Liczi z nasion wymagania,uprawa

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

norbert76 tak jak napisałam - te lampki kupowałam dobre trzy lata temu. Wtedy nie byłam w temacie jak teraz. Kupując na dzień dzisiejszy zainwestowałabym pewnie w jakieś bardziej skuteczne metody doświetlania a zakup poprzedziłabym zebraniem większej wiedzy na ten temat. Nie mniej jednak przymierzam się do zakupu jakiegoś nowego oświetlenia, więc chętnie skorzystam z Twojej propozycji. Jak już jesteśmy w temacie to czy warto kupować LED-y bardziej profesjonalne - nie z barwą białą, czy jednak nie ma sensu. Kosztują kilkanaście razy drożej ale nie wiem czy faktycznie za tą ceną przemawia skuteczność. :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Jeśli masz najwyżej parę roślin, które będziesz doświetlać to wg mnie bez sensu jest przepłacać. Kup na razie zwykłą białą i sprawdź jak będzie u Ciebie działać. Jeśli nie będziesz zadowolona z efektów, to następny rok kupisz sobie grow. Teraz i tak pozostaje jeszcze gdzieś 2 miesiące gdzie trzeba doświetlać. Od marca dzień już jest na tyle długi, że nie ma w zasadzie takiej potrzeby.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Jak oczyszczaliście wasze nasiona?
Kupiłam jakiś czas temu liczi i wsadziłam w ziemię, ciągle mi pokrywaja się zielonym nalotem. Nie wiem co jest nie tak, wydawało mi się, że po wyjęciu z owocu wyczyściłam starannie, chwilę też poleżały żeby obeschły.
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Miałam tak samo :( Może trzeba by je było wymoczyć w czymś antygrzybowym, choćby w nadmanganianie?
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Wyjąć z owocu i umyć je. No i chyba najlepiej posadzić we włóknie bo tak nie pleśnieje
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Foxowa czy aby przypadkiem ich nie przelałaś? Czy nasiona pokryte tym nalotem puściły korzeń - dałaś im szansę? Może z ziemią coś nie tak - spróbuj ją zmienić. Ja zawsze po wyjęciu z owocu mocze nasiona minimum 2 dni.
Ja już wysłałam swoje liczi jak dotąd z 5 posadzonych wyrosło 4. Może uda mi się wstawić za niedługo jeszcze jakieś zdjecie. Jak tylko w sklepie znajdę owoce to chcę posadzić drugą turę.
Spotkał ktoś gdzieś liczi? Ja od jakiegos czasu już nie widuję.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Nie myłam w niczym antygrzybowym, podejrzewam, że je za słabo oczyściłam.

Z przelaniem u mnie może tak być, ale raczej nie ma klęski, znam siebie i robię doniczki tak żeby ta woda w miarę sprawnie przepływała nawet jak naleję za dużo.
Ziemia jest świeża, mix właśnie włókna z perlitem czy innym drobiazgiem. Na dno keramyzt.
Jeszcze nic nie miało szansy wyjść, bo to świeża sprawa, ale widzę że od razu się zrobiła pleśń na nasionach.

A liczi teraz niedawno kupowałam w jakimś dużym markecie, chyba Kerfie. Zrobiłam to dla pestek.
Zuza_m
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 20 lut 2018, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

emiemi8 liczi regularnie pojawia się w biedronce, lidlu i coraz częściej widuję w aldi.

Co do oczyszczania nasionek przed wsadzeniem, tyle ile oskubałam jedząc, tyle zostawiłam. Potem ok 2-2.5 dnia się moczyły i w tym czasie zaczęły wypuszczać kiełki.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

@Zuza_m Liczi jest dostę0ne tylko w zimie, od grudnia gdzieś do lutego.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Liczi

Post »

ogrodnik12 pisze:A którą stroną sadzi się pestki liczi? Tą z tym beżowym kółeczkiem czy drugą? Ja posadziłem tą pierwszą stroną i wychodzą jak by korzenie.
Hahaha miałam dokładnie ten sam dylemat, ale stwierdziłam, że to pewnie będzie jak w awokado ostrym w g?rę, piętką w d?ł. Ale nadal nie wiem, bo pogrzebalam w doniczce i pestka napęczniała i od piętki zaczęła puszczać zielone jakby miała iść łodyga. Zgłupiałam i odwr?ciłam ją w poziomie : D

Teraz czekam na dalsze postępy. Nawet się usunęła, pomimo historii z pleśnią.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Zwykle wpierw nasiono wypuszcza korzeń, potem pęd. Korzeń też może być z początku zielony, dlatego można się pomylić. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Zuza_m - poszłam za Twoją poradą z moczeniem i jestem Ci wdzięczna za to olśnienie. Pestki, kt?re zostawiłam na zapas po wsadzeniu do widy w mgnieniu oka ruszyły, szybciej od tych , kt?re sadziłam wcześniej w ziemi.
I to wszystkie 4/4 ;:138 gdzie w ziemi pękła tylko jedna i teraz wychyla zieloną łapkę . Bardzo jestem zadowolona, jak mi coś urośnie będę się chwalić ;)
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Liczi niemal "nienaruszone" przetrwało kolejną zimę :D :

Obrazek
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”