Szeflera - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Post »

agathos3- wełnowce z podłoża wyginą, gdy storczyka podlejesz wodą ze środkiem, w odp. stężeniu (patrz na ulotce). Nie wiem w jaki sposób podlewasz storczyki, ale możesz namoczyć je w przegotowanej wodzie ze środkiem p/ szkodnikom na 30-60 minut. Zabieg powtórz, gdy podłoże przeschnie. Wełnowce powinny wyginąć. Obserwuj roślinę przez kilka m-cy, bo wełnowce potrafią wyjść po dłuższym czasie.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wykonaj dokładnie oprysk Mospilanem 20 SP w dawce 0,3 grama na 1 l wody ale opryskaj taka mgiełka wody z chemia , z rośliny nie może chemia spływać dużymi kroplami bo wtedy oprysk jest mało skuteczny, po oprysku roślina powinna wyglądać jak po poranku pełnym rosy. Daw takie opryski w odstępie 4 dni i po szkodniku. :wink:
Krolik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 wrz 2009, o 18:49
Lokalizacja: DG

Re: Chora szeflera - proszę o pomoc

Post »

Witam.
Chciała bym się troszkę podpiąć pod ten temat.
Na mojej szeflerze zaobserwowałam również podobne plamki (3ost zdjęcia). Może to być następstwo miseczników? (bo takowe na niej występowały i były usuwane - chwilowo nie widać kolejnych osobników). Czy taka:
trzeba to przemywać wodą z szarym mydłem raz w tygodniu a po przemyciu spłukać roślinę pod prysznicem(letnią wodą)
kąpiel im pomoże? I przemywać tylko liście "nakropkowane", czy całą roślinkę?

Druga sprawa to dziwnie powykręcane liście starsze(2 pierwsze zdjęcia). Co może być powodem takiego wyglądu? Złe nawożenie? Bunt na częste przemywania (pod kątem tych miseczników)? Czy co innego?
Szeflera niedawno przycięta, nie chcę stracić tego drzewka, bo nie wiadomo, czy ukorzeni się odcięty pęd...
Proszę o pomoc

Oto zdjęcia:
http://pokazywarka.pl/zbznu8/#zdjecie81 ... =%22_blank
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Szeflera w plamki ?

Post »

Wyleczyłam ją ;:138 - obcięłam to co było brzydkie i puściła nowy czubek, teraz rośnie tak:

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ingga
500p
500p
Posty: 932
Od: 7 paź 2009, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Szeflera w plamki ?

Post »

Moja szeflera też ma plamki - a właściwie to małe kropeczki na liściach i to w dodatku na najmłodszych listach.
Czyżbym ją przelała?

W doniczce są posadzone cztery szeflery. Do niedawna były malutkie ale szybko rosną.
Zauważyłam, że od spodu korzonki "wychodzą" z doniczki.
Niestety kilka dni temu na kilku ich młodych listach zauważyłam małe czarno-brązowe kropeczki

Doniczka stoi na oknie zachodnim, niestety nad kaloryferem, ale w sypialni więc i tak ma możliwie najmniej gorący kaloryfer pod sobą :lol: . Staram się podlewać je jak ziemia przeschnie, ale niewykluczone, że kilka razy mogłam podlać częściej niż to byłoby skazane, a podlewam tak żeby przesiąkła cała ziemia w doniczce, ale żeby jednak woda nie stała w spodku.


Zdjęcia nieaktywne/N.

Jak mogę pomóc moim szeflerom?
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Szeflera w plamki ?

Post »

To chyba jakiś atak grzybów. Czy zaatakowało to wszystkie, czy tylko najmłodsze liście?

Może warto by było prysnąć np. Topsinem.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
ingga
500p
500p
Posty: 932
Od: 7 paź 2009, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Szeflera w plamki ?

Post »

Baryczka pisze: Czy zaatakowało to wszystkie, czy tylko najmłodsze liście?
tylko młode liście
Najpierw zauważyłam na jednym pięciolistku, to go urwałam
ale po tygodniu takich chorych gałązek jest ok 4-5

czy powinnam je też usunąć?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szeflera w plamki ?

Post »

Przyjrzyj się dokładnie czy nie ma na roślinie jakiegoś szkodnika, jeśli nie stawiam na przerost bryły korzeniowej z połączeniem zastoin w dolnej partii bryły korzeniowej. :wink:
Awatar użytkownika
ingga
500p
500p
Posty: 932
Od: 7 paź 2009, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Szeflera w plamki ?

Post »

Szkodnika żadnego nie znalazłam.
Natomiast przerost bryły korzeniowej jest bardzo możliwy, bo tak jak pisałam korzonki "wychodzą" otworami od spodu.

Planowałam przesadzenie ich na wiosnę, ale chyba chyba muszę zrobić to szybciej.
Tylko nie wiem jak mam to zrobić - obecnie rosną sobie we cztery.
Kiedyś chciałabym je poprowadzić żeby pnie im przeplatały się
Proszę o radę czy nadal zostawić je wszystkie razem, czy na razie osobno po dwie?
Czy w ogóle takie przeplatanie pni jest zdrowe dla roślin?

a co to są "zastoiny w dolnej partii bryły korzeniowej" :?: :oops:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szeflera w plamki ?

Post »

Szeflerę dość trudno pozaplatać bo ma dość kruche i łamliwe liście, jeśli chcesz ją z czasem zapleść trzeba by zacząć robić to już, nim pnie nie są jeszcze całkowicie sztywne im później tym gorzej, ponadto trzeba sukcesywnie obrywać liście pozwalając rosnąć jedynie zaplatanym szczytom czyli max. dwóm-trzem parom liści. Osobiście jednak nie polecam tego typu praktyk jeśli nie ma się doświadczenia bo można zmarnować sobie roślinę. Jeśli chodzi o przesadzenie możesz spokojnie zrobić to na dniach. Zastoiny natomiast powstają wtedy gdy z wierzchu ziemia przesycha a w głębi bryły korzeniowej jest nadal mokra a Ty patrząc od góry na ziemię widzisz że jest sucha i ponownie podlewasz, bryła korzeniowa w dolnej jej partii nie zdąży przeschnąć i znów jest moczona. Częstą przyczyną zastoin jest nieprawidłowe podłoże o strukturze zbyt torfowej i brak drenażu na dnie doniczki. :wink:
Awatar użytkownika
ingga
500p
500p
Posty: 932
Od: 7 paź 2009, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Szeflera w plamki ?

Post »

Czarodziej_ ' u dziękuję za odpowiedź, ale podpytam jeszcze o kilka spraw :)

Z tego przeplatania to chyba na razie zrezygnuję, może kiedyś jak dorobię się nowych sadzonek
z tych szefler to odważę się spróbować takiego rozwiązania.

Ale w takim razie czy posadzenie ich po dwie do jednej doniczki to dobry pomysł,
czy jednak lepiej każdą osobno?

no i zasadnicze pytanie jaka ziemia będzie najlepsza?
na stronie świat kwiatów znalazłam że powinien być
"substrat torfowy lub ziemia znormalizowana, którego pH powinno mieć 5,5-6,5."
ale może ktoś mi przełoży na potoczny język? :lol:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szeflera w plamki ?

Post »

Jak je posadzisz zależy od Ciebie, ja uważam że ładnie wyglądają rosnąc w takiej kępce, w miarę jak będą rosły w górę i jednocześnie traciły dolne liście ze starości możesz zrobić jeszcze taki manewr, że będziesz sobie pnie co jakiś czas ściągała ku sobie rafią ogrodniczą do momentu aż nagniesz je na tyle że będą przy sobie (zrosną się z czasem tworząc ładny gruby pień o wyraźnej strukturze rozszczepiający się przy ziemi) dlatego zostawiłbym je razem. Co do ziemi polecam ziemię dla palm z dodatkiem torfu o pH 4-5,5 (1:1 palmówka:torf) oraz niewielką ilością perlitu ok 1/4 całości mieszanki palmówki z torfem czyli po wymieszaniu ziemi dla palm z torfem dodatek perlitu powinien być w stosunku 4:1 (mieszanka:perlit). Na dno doniczki drenaż z keramzytu lub grubszego żwiru 1 -1,5 cm warstwa. :wink:
Awatar użytkownika
ingga
500p
500p
Posty: 932
Od: 7 paź 2009, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Szeflera w plamki ?

Post »

A czy perlit można czymś zastąpić?
Bo obawiam się że w moim ogrodniczym mogę go nie dostać. :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”