Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Jak to nie? Pełno jest zdjęć podpisanych naprzemiennie jako odmiana epipremnum albo filodendrona pnącego, szczególnie pstrokate. Po ang. to już wszystko kończy podpisane jako pothos. Tu na zdj obok siebie filo i epipremnum

PS nie ja wrzucam, bo to zbiór z różnych stron internetu, dlatego pisze tu żeby potwierdzić albo zaprzeczyć.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Bo to są błędy w nazewnictwie. Niestety wielu nazywa epipremnum jako filodendron, stąd pomyłki. Niemniej jedne i drugie zupełnie inaczej wyglądają.
Jeśli chodzi o zdjęcie, to przecież ewidentnie widać że po lewej filodendron, a po prawej epipremnum i to na pierwszy rzut oka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Oj Norbert wiadomo że ktoś obcykany to powie że kompletnie inne, ale jakby nie stały obok siebie, a ktoś nie zna różnic to nie jest takie znowu oczywiste. Np. gdyby nie kolor młodych liści dla mnie e. Neon i p. hederaceu oxycardium neon to bym nie odróżniła tak hop siup.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Nie trzeba być "obcykanym", epipremnum niezależnie od odmiany jest bardzo charakterystyczne i naprawdę ciężko pomylić z filodendronem. Kształt, faktura liści jest inna, a przede wszystkim dostępność. Łatwiej i pewnie za niższą cenę kupisz epipremnum niż filodendrona.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

No to zdziwiłbyś się ile na grupach jest pytań czy na zdjęciu jest filo czy epi zwłaszcza kupione pod nazwą zielony mix :lol: . Np. ja jako prawie totalny roślinowy laik do dziś praktycznie nie wiedziałam po czym je odróżnić czyli właśnie tej fakturze itp. bo jak sam zauważyłeś są często błędnie nazywane.
esia
50p
50p
Posty: 58
Od: 27 kwie 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji, czy obie rośliny to epipremnum złociste? Pod taką nazwą oba dostałam, a wyglądają różnie :) chciałabym się upewnić :)
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Jedno i to samo, czyli epipremnum złociste.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ma1206
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 mar 2019, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Proszę o pomoc w rozpoznaniu plamek na lisciach mojego scindapsusa. Stoi na oknie wschodnim, obecnie dość mocno nasłonecznionym przez ok 2-3h przed południem. Zauważyłam podobne plamki na dwóch liściach, zastanawiam się czy to może być poparzenie słoneczne.


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Prędzej efekt przelania. Na wschodniej wystawie nie powinno popalić liści.
Podłoże to pewnie sama ziemia uniwesalna i/albo podlewasz za często?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ma1206
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 mar 2019, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Dziękuję za wskazówkę!
Scindapsus posadzony w ziemi do roślin zielonych z domieszanym perlitem. Faktycznie, być może ze względu na panujące ostatnio upały zaczęłam podlewać częściej. Wczśniej podlewany był 1xtyg.
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Cześć, mój scindapsus ma już ponad 8 lat, ale ostatnio zaczęły mu jakoś bardziej usychać liście.
Wiem że nie lubi jak się go często podlewa ale czy to może być spowodowane zbyt rzadkim podlewaniem?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Raczej problem leży w przerośniętej bryle korzeniowej - co około 2 lata powinno się przesadzić. Chociaż oprócz tego pojedyncze schnięcie najstarszych liści u Epipremnum, bo to nie Scindapsus, jest rzeczą normalną.
Niemniej trzeba przesadzić do mieszanki ziemi i dużej ilości żwirku/perlitu, na dno drenaż z keramzytu. Doniczka powinna stać na podstawce.
Epipremnum podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Post »

Witam, posiadam epipremnum Godzilla - powoli zaczęło rosnąć i... Nowe liście są niemal całkowicie gładkie, rozwinięte, "zwykłe". Czy ktoś wie jaki jest tego powód i co z tym zrobić? ... ;:124
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”