój okaz...
Obrazek
Zdjęcie troszkę stare ale teraz jest o wiele większa :oops:
Mam ją nie cały rok i zobacz jak wyrosła....dość szybko rośnie i teraz zrobiła się taka wybujała 'kula' :D
Ja staram się żeby miała odrobinę wilgotną ziemię...trzeba pamiętać że za dużo wody szkodzi bo gniją korzonki :?
Nie musisz jej zimować wystarczy że w tym okresie zimowym będzie mieć dużo światła.
Jeśli nie masz dość słonecznego balkonu to jak najbardziej lato tam może spędzić ;:108
Jeśli chodzi o temperatury to już raczej nie pomogę :oops:
To chyba tyle co mogę powiedzieć...jak coś to pisz :wink:
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Smużyna płożąca (Soleirolia soleirolii)

Post »

ale fajna! Nie wiedziałam że jest to roślina zwisająca, dlatego planowałam przesadzić ją do szerokiej doniczki.
Jak można ją odmłodzić? Czy mogę ją podczas przesadzania rozdzielić do dwóch doniczek? Tzn rozerwać po prostu korzenie?
Bo rzeczywiście rośnie jak szalona a jej listki są takie piekne i połyskliwe, że warto w nią zainwestować swój czas :)
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Re: Smużyna płożąca (Soleirolia soleirolii)

Post »

Widząc zdjęcia jestem pewna że nie mówimy o tej samej roślinie. Wrzućcie w google nazwę Soleirolia soleirolii i zobaczycie że to niestety nie jest ta
o której piszecie i przedstawiacie na zdjęciach.
Proponuję znaleźć odpowiednią łacińską nazwę dla waszej równie pieknej ale zdecydowanie odmiennej rośliny i wkleić tą nazwę do tytułu tak by nikt
się nie mylił.
Pozdrowionka :wit
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
Andziax007
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10079
Od: 20 gru 2008, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce woj. Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Smużyna płożąca (Soleirolia soleirolii)

Post »

Jak najbardziej możesz ją posadzić do szerokiej doniczki...myślę że tu nie ma różnicy jaką doniczkę wybierzesz :wink:
Rozmnaża się bezproblemowo....wystarczy że odetniesz gałązkę z kilkoma listkami i do wody a za jakiś czas pokarzą się korzonki :D
Nie wiem czy tak można rozdzielać korzenie....w każdym bądź razie jeszcze tego nie próbowałam :roll:

Abeille z tego co widzę to roślinkę którą pokazała Zanetchen to zdecydowanie nie Soleirolia i moja też (może z daleka tak wygląda i jest dość wybujała) :wink: Tak jak wcześniej już wspomniałam to Callisia :wink:
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Smużyna płożąca (Soleirolia soleirolii)

Post »

Smużyna płożąca (Callisia repens)
Solejrolia rozesłana (Soleirolia soleirolii)
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
elaela13
50p
50p
Posty: 60
Od: 14 wrz 2010, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stary Wiązów

Re: Smużyna płożąca (Soleirolia soleirolii)

Post »

Ta roślinka to rodzaj pnącej pilei. Rozmnaża się ją bardzo łatwo z pędów - odcinamy tak aby był choć jeden węzeł i wkładamy do wilgotnej ziemi. Szybko się ukorzenia. Widziałam ostatnio na allegro piękne pilee gęste i długie do pół metra za 15 zł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”