Imbir - uprawa w doniczce

Rośliny doniczkowe
werbena74
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 30 wrz 2012, o 21:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Witam. Ja w tym roku w lutym kupiłam świeży imbir i jeden kawałek mi się zapodział, po dwóch tygodniach okazało się, że wypuścił kiełek, więc wsadziłam do doniczki przy jakimś kwiatku i rósł. Kiedy się nieco zaczął rozpychać przesadziłam go do dużej donicy,a teraz ma ponad metr. Wypuścił wiele liści. Rzadko go podlewamy, ale nie przeszkadza mu to. I teraz nie mam pojęcia co z nim zrobić. Czytałam tutaj, że można go normalnie zużytkować w kuchni, ale jakoś nie mam przekonania. Czy powinnam w listopadzie wyjąc go z donicy i jakoś podsuszyć, żeby móc z niego korzystać jako z przyprawy? A może ktoś próbował suszyć i mielić?
Agnieszka - pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Najlepszy jest świeży a takiego ciężko znaleźć w sklepach, wyczytałam że imbir zbieramy pod koniec lata (gdy liście zaczynają zasychać).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
aknit13
50p
50p
Posty: 87
Od: 3 gru 2016, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Skuszona filmikami postanowiłam spróbować. Posadziłam dwa kawałki w około dwulitrowej donicy. Poczekam co z tego będzie - wyrośnie czy nie wyrośnie. Trochę podlałam więc ziemia jest lekko wilgotna mam nadzieję że nie zmarnieje.
Mój storczykowy nałóg: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 14&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Kasiulek12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 kwie 2017, o 08:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Mój imbir siedział w ziemi ok 2 miesięcy. Został posadzony w grudniu natomiast pierwsze pedy wyszły po koniec stycznia. Na ten moment ma ok 130 cm. Od tygodnia zasilany jest pałeczkami na kwitnienie - mam nadzieję doczekać się kwiatów.

Poniżej zdjęcie mojego okazu. ;:3

Obrazek
Awatar użytkownika
AliceWhite
100p
100p
Posty: 105
Od: 5 wrz 2013, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Casale Monferrato(AL) Italia
Kontakt:

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Tez się przymiezam do posadzenia imbiru. W zeszłym roku zostswilam kawałek imbiru na szawce w kuchni i o nim zapomniapam. Zaczął puszczać zielone pędy ale zamiast włożyć go do ziemi zuzylam go. Tym razem wloże do ziemi. Jestem ciekawa co z tego wyjdzie.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=100849" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Jakiś czas temu kupiłam imbir z lekkimi pęknięciami na kłączu - to mnie zachęciło i wsadziłam go do hydrożelu.
Ładnie popękał dalej, ale niestety trochę się zaśmierdział (hydrożel, nie imbir) i chyba czas go przesadzić do zwykłej ziemi. Odnoszę wrażenie że taki już urok kłącza imbiru że część puszcza a część umiera i gnije. Poprzednio miałam w doniczce i hodowałam wg porad, ale niestety - tamten korzeń nic nie puścił, za to zgnił..
Ten jest lepszy, świeższy, zapowiada się że coś wyrośnie.


Obrazek

Po tym co wyczytałam rozumiem, że mam zwyczajnie wetknąć ten kawałek w ziemię. Zakopać czy nie? Widzę że w waszych doniczkach korzen jest na wierzchu , a ja zawsze przykrywałam lekko ziemią.
No i zainteresowało mnie to cięcie na kawałki . Jeśli chcę mieć gęstą roślinkę to sadzić cały korzonek, a jeśli chcę miec jeden pęd to tylko jeden plaster z jednym odrostem?
I jaka doniczka lepsza? Myślałam o szerszej a płytszej.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

U mnie kłącze imbiru tak długo cierpliwie czekało w kuchni na blacie, aż się zlitowałam i posadziłam je do ziemi, i to w jakim stanie - poniżej fotka z momentu posadzenia, sami zobaczcie ile wyrósł bez podlewania w bardzo ciepłej kuchni - był 19 lipca:


Obrazek

Obrazek

Kłącze posadziłam jakieś 1,5cm - 2cm pod ziemią, dosyć szybko na tyle urosło, że niejako do połowy "wynurzyło się" z ziemi (niebawem zrobię zdjęcie).

Po niecałych dwóch miesiącach od posadzenia imbir prezentował się następująco:

Obrazek

Podlewałam go nie za często. Na dniach planuję wykopki, ponieważ od jakiegoś już czasu przestał w zasadzie rosnąć. Postaram się zrobić zdjęcia wykopanego imbiru i podzielić wrażeniami.

Bardzo lubię różne eksperymenty i cieszę się, że spróbowałam z imbirem. Kolejny planuję z kłączem kurkumy, ale raczej na wiosnę dopiero.

Pozdrawiam Wszystkich.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Imbir na zimę zamiera, wchodząc w stan spoczynku. Po odcięciu żółtych pędów powinien być zimowany praktycznie na sucho (dwa, trzy razy zimą można delikatnie podlać).
Kiedyś go uprawiałem, nawet mi zakwitł. Potrzebuje jasnego stanowiska na parapecie, wtedy ładnie i szybko rośnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Tak, czytałam o tym w tym wątku (przeczytałam cały od deski do deski). Może pokuszę się kiedyś o dłuższą uprawę, teraz potrzebuję zwolnić miejsce, bo nowa roślinka już czeka w kolejce ;)
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Ja w tym roku podejmę czwartą i ostatnią próbę doprowadzenia zwykłego imbiru sklepowego do zakwitnięcia. Dotychczasowe próby zakończyły się niepowodzeniem pomimo że miałem imbir posadzony na balkonie, na parapecie okiennym i w ogrodzie.
Największym problemem w jego uprawie jest zasychający stożek wzrostu po osiągnięciu przez roślinę wysokości powyżej jednego metra. Powodem może być zbyt suche powietrze jak na nasze warunki.
W tym roku będzie w szklarni, gdzie wilgotność względna jest dosyć wysoka. Aby zmusić go do zakwitnięcia zostanie on poddany działaniu etylenu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

U mnie raz zakwitł trzymany na parapecie wschodniego okna bez żadnych kombinacji, ale to było tylko jeden raz w pierwszym roku uprawy, potem w kolejnych latach już nie ponowił kwitnienia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

To miałeś szczęście ;:215 mnie ta sztuka nie udała się przez kolejne trzy lata. Zawsze mam to samo - zasycha stożek wzrostu. W każdym bądź razie próbuję po raz ostatni na zasuszonym wraz z ziemią egzemplarzu, który rósł na balkonie.
Do czterech razy sztuka.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Imbir - uprawa w doniczce

Post »

Czy to normalne żeby bulwa imbiru w ziemi była sucha, pomarszczona?

Mój imbir opadł jakiś czas temu. Tzn zżółkł i zasechł.
Podlałam go więc lekko po raz ostatni i odstawiłam na parapet " zimowy" ( ten chłodniejszy), od tego czasu dostawał po odrobince wody tak żeby tylko była ciut wilgotna,ale nie sucha.
Do tej pory był normalny, tzn bez liści, ale korzonek był sprężysty, pękaty.
Teraz zrobił się jakby za suchy... Martwię się że zasechł.
Nie wiem na ile to normalne i czy tak ma czy ja coś źle zrobiłam.
Myślicie, że odbije na wiosnę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”