Shlumbergera czy Rhipsalidopsis? Grudnik czy kaktus wielkanocny?

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

W doniczce są dwa różne rodzaje epifitów z rodziny Cactaceae. To co ma pąki to rodzaj Hatiora (Rhipsalidopsis), czyli kaktus wielkanocny. To co nie ma pąków to Shlumbergera (dawniej Zygocactus) czyli kaktus bożonarodzeniowy. Nazw gatunkowych nie jestem pewny, ale prawdopodobnie są to Hatiora gaertneri i Schlumbergera truncata, o ile w ogóle możemy tu mówić o czystych gatunkach a nie o hybrydach.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Agar, Twoja roślina o którą się pytasz to Grudnik Bukleja (Schlumbergera x buckleyi). Ma rzeczywiście trochę podobne człony do Wielkanocnika Gertnera (Rhipsalidopsis gaertneri), ale inaczej zbudowane kwiaty i jest nieco łatwiejsza w pielęgnacji.
:)
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
Zaczarowany
200p
200p
Posty: 237
Od: 8 mar 2007, o 10:57
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Witam.
Ja również mam problem z Zygocactusem.
Od pewnego czasu w ogóle przestał rosnąć. Zignorowałem to myśląc że na razie zrobił sobie przerwę.
Minął już jakiś czas a on nadal nie rośnie.
Dziś się mu przyjrzałem i widzę że coś jest nie tak.
Spróbuje opisać problem.

Zygokaktus jak wiecie składa się z takich odcinków. U podstawy wszystko jest w porządku (taki jaki go kupiłem) odcinki (Liście? - nie wiem jak to nazwać) są silne, sztywne oraz czuć że jest w nich woda.
Natomiast te odcinki na samym końcu danej gałęzi są suche, bez wody i lekko zmarszczone.
Coraz więcej tych odcinków takimi się staje.

Poczytałem o zygokaktusach i dowiedziałem się że jeśli te liście się marszczą to znaczy ze za dużo podlewam tą roślinę. I to mnie dziwi bo
po piersze:
mam tą roślinę ponad rok i podlewam tak samo. Przez pół roku było ok - nawet zakwitł. Po zimie mu tak odbija - dziwne
po drugie:
Te ostatnie liście w gałęzi są właśnie takie jakby im brakowało wody a nie że mają jej nadmiar.

Stanowisko:
Blisko południowego okna ale nie jest bezpieśrednio nasłoneczniony.

Podlewanie:
Zazwyczaj raz w tygodniu - małą ilością. Traktuję tą roślinę trochę jak kaktusa ale bez przesady. Roślina raczej nie miewa mokrego podłoża. Do następnego podlewania zdąży ono wyschnąć.

Mam zamiar oberwać te "dziwne" liście - ale co to mi da jeśli kolejne tak będą wysychać.

Mogę dać fotkę ale nic na niej nie zobaczycie. Roślina wydaje się być zdrowa. Dopiero po dotknięciu liście widać że coś jest nie tak.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Brak nawozu i mikroelementów a po zimie czy też po kwitnieniu roślina jest zawsze osłabiona i powinno sie ja zasilać :D
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Tak sobie myślę Zaczarowany, że to jednak może faktycznie brak wody oraz to co pisze Przemek. Ja o swoje - trzy - nigdy specjalnie nie dbałem ale zauważyłem, że właśnie przy braku wody (wyschnięta ziemia) robią się takie zmarszczone, suche. Zalewam je wtedy na maksa i nawet woda stoi w podstawkach. A kwitną mi zawsze, normalnie, w grudniu lub styczniu. Moja propozycja: podlej także na maksa, możesz dodać biohumusu, sprawdź po 2, 3 dniach co się będzie dziać. Wiadomo, że od razu rósł nie będzie, bo raczej rośnie powoli, ale może to będzie to - one lubią wilgotną ziemię (nie błoto).
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Zaczarowany
200p
200p
Posty: 237
Od: 8 mar 2007, o 10:57
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Zawsze myślałem że zygocactus to kuzyn kaktusów i trzeba oszczędniej z wodą. Przyznam jednak że nie żałowałem mu wody aż tak bardzo. Spróbuję z tym nawozem i z tym podlewaniem na maksa i zobaczymy.
Sprawa jest dziwna bo mam jeszcze jedną roślinę. Wygląda tak jak zygocactus ale ma inny kształt tych liści. Albo to inna odmiana zygoicactusa albo to ten drugi rodzaj rośliny który kwitnie w lato a nie ma zimę i ta druga roślinka rośnie ładnie i bez problemów.

Dzięki za rady.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

U Zygokaktusa czyli grudnika wyrostki na poszczególnych członach są ostre, wystające natomiast u kaktusa wielkanocnego są one okrągławo faliste. Grudnik kwitnie od grudnia do stycznia, k.wiosenny (taka też jest jego nazwa) w kwietniu i maju. Ja traktuję oba gatunki tak samo (tzn. podlewanie i nawożenie).
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To nie do końca tak karpek jak napisałeś ja mam grudniki o całkowicie okrągłych członach nie mają żadnych ostrości i takie o ostrych, faktem jest że kaktus wielkanocny ma zdecydowanie dłuższe człony od grudnika a najłatwiej jest je poznać po kwiatach mają zupełnie inne porównajcie sobie grudnik a tu kaktus wielkanocny
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Zgoda. Tylko, że zapomnieliśmy jeszcze o trzecim bardzo podobnym do poprzednich (grudnika i k.wiosennego) gatunku: Epifilum Epiphyllum ackermanii o różnorodnej gamie barw kwiatów: czerwonej, pomarańczowej, białej, purpurowej, żółtej i różowej. Może to o niego chodzi.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie zapomnieliśmy nie brałem Epiphyllum ackermanii pod uwagę gdyż on ma bardzo długie człony. :D
Awatar użytkownika
WioLinKa
200p
200p
Posty: 225
Od: 26 kwie 2007, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Bądź tu człowieku mądry :roll: no to co ja wkońcu mam ... :?: Bo jeden ma na ostro człony zakończone a drugi łagodnie i w dodatku oba kwitły na Boże Narodzenie i teraz tez kwitną :lol: Coś mi net świruje i fotki nie mogę wstawić :(
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Poczekaj troszeczkę aż się kwiaty otworzą, one rozwieją wszelkie wątpliwości :D
Wtedy jest je zdecydowanie najłatwiej rozpoznać. Ale patrząc na termin kwitnienia to będzie
kaktus wielkanocny :D
lenka_24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 mar 2009, o 08:44

Post »

mam małe pytanko czy do jednej doniczki można zaszczepić 3 różne kolory kaktusa wielkanocnego??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”