Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

W jakim wieku są te "żółwiki" ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

3 lata, na ostatnim zdjęciu z listopada 2016 miału po ok pół roku, akurat trafiłam na to zdjęcie na moim wątku tu, gdy go dziś przeglądałam.
A już czekają następne nasionka :heja
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Zapytałem, bo również u mnie czekają nasionka na wysiew, może jutro lub w poniedziałek powędrują w podłoże. Mam tylko kłopot, bo nie mam małych doniczek, np 6x6x6, Mam nadzieję, że może kilka pozostawiłem, po moich sadzonkach Adenium, poszukamy, zobaczymy, a jak nie będzie to będziemy inaczej "kombinować". Po jakim czasie od wysadzenia w podłoże, kiełkują (orientacyjnie m/w) nasionka ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Najszybciej chyba był listek po 2 tygodniach, max miesiąc.
Szuja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2018, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Cześć wszystkim!
Dziś przyjechał do mnie ten przepiękny maluszek (2x1x1cm)!
Czy taka doniczka będzie dla niego odpowiednia przyjemniej na pierwszy roczek? Najbardziej chodzi mi o jej wysokość. Czytałem gdzieś, że żółwik nie ma zbyt wiele korzeni a i rośnie w żółwim tempie ;:88

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Doniczka w której posadzony jest "żółwik" ma w dnie otwory, jaka jest jej średnica ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Szuja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2018, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Ma, oczywiście że ma, sam wierciłem :heja średnica około 6cm
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Podpowiem, ta roślina nie lubi i nie jest wskazane podlewanie jej od "góry", może powodować zagniwanie podstawy caudexu. Najlepiej podawać jej wodę na podstawkę.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Szuja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2018, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Już o tym czytałem właśnie, dzięki :D Na razie go jeszcze nie podlewałem. Wyjąłem z ziemii, chyba torfowej, miał strasznie mokro. Poleżał trochę żeby się wysuszyć i wsadziłem w ziemię dla sukulentów. Poczekam z pierwszym podlaniem kilka dni 8-)
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Szuja pisze:Cześć wszystkim!
Dziś przyjechał do mnie ten przepiękny maluszek (2x1x1cm)!
Czy taka doniczka będzie dla niego odpowiednia przyjemniej na pierwszy roczek? Najbardziej chodzi mi o jej wysokość. Czytałem gdzieś, że żółwik nie ma zbyt wiele korzeni a i rośnie w żółwim tempie

Moim zdaniem ok, moje mają ciaśniej :)
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Macie prześliczne żółwie.

Udało mi się dzisiaj (po zaledwie miesiącu polowania) kupić "dorodnego", 4.3-cm żółwia! Ponieważ sprzedawca jest sędzią w ogólnokrajowym klubie sukulentów to głęboko wierzę, że roślinka dotrze do mnie (a 2 tygodnie, no to sobie poczekam :roll: ) w stanie idealnym.


A oto i parę zdjęć z aukcji:
Ostatnio zmieniony 18 sty 2021, o 00:47 przez norbert76, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: 1. Nie umieszczamy zdjęć nie swojego autorstwa - regulamin forum i prawo autorskie. 2. Proszę nie zdrabniać nazw roślin, przynajmniej w wątkach merytorycznych.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Discorea elephantipes

Post »

Czołem, chciałem Was spytać, jakie macie doświadczenia w uprawie Discorea elephantipes? Jak ją uprawiacie? Pytam, bo rośnie ona o tyle nietypowo, że budzi się do życia jesienią, a na lato zasypia. Jak tę dziwaczkę traktować zimą, jak latem?
Swoją, gdy zaczynała puszczać pędy - co działo się jak dotąd na początku października - trzymałem na najjaśniejszym i najcieplejszym parapecie wewnętrznym. Gdy tylko temperatury na zewnątrz stawały się bezpieczne (bez nocnych przymrozków, za dnia minimum ok. 15 stopni, a więc gdzieś tak na początku maja) wynosiłem ją na zewnątrz, na stanowisko nasłonecznione, ale gdy mniej więcej w drugiej połowie czerwca traciła zupełnie liście, przenosiłem ją w miejsce lekko zacienione (ale wciąż na zewnątrz). Wnosiłem do domu jesienią, wraz z kaktusami wynoszonymi na zimowisko.
Czy dobrze z nią postępuję?
Tego roku dziwnie się zachowywała, liści było jakby mniej i zrzuciła je bardzo wcześnie, już w połowie kwietnia była łysa. Z tym że tej zimy stała w pokoju nieco chłodniejszym niż zazwyczaj; ale tylko nieco. I na parapecie zachodnim, nie jak zwykle na wschodnim lub południowym (ale zimą u nas słońca i tak właściwie nie ma). Czy to może być przyczyną wcześniejszego zasypiania?
Z góry dziękuję za Wasze uwagi i porady.
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Tomku skoro masz doświadczenie to, bardzo cię proszę, podziel się wiedzą jak wybudzać żółwikia ze snu?

Mam malucha (ok. 5 cm średnicy), zakupionego w styczniu. Po pierwszym podlaniu (bo zrobił się miękki) żółwik zaczął tracić liście, do tej pory nie wiem czy to miało związek czy nie. Liście mu powoli, stopniowo żółkły i odpadały, aż w lutym był już całkiem łysy.

Od tamtej pory stoi sobie w tym samym miejscu nie ruszany (po za wypadkiem, jak ptak mi wleciał do domu i nabroił - wszystkie rośliny powywalał na ziemię :evil: ), od czasu do czasu go tylko pomacam delikatnie. Ciągle jest twardy jak po styczniowym piciu... no, moooże ostatnio minimalnie zmiękł, ale nie na tyle, żebym się tym w najmniejszym stopniu przejęła :roll: .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”