Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

dagg pisze:Wiem, że doniczki wyglądają już okropnie.. to osad z wody.

Tzn., że swoje "żółwie" podlewasz od góry ?
dagg pisze:Moje maleństwa z siewu 2016, najważniejsze roślinki w mojej kolekcji ;:167 nie wiem, dlaczego ale to właśnie do nich jestem najbardziej przywiązana. :)

Wcale mnie to nie dziwi. Każda roślinka, a szczególnie ta wyhodowana od nasionka, sprawia największą radość i do niej się przywiązujemy. Wiem coś na ten temat w odniesieniu do Adenium, które trochę za szybko rosną i nadejdzie kiedyś czas, że część musi ... "odejść" i będzie problem z którą rośliną pożegnać się.
Mój żółw nadal okryty zieloną czuprynką i "czepia" się gdzie i na czym tylko może, ale mimo swojej "agresji", bardzo cieszy swoim wzrostem.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Siane na wiosnę 2016,więc niebawem stukną im 3 lata :wink:
Szczerze mówiąc, nie pamiętam już, w jakiej ziemi rosną.. Może to być mieszanka ziemi do kaktusow, uniwersalnej i piasku...

Podlewam od góry ;:131 ale małymi partiami, żeby nie zalewac kaudeksu. Tzn przy jednym podlewaniu kilka razy nalewam do doniczki niewielkie partie wody aż woda pojawi się w podstawce.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

dagg pisze:.. Podlewam od góry ;:131 ale małymi partiami, żeby nie zalewac kaudeksu. Tzn przy jednym podlewaniu kilka razy nalewam do doniczki niewielkie partie wody aż woda pojawi się w podstawce.
jeżeli mogę doradzić, podpowiedzieć szczególnie, że są to młode, ładnie zapowiadające się rośliny, cytuję:

"Pochrzyn słoniowy powinien być podlewany umiarkowanie. Roślina bardzo źle reaguje na przelanie, znacznie lepiej znosi suszę. Dlatego też lepiej ją przesuszyć niż przelać. Co więcej, należy pamiętać, że pochrzynu nie wolno podlewać od góry ? bulwa musi być sucha. Wody dostarcza się na podstawek pod doniczką, z którego sukulent może czerpać korzeniami. Dzięki temu masz pewność, że nie przelejesz rośliny.

Gatunek jest także bardzo podatny na zasolenie i źle znosi nawet małe dawki nawozu. W domu lepiej zupełnie zaniechać zasilania, chyba, że roślina zacznie marnieć bez powodu. Wtedy można jej podać niewielką ilość wieloskładnikowego nawozu mineralnego. Dawka powinna być naprawdę niewielka i jednorazowa."


- cytuję z tej strony: zmoderowano - nie podajemy linków do innych for, bazujemy przede wszystkim na własnym doświadczeniu.

ja podlewam od początku od "spodu" na podstawkę wtedy, jak kaudex robi się lekko miękki, przy dotykaniu palcami. W moim przypadku, jest to sprawdzona metoda, że "żółw" domaga się niewielkiej dawki wody. Po podlaniu "skorupka żółwia", bardzo szybko robi się twarda w dotyku.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Dziękuję, muszę pomyśleć o zmianie doniczek na takie, które umożliwią podlewanie od dołu, bo w tych to nie będzie niestety możliwe..
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Piękne i żółwie i doniczki :)
Mam nadzieje, że moje marzenie o wyhodowaniu żółwia z nasion w końcu się spełni.

Czy one zawsze takie zielone?

Pzdr,
Artur
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Niestety nie.
Te roślinki lubią sobie pospać o różnych w naszym klimacie porach roku. Mój prawdopodobnie już powolutku będzie się zbierał do usypiania, chociaż nie jestem tego na 100% pewien. Kilka najstarszych listków zżółkło, ale nadal rosną nowe młode przyrosty, a na nich młodziutkie w soczystej zieleni listki. Mam go już dłuższy czas, ale zawsze układał się do spoczynku w różnych miesiącach, nie jest "systematyczny", ale bardzo ciekawą, "zagadkową" rośliną.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Artur, ale Ty chyba siałeś kiedyś żółwia?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Siałem wiele razy, ale bez większych sukcesów...
Kaudeks średnicy jednego centymetra, dwa liście maks potem, a średnia żywotność góra rok.

W marcu próbuje jeszcze raz... :wink:

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Gdzie zaopatrujecie się w nasiona Dioscorea elephantipes ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Na allegro często są nasiona, ale warto sprawdzić sprzedawce zanim się zakupi nasiona, bo masa tam "podróbek".
Mój sposób na sprawdzenie sprzedawcy jest taki:
Jeśli sprzedający w swojej ofercie oprócz nasion żółwia posiada nasiona tęczowych róż, tęczowych konwalii, złotych róż, niebieskich storczyków, itp. to jest to dla mnie znak, że nasiona Dioscorea elephantipes nie będą nasionami Dioscorea elephantipes. :wink:

Pozdrawiam,
Artur
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Swoje żółwie siałam właśnie wiosną do mieszanki ziemi z piaskiem, stały na parapecie, gdzie słońce jest do ok południa, potem lato na balkonie. Te które pokazuję, już długo są aktywne, latem walczyłam na nich z tarcznikami.. żeby się ich pozbyć, bo ciągle się skądś odradzały w akcie desperacji poobrywałam im łodyżki z liśćmi :oops: ale tarczników się pozbyliśmy, łodyżki odrosły i mają się dobrze, ale dawno już nie spały, aktualnie pędy ładnie przyrastają.
Mój sposób na dioscorea to dużo słońca i mało wody, choć czytałam chyba, że bulwa nie lubi być wystawiona na słońce.

Bool - powodzenia w siewie życzę! Ja w tym roku też będę siać, może uda nam się uzyskać nowe rośliny w podobnym czasie :)
zielona2019
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 lut 2019, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

Czy nasiona Pochrzynu przed wysianiem należy moczyć w ciepłej wodzie? Czy od razy cyk do ziemi?
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pochrzyn słoniowy, roślina żółw (Dioscorea elephantipes) - uprawa

Post »

I ja chętnie bym wysiała, gdybym miała nasiona od zaufanego sprzedawcy, bo co niektórzy straszny kit wciskają kupującym. Wprawdzie Dioscorea to powolniak, ale wrażenia z uprawy własnoręcznie wysianych roślin są warte zachodu.
Moją roślinę kupiłam pod koniec 2016, rośnie powoli, jak to ona, głównie śpi
11.2016
Obrazek

12.2016 - dostała podpórkę
Obrazek

12.2017 -zmiana niewielka
Obrazek

07.2018 - trochę zmężniała i wyraźnie widać nowe pęknięcia w skorupie, na podłoże dosypana lawa, bo ponoć kaudeks lubi być przysypany - początek odpoczynku, suche pędy właśnie obcięte
Obrazek

02.2019 -świeże pęknięcia, roślina zrzuciła już część liści, wyraźnie szykuje się do spoczynku
Obrazek

Stoi na pd.parapecie, latem staram się, aby kaudeks pozostawał w cieniu innych doniczek. Z podpórki zrezygnowalam, bo roślina głównie śpi :) , a jak nie śpi, to pełza sobie gdzie chce :) .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”