Oliwka - choroby,szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
ModusOperandi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 maja 2019, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Dziękuję za pomoc! W takim razie wiem już co leczyć i mogę spać spokojnie.
ModusOperandi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 maja 2019, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Dzień dobry,

zastanawiam się co takie listki oznaczają? Przelanie, zasuszenie czy chorobę? Ziemia (mieszanka uniwersalnej z kaktusową) raczej jest sucha ale raz zdarzyło mi się podlać ją bardziej niż powinnam. Liście się nie kruszą, a oliwka stoi w mieszkaniu przy balkonie zachodnim jakieś 15-20 cm od okna. Zamontowałam czujnik wilgoci wbijany do ziemi i przez ostatnie kilka dni wilgotność ziemi wychodzi około 4,5 do 2 przed podlaniem w skali do 10 przy czym od 7 ma oznaczać przelanie. Może to czujnik nie działa zbyt dobrze?

ZDJĘCIE OLIWKI:
https://i.imgur.com/Pslep5T.jpg

Zastanawiam się czy nie jest to coś zaraźliwego?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Przelanie i choroba grzybowa, która jest oczywiście zaraźliwa. Oliwka potrzebuje przepuszczalnego podłoża, czyli mieszanki ziemi i żwirku/perlitu, a nie samej ziemi.
Jak często podlewasz? Przy jakiej stoi wystawie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ModusOperandi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 maja 2019, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Oliwke podlewam małą ilością wody spryskując podłoże co 4 dni (mniej więcej kiedy 2-3 cm głębokości podłoża jest suche i sypkie) A dno doniczki wyłożone jest kremzytem. Roślinki stoją przy oknie zachodnim razem z Pileą, rozmarynem i oregano.
Czy w takim razie spryskać rośliny środkiem na grzyby? Od jakiegoś tygodnia pogoda jest dość deszczowa i zachmurzona, więc może z braku słońca oliwka i oregano mają problemy? A co do jednorazowego przelania - zdarzyło się to w tamtym tygodniu (spryskiwacz się otworzył i woda wylała się prosto do ziemi) ziemia była dość mokra ale niewystarczająco żeby woda przelała się do podstawki. Młode liście oliwki są całkowicie żółte i opadają.

Co w takim przypadku mogę zrobić z roślinami?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Źle podlewasz i masz złe podłoże. Keramzyt na dnie doniczki to jedno, istotne jest dodanie żwirku do ziemi i zrobienie mieszanki w proporcji około 3:1.
Dwa, prawidłowe podlewanie oliwki to obficie, a rzadziej.
Trzeba przesadzić, ocenić stan korzeni.
Nie dowiedziałem się dalej, jakie oliwka ma stanowisko. Potrzebuje ona południowej wystawy, względnie południowo - zachodnia.
Oprysk preparatem grzybobójczym to swoją drogą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ModusOperandi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 maja 2019, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Przepraszam, nie zrozumiałam pytania o stanowisko, w pierwszym poście napisałam że 10 cm od okna balkonu zachodniego, ale pytał Pan dalej więc chciałabym się zapytać czy chodzi o moc światła? teoretycznie nic okna nie zasłania a jako, że strona zachodnia to mocniejsze słońce pojawia się po południu i według miernika światła w skali od 0 do 2000 jest około 1600, jednakże od ponad tygodnia z powodu deszczowej pogody miernik na dworze przy oknie pokazuje ledwo 500 a wbity do doniczki oliwki 300.
Dziękuje za podanie proporcji ziemi - w takim razie w weekend udam się zakupić żwirek, chciałam się zapytać jeszcze o rozmiar - chodzi o bardzo drobny żwir?

Nie cytuj bezpośrednio poprzedzających postów - kolejny usuwam/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Ok., nie doczytałem z tym stanowiskiem. Teoretycznie zachodnie może być, ale nie będzie idealne dla oliwki. Jeszcze tylko się dopytam, to jest normalny, wysunięty balkon a nie typu loggia?
Po zimnych ogrodnikach, kiedy będzie cieplej wystaw na zewnątrz, stopniowo przyzwyczajając do słońca - szyba zatrzymuje większość promieniowania UV. Może stać tam, aż do jesieni.
Jeśli chodzi o żwirek, to zwykły akwarystyczny najlepiej kwarcowy o frakcji 3 - 4 mm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ModusOperandi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 maja 2019, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Bardzo dziękuje za wszystkie rady! Balkon jest wysunięty, a w następnym tygodniu będę ją przesadzać. Dobrze wiedzieć o stopniowym przyzwyczajaniu roślinki, postaram się wykonać wszystko zgodnie z instrukcjami.
Pozdrawiam i dziękuję!
barmal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 maja 2019, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Cześć Wszystkim.
Dokładnie przeczytałem wątek o chorobach oliwki, ale wolę się upewnić przed drastycznym cięciem.
Otóż moja oliwka od zimy traci liście i ma już ich naprawdę niewiele - zdjęcia okazują skalę problemu.
Dodatkowo na liściach białe plami - były na wszystkich liściach (tych co opadły też).
Psikałem preparatem na mszyce i nic nie pomogło. Czyściłem każdy liść alkoholem i też nic.
I co najważniejsze to gałęzie nie są suche bo jak je wyginam na różne strony to się nie łamią tylko wyginają i wracają do swoje postaci.
Co poradzicie?
Pozdrawiam
Bartek z Grudziądza

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
czoperovsky
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 cze 2019, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

pleśń na drzewie oliwnym

Post »

Biała pleśń na dryewie oliwnym ,cieńsze gałęzie są już suche, ale grubsze i oczywiście główny trzon drzewka jest żywy i zielony w środku, drzewko ma grubość 10cm wysokości 2metrym, czy da się go jeszcze uratować? Dziękuję za odpowiedzi i rady.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: pleśń na drzewie oliwnym

Post »

Oliwne jest najżywotniejszym z drzew, stwórz mu warunki zblizone do naturalnych i czekaj. Co ewidentnie nie żyje można obciąć.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
paulaha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 lis 2019, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Witajcie,
mam kłopot ze swoją oliwką, co roku przestawiam ją z balkonu w chłodne i widne miejsce, mimo to gubi liście i wygląda jakby miała szkodniki. W porównaniu z Waszymi drzewkami - jest raczej mizerna, a w zimie całkiem kiepska. Może będziecie wiedzieć jak jej pomóc.
Obrazek
podrzucam zdjęcie drzewka.

Obrazek


Zdjęcia za duże - zmniejszyłem/mod.N.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”