Shlumbergera czy Rhipsalidopsis? Grudnik czy kaktus wielkanocny?

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Shlumbergera czy Rhipsalidopsis? Grudnik czy kaktus wielkanocny?

Post »

Witam; posiadam sukulenta, który jest albo kaktusem wielkanocnym albo grudnikiem - nie potrafię rozpoznać po liściach, a mam go od niedawna i jeszcze nie kwitł. Co to jest?

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Wydaje mi się,że jest to Rhipsalidopsis-kaktus wielkanocny... Kiedyś czytałam,że ma troszkę inne liście,jeśli to tak można nazwać niż szlumbergera-są one zaokrąglone,w odróżnieniu do grudnika, ktory ma bardziej wyraziste..
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Wygląda na wielkanocnik.
Grudnik ma "ostre" listki. Popatrz:Obrazek
Zdjęcie z hannaanna.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
kruk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 9 lut 2008, o 14:22
Lokalizacja: Poznań

Post »

dokładnie. schlumbergera jest bardziej ostra , zębata. tak ze Twój okaz wydaje sie raczej rhipsalidopsisem.
zrodziliśmy się we krwi, we krwi żyjemy, we krwi umrzemy, przez krew powrócimy
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

To jest Rhipsalidopsis gaertneri - kaktus wielkanocny.
Pięknie kwitnie na różowo. :D

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Post »

Dzięki za zidentyfikowanie mojej roślinki ;:138 Pozdrawiam serdecznie ;:100
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Roślinka ze zdjęcia to rodzaj Schlumbergera lub dawna nazwa Zygocactus. Czyli kaktus bożonarodzeniowy. Jego kwiat posiada tylko jedną płaszczyznę symetrii - to taka cecha charakterystyczna tego rodzaju. Rhipsalidopsis ma kwiat o wielu płaszczyznach symetrii i czasem nazywa się go kaktusem wielkanocnym z uwagi na okres kwitnienia przypadający wczesną wiosną.
I jeszcze mała uwaga - kaktusy epifityczne nie mają liści - są to spłaszczone pędy. Liście u kaktusów zmieniły się w ciernie, a u epifitów ciernie prawie zupełnie zanikły. Pozostały tylko łodygi, które przejęły funkcje liści i znacznie się do nich upodobniły.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Roślinka ze zdjęcia to rodzaj Schlumbergera lub dawna nazwa Zygocactus.
Tomku chyba trochę namieszałeś. Roślina, którą prezentuje Agar to Rhipsalidopsis ("wielkanocnik"), więc do którego zdjęcia się odnosisz pisząc, że to schlumbergera?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Odnoszę się do pierwszego postu rospoczynającego temat autorstwa Agara. Roślinka z tych zdjęć należy do rodzaju Shlumbergera. Ma ona kwiaty zygomorficzne. Pewnie jest to Shlumbergera truncata, dawna nazwa to Zygocactus truncatus, czyli kaktus bożonarodzeniowy. Tu link do fotek w Google:
http://images.google.pl/images?hl=pl&cl ... a=N&tab=wi

Kaktus wielkanocny to Hatiora gaertneri, znana także pod nazwą rodzajową Rhipsalidopsis. Roślinki w tym wątku także się pojawiły, ale u DavidS28.

O przynależności do danego rodzaju nie decyduje kształt członów tylko kwiaty. Akurat pędy Shlumbergera mogą być dość przedziwne. Proponuję np. rzucić okiem na ten link:
http://images.google.pl/images?um=1&hl= ... raz%C3%B3w
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Będę drążyć temat. Według tego, co piszesz nie można więc jednoznacznie stwierdzić czy to "grudnik" czy "wielkanocnik". Zdjęcia kwiatów nie ma.
O przynależności do danego rodzaju nie decyduje kształt członów tylko kwiaty. Akurat pędy Shlumbergera mogą być dość przedziwne.
Agar, pamiętasz jak wyglądały kwiaty Twojej roślinki?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Możemy się założyć. Na pierwszej fotce na pewno jest rodzaj Shlumbergera. Kilka tych roślinek w życiu widziałem, a taką z fotki kiedyś, w zamierzchłych czasach nawet miałem u siebie. Klon ze zdjęcia to roślinka, która jest od lat rozmnażana wegetatywnie i często można ją spotkać "u babci" na parapecie. Tych klonów już nie mam w sprzedaży, do kupienia w kwiaciarniach są teraz nowe hybrydy Shlumbergera z bardziej postrzępionymi pędami i szerszą paletą barw kwiatów.
Na zdjęciu jest stary, poczciwy Zygocactus truncatus.
Rhipsalidopsis (obecnie Hatiora) to zupełnie inna bajka. Dla zamieszania zagadnienia poniższy link do innego gatunku z rodzaju Hatiora (do którego obecnie także jest zaliczany Rhipsalidopsis wg najnowszej systematyki). Czyli Hatiora salicornioides:
http://images.google.pl/images?hl=pl&q= ... a=N&tab=wi
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Tomek ja się nie chcę zakładać :P Nie podważam również Twojej wiedzy. Po prostu sama jestem ciekawa i czekam na kwiaty. :wink:
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Chodzi mi tylko o to, że czasem podobieństwo kształtu członów może być złudne, a roślinki mogą należeć do innych rodzajów. Zawsze należy w pierwszej kolejności patrzeć na kwiaty. U bardzo wielu kaktusów jest właśnie taka sytuacja, zwłaszcza kolumnowych.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”