Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Dorzucę swoje 3 grosze. :wink:
Przed kupnem agapanta czytałam Zoję Litwin https://naradka.wordpress.com/2010/11/16/agapant/
Od siebie dodam, że zimują w piwnicy z małym oknem więc mają niezbyt jasno, od czasu do czasu podlewam przez całą zimę.
W tym roku pod koniec lutego ustawiłam doniczki na południowym parapecie, dokarmiałam zgodnie z zaleceniami j.w. i zakwitły bardzo szybko, najpierw niebieski a potem biały ku mojej radości ;:oj bo mała sadzonka. W maju wyniosłam na dwór i oczywiście przekwitły. Nie zraziłam się tym jednak tylko regularnie podlewałam (na okrągło podlewam deszczówką) i nawoziłam na kwiat tym co miałam na zmianę ( nawóz do pomidorów, surfinii i pelargonii). Moja cierpliwość została wynagrodzona i niebieski zakwitł wieloma kwiatami. :D
Przed wiosną (gdzieś pod koniec lutego) planuję wysadzić niebieskiego z donicy i dać mu nieco większą...i zobaczymy jak zareaguje....aż się boję ale muszę go przesadzić bo mi rozsadzi doniczkę.
Liczę też na białego bo przez lat ładnie się rozrósł i niechby na wiosnę znowu zakwitł bo jest śliczny i nawet ładniejszy od niebieskiego.

;:167
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Moje agapanty już w piwnicy. Piwnica ma 2 małe okienka więc jakąś poświate mają.
Tam spędzają zimę aż do kwietnia - maja, kiedy wynoszę je do ogrodu ( podlewane lekko 1 x w miesiącu).
W donicy stoją wiele lat, aż ją rozerwią korzeniami, w tym roku przesadzane do wiadra po farbie ( dziury robiłam wiertarką). W poprzednim nie było ani grama ziemi tylko splot korzeni, żeby je rozdzielić trzeba użyć siekiery lub piły. W tym posiedzą z 5-7 lat.
Kwitną obficie co roku.
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Doradzcie proszę.

Na przyszły rok zastanawiam się nad zakupem agapanta.Tylko że jeśli chodzi o zimowanie chyba nie miałbym gdzie jak tylko ciemną ciepła piwnice.Czy on by sobie dał sobie rade w takich warunkach?Czy okrywanie rośliny na zimę na balkonie da dobre efekty?
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Moje stoją w ciemnej piwnicy i sobie dobrze radzą.
Alicja
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Moje nadal stoją na dworze i mają się super, ale jeszcze nie ma zimy...
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

U nas przymrozki, agapanta podlewałam w czasie świąt w piwnicy, część liści zielona, sporo uschniętych.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

U mnie w piwnicy na oknie południowym rośnie sobie całą zimę agapant. Już drugi rok jak go nie przesadzam i nie podlewam i nic z nim nie robię. Doniczka bez odpływu to był strzał w dziesiątkę. Widocznie agapanty lubią mokre klimaty. W lato jak stał w ogrodzie to tylko co jakiś tydzień wylewałem z niego nadmiar wody. Oczywiście zakwitł w pierwszym roku uprawy co mnie niezmiernie ucieszyło. Taki piękny kwiat a tak małe wymagania.

Niedawno zakupiłem odmianowego agapanta niebieskiego. Chyba jakąś miniaturową wersję bo ten mój to kwitł na wysokości około 1,2 m.

Obrazek

Tak wygląda teraz w piwnicy. Dwa pozostałe zdjęcia to z 2017.
Obrazek

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4026
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Marku gratuluję! ;:138 Ja mam pełną donice i nie kwitnie. :(
Czy nawoziłeś, jeśli tak to kiedy i czym???

Dawniej jak miałam, to biały zakwitł po 6 latach a niebieski po 3, (tamte nie przetrwały kiedyś zimy).
Teraz mam nowe i znów tylko szczypiorek a u Ciebie taki maluch i już z pakiem, niesamowite. ;:180
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Gratuluje!
Też mi kwitły jak były dużo wyższe. W jednej donicy mam oba kolory.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Niczym nienawożony. Posadzony w kwietniu do doniczki stał w tunelu gdzie cały miesiąc grzała farelka. W maju pokazał się już pęd kwiatowy. Jak w ogrodniczym pokażą się sadzonki w bieli to pewnie go zdobędę. Z tym kwitnieniem tak młodej rośliny to pewnie zbieg okoliczności.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Przez przypadek kupiłem dzisiaj Agapant w Lidlu .
Ciekawe, czy coś z niego będzie :wink:
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Pewnie!
Tylko nie dawaj mu dużej doniczki, raczej mniejszą, na pewno wypełni ja korzeniami, lubi ciasnotę.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Wiecie co, ja już nie wiem co z moim agapantem. Właściwie to stoi jak zaklęty, praktycznie zero przyrostu.
Niby korzenie w porządku, jednak nie rośnie. Jedno mnie też zastanawia. Ma b.ciemnozielone liście.
Miałam już agapanta no i widziałam też w ogrodach na żywo, ale liście były raczej zawsze bardziej jasno zielone.

Znowu mu jakąś inną ziemię dać?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”