Liczi z nasion wymagania,uprawa

Rośliny doniczkowe
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Liczi niemal "nienaruszone" przetrwało kolejną zimę :D :

Obrazek
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Piękne. Tutaj jedna z moich zimowych siewek - spotkał się ktoś z takim wyglądem?
Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Młode liście liczi mają właśnie taki kolor.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Źle sprecyzowałam pytanie ;). Zazwyczaj liczi z początku wypuszcza 2 pary liści na tej samej wysokości. Tutaj mam aż 3 pary i to na różnych wysokościach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Siewki różnie się rozwijają, ja nie widzę żeby coś złego się działo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Witam
Pod koniec grudnia posiałam łącznie 5 nasion liczi. Wykiełkowały wszystkie (ale wybierałam tylko te które pękły) po uprzednim moczeniu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodatkowo jedno z nasion okazało się być dwu-zarodkowe.
Dzisiaj w sklepie kupiłam jeszcze kilka owoców liczi i pestki z nich zostaną wysiane jako druga tura.
Pozdrawiam
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Czas na troszkę informacji odnośnie moich liczi. Wszystkie zdrowo się rozwijają. Jedna z tegorocznych siewek przygotowuje się do 2 pary liści. Kolejne 4 nasiona siedzą w ziemi i lada dzień powinny się pokazać. Natomiast najstarsze liczi poczuło wiosnę i wypuszcza nowe liście.
Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

A u mnie dalej diabły nie chcą wypuścić liści.
Pestki są "żywe", jedna nawet obiecująco pękła, ale nic a nic z niej nie idzie. Przykryłam je dla lepszej wilgotności i czekam, może się kiedyś doczekam.
Za to się tak wczepiły korzeniami w ziemię, że aż jestem zaskoczona. Wcześniej je sprawdzałam i chyba za płytko potem wsadziłam, chciałam poprawić, ale ni hu hu , tak się trzymają że nie ma szans.

---15 mar 2019, o 22:22---

Spod ziemi wylazł wreszcie kiełek. ;:138
Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Maluch wyciągnął do słońca łapki. Wreszcie ;:138
Już myślałam,że nigdy to nie nastąpi.
Obrazek
Lich555
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 mar 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Witam.
Jakiś czas temu posadziłem kilkanaście nasionek liczi no i ładnie powschodziły. Rosły ładnie, ale od pewnego momentu jakby zahamowały. Są na południowym oknie, nad grzejnikiem, a czasami uchylę okno na kilkanaście minut. Grzejniki dzisiaj wyłączyłem, może ta zmiana temp. jest tego przyczyną. Stosuję codzienne zraszanie w godzinach wieczornych. Podlewam nie za dużo jak wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Nie nawożę, a może by się przydało. Tylko czym? Jak widać na zdjęciach, końcówki liści brązowieją, a nowe pędy obumierają. Niektóre roślinki rosną dużo ładniej niż inne. Mają o wiele większe liście. Niektóre mają liście o czerwonawym kolorze.
https://i.imgur.com/vXy0Ely.jpg
https://i.imgur.com/nD4hXQu.jpg
https://i.imgur.com/sHqfMLq.jpg
https://i.imgur.com/OqvUDgc.jpg

Zdjęcia zamienione na linki/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

1. Za suche powietrze, jak pisałem w innym wątku spryskując liście podnosisz wilgotność powietrza jedynie na krótki okres czasu. Postaw na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem. Niemniej na południowym parapecie może ciężko je uchować w dobrej kondycji, słońce może palić liście. Osobiście dałbym na inną wystawę albo postawił nieco dalej od okna. Grzejnik również miał na to wpływ. Nie do końca rozumiem sensu grzania o tej porze roku...
2. Nieprawidłowe podłoże, zbite. Powinna być mieszanka ziemi i żwirku. W zasadzie większość roślin doniczkowych powinno się sadzić do takiej mieszanki.
3. Podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Ja bym dodatkowo przesadziła każdą roślinę do osobnej doniczki. Będą miały wiecej miejsca. :D
A może mi ktoś poradzić jakiego składnika brakuje (lub jest go w nadmiarze) gdy liczi wypuszcza jasno-zielone liscie zamiast ciemno-zielonych? Do tej pory nawoziłam w zmiennych proporcjach obornikiem lub zwykłym nawozem do roślin zielonych.
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liczi z nasion wymagania,uprawa

Post »

Witajcie
Moje liczi jest w fazie intensywnego wzrostu. I tu zaczyna się problem. Na pierwszym zdjeciu widać jakiego koloru są nowe liście. W porównaniu ze starymi ich kolor jest bardzo jasny. Nawożę regularnie wiec raczej obstawiam nadmiar jakiegoś składnika ale różnie może być. Na drugim zdjęciu na liściu pojawiły się brązowe plamy. Czy to od słońca? Podrawiam
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”