Imbir - uprawa w doniczce

Rośliny doniczkowe
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Co roku mój imbir wiosną rośnie zdrowo, jednak później brązowieją mu młode liście, a na starych robią się brązowe plamy. Jednak co jakiś czas wypuszcza młode pędy, które również brązowieją. Niestety środki grzybowe nie pomagają, albo to nie grzyby są tego przyczyną. Co to może być?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Ja od trzech lat mam to samo, pomimo że w ubiegłym roku miałem posadzony imbir w ogrodzie i na balkonie. Jak osiągnie wysokość ok. 0,8-1,0m to stożek wzrostu zaczyna zasychać. Przypuszczam, że powodem jest zbyt niska wilgotność względna powietrza.
Lich555
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 mar 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Witam.
Posadziłem już jakiś czas temu imbir no i z początku ładnie rósł. Niestety od jakiegoś czasu wygląda jak na zdjęciach. Nie chce w pełni rozwinąć listków, a w niektórych miejscach zasycha. Jest on usytuowany na wschodnim oknie. Z tego co czytam, może to być spowodowane zbyt niską wilgotnością (dodatkowo jest on nad grzejnikiem). Czy codzienne zraszanie listków pomoże?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Samo spryskiwanie liści niewiele da, zwłaszcza przy włączonym grzejniku... Mamy połowę maja, nie ma jakichś mrozów, więc możesz go spokojnie wyłączyć.
Jeśli chodzi o podlewanie, to imbir ma wrażliwe nie tylko system korzeniowy, a przede wszystkim bulwę. Przed kolejnym podlaniem wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć.
Oprócz tego, że najprawdopodobniej zbyt często podlewasz, to jeszcze zbyt twardą wodą - widać wykwity soli wapnia. Nie podlewa się roślin prosto z kranu, a odstaną albo przegotowaną lub filtrowaną.
Podłoże powinno być mocno przepuszczalne, to powyżej jest zbyt zbite i osobiście bym przesadził do mieszanki ziemi i żwirku/perlitu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lich555
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 mar 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Grzejniki dzisiaj wyłączone.
I tutaj Cię zaskoczę. Nie sądzę, żebym podlewał go zbyt często, zawsze czekam, by na wierzchu było sucho.
Podlewam deszczówką, która leży przynajmniej kilka dni, zanim jej użyję (a przeważnie dłużej).
Co do podłoża to nie mam pewności, bo nie pamiętam, ale wydaje mi się, że użyłem mieszanki zwykłej ziemi z piaskiem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Wykwity świadczą o twardej wodzie, przy podlewaniu deszczówką nie powinny się pojawić. Zawsze podlewałeś deszczówką?
Inna opcja za dużo nawozu.
Trzecia sprawa, zbyt duża ilość piasku nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą powstawać zastoiny wodne. Lepiej używać żwirku. Piasek dodałeś osobno, czy użyłeś już gotowej mieszanki? Jeśli gotowej to podłoże będzie jednak dalej zbyt mało przepuszczalne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lich555
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 mar 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Zawsze używałem deszczówki. Nie używam wody kranowej do podlewania roślin. Nawozu nie używałem ani razu :D
Piasek wymieszałem z ziemią, nie pamiętam niestety w jakich proporcjach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Dziwne.
Rośliny się regularnie nawozi, bo ciężko żeby rosły na samej wodzie... Potem się dziwić, że ten imbir jest taki cherlawy.
Osobiście jednak bym przesadził do mieszanki ziemi i żwirku, dla mnie to podłoże jest zbyt zbite. Po przesadzeniu odczekaj z miesiąc i zacznij regularnie nawozić aż do jesieni, kiedy imbir wchodzi w stan spoczynku. Zimą oczywiście podlewasz góra z dwa, trzy razy żeby kłącze nie wyschło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lich555
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 mar 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

A czym go nawozić i jak często? Trzeba go będzie przesadzić do większej doniczki jeszcze w tym roku? Ucięcie części korzenia przeszkodzi roślinie w rośnięciu? Chciałbym mieć kawałek imbiru cały czas pod ręką :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Wszystko zależy od wielkości samego kłącza oraz bryły korzeniowej. Nie rozumiem po co chcesz ingerować w cięcie kłącza, skoro można kupić w pierwszym lepszym sklepie.
Nawóz do roślin zielonych, wg instrukcji na opakowaniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Ucięcie kłącza nie szkodzi, ale jeśli chcesz to jeść to ostrożnie z nawozem. Jest frajdą jeść własne plony ale żeby znowu nie najeść się swiństwa i chemii.

A kiedy te liście wyszły? Bo na początku są tak zwinięte, potem rozprostowują się. U Ciebie to wygląda jakby liście się ' zaklinowały' i nie mogly rozwinąć. Długo to już trwa?
Lich555
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 mar 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Dobra, przekonaliście mnie, nie będę tego jadł.
Tak, trwa to już dość długo, któryś tydzień na pewno (na oko 2 tygodnie, ale nie jestem pewien).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Imbir rośnie dość szybko, po prostu brakuje mu jedzenia i tyle. Przesadź do nowego podłoża, a powinien odżyć. Jeśli chcesz ryzykować i zostawić w tym, to musisz zacząć regularnie nawozić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”