Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Rośliny doniczkowe
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Na moim też przyrostów nie ma.
Zostawiam go jednak bez grzebania w korzeniach, zobaczymy jak będzie się zachowywał w ciągu lata.
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Mój agapant, w ilości 3 cebulki na raczej małą doniczkę, też się zatrzymał, i wygląda licho. Niby dostał dobrą, przepuszczalną ziemię wzbogaconą kompostem i granulowanym obornikiem i pilnuję by nie był przelany (pozwalam przeschnąć, stoi w ciepłym miejscu balkonu) a stoi jak zaklęty, nie podrośnie nic. Sadzony w lutym a od kwietnia nie wiem czy cokolwiek mu przybyło.

Może potrzebuje więcej czasu by się dobrze zakorzenić, a może jednak te wszechobecne porady o tym jak to lubi mieć tłoczno w doniczce jednak nie do końca się sprawdzają?


Obrazek
Kuba
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Naczytałem się głupich rad w internecie w necie o uprawie Agapantów i do tej pory miały najwyżej 5 kwiatów. W tym roku postanowiłem po swojemu uprawiać. Są to Agapanty po dzieleniu dwa lata temu.W tym roku pokazały na co ich stać.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Faktycznie efekty, że kapelusz z głów, rzadko w Polsce widuje się agapanty z tyloma kwiatostanami. Czy mógłbyś przybliżyć swoją metodę uprawy?

B.
Ulpen11
200p
200p
Posty: 238
Od: 24 sty 2011, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Bielska-Białej

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Potwierdzam, że gdy zbyt ciasno w donicy to agapanty nie chcą kwitnąć. Jesienią zeszłego roku podzieliłam kłącze na pół,wiosną na spód dałam trochę obornika i efekt to 4 pędy, jeszcze z pąkami. Czekałam na kwiaty chyba z 5 lat. Pokażę, gdy się rozwiną.



----26 lip 2018, o 16:51 ---

Zapomniałam pochwalić zdjęcia agapantów. Cudowne. Gdy wyrośnie tak dużo pędów kwiatowych to wtedy jest efekt. Podobny bukiet widziałam w tym tygodniu w arboretum w Wojsławicach, ale tam dbają o to profesjonaliści.


Niebieskie dużo ciekawiej się prezentują niż białe. Kiedyś zamówiłam 3 agapanty niebieskie różnych odmian. Zakwitły, ale tylko jeden na niebiesko, pozostałe na biało. Jakby się ktoś uparł to mógłby dostrzec bardzo bladoniebieski kolor.
Poniżej zdjęcie białego agapanta, o którym pisałam kilka postów wyżej. Kwitł w trakcie upałów i z tego powodu bardzo krótko.


Obrazek
Pozdrawia Urszula.
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Moje agapanty, mają 3 lata
Alicja
Obrazek
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Przesadzony (bez podziału), bo rozerwał wiadro (plastikowe).

Obrazek

Obrazek
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Kwitnie nadal.

Obrazek
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Czołem! Moje agapanty udokumentowane w zeszłym roku niewiele ruszyły że wzrostem. Tak się bałem żeby ich nie przelać że chyba je zabiedziłem ;:14

Miałem okazję polecieć na krótko na Maderę, gdzie te rośliny rosną praktycznie wszędzie - w sklepiku na lotnisku można kupić takie nieco barbarzyńsko pocięte kłącza, jest ryzyko jak się przyjmą. Przynajmniej jest to coś o wiele ładniej rozwiniętego niż bulwy dostępne na naszym rynku - po 1,5 EUR za sztukę, więc nie jest to fortuna, uznałem że warto zaryzykować. Trzymajcie kciuki! :)


Obrazek
Kuba
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Polecacie dzielenie agapantów? Teraz na zimę? Mam dużą ( bardzo ) roślinę już kilka lat. Nigdy nie kwitła. Może podział ją pobudzi?
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

rena77 agapanty to twarde rośliny ale może lepiej podzielić koniec stycznia/luty.
Zwykle tak dzielę i gdy dostaną nową ziemię a potem nawóz to rwą się do życia. :D
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Dziękuję za radę ;:196 Tak zrobię, może w końcu zobaczę kwiaty nie tylko w sieci :)
PEPSI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7095
Od: 20 sty 2013, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Post »

Witam. Mam tego kwiatka od zeszłej jesieni. Zimował w domu, cały czas jest zielony. Czy mogę to już wystawić na zewnątrz? I czy zakwitnie....oto jest pytanie ;:131

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”