Oliwka - choroby,szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kozino
1000p
1000p
Posty: 1283
Od: 9 sty 2011, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Co to takiego, wygląda to tak jakby spuchła gałązka i rozsadziła korę, wydaje mi się że na drzewkach owocowych takie coś też widziałam , jak z tym postępować bo nie chcę stracić drzewka :?: :?: Co i w jaki sposób zrobić, jakimi środkami leczyć :?: :?: Bardzo proszę o fachową poradę.

Obrazek

To jest to samo miejsce od drugiej strony

Obrazek

Czy jest taka możliwość że to nadłamana gałązka, jak rozpoznać :?: :?: Dzrewko stoi w domu nie wystawiam jego na dwór bo nie mam takiej możliwości.
Pozdrawiam, Emka
Ogród
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zmiany chorobowe na korze - oliwka

Post »

Przypomina to trochę jakby zgorzel .Jak nikt nic innego tutaj nikt nie wymyśli, to zrobił bym tak : odkażonym sekatorem wyciąć do zdrowej tkanki , posmarować ranę Funabenem i prysnąć prewencyjnie Topsinem.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
kozino
1000p
1000p
Posty: 1283
Od: 9 sty 2011, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zmiany chorobowe na korze - oliwka

Post »

O to już jakaś pomoc, dzięki wielkie. Poczekam jeszcze może ktoś coś doda :)
Pozdrawiam, Emka
Ogród
Awatar użytkownika
Judi
200p
200p
Posty: 235
Od: 7 cze 2011, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Oliwka - opadanie liści,zasychanie krzewu

Post »

Pomocy!!! W połowie czerwca zakupiłam w szkółce krzewów - oliwkę. Wstawiłam ją do domu blisko okna i niestety zauważyłam, że zaczeły jej opadać liście, więc przeniosłam ją do cienia na balkon. Stoi tam jakieś 10dni ale poprawy nie widzę, liście nadal opadają - proszę o pomoc jak ją mogę uratować? :cry:
Moje storczyki - http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=47876" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oliwka - opadanie liści,zasychanie krzewu

Post »

Ale dlaczego postawiłaś w cieniu? Oliwka lubi słońce i świeże powietrze, myślę, że pobyt w domu jej zaszkodził. Jeżeli nie przelałaś i nie przenawoziłaś, to na słońcu powinna odżyć. Oczywiście nie w ciągu kilku dni, więc nie wyrzucaj przedwcześnie.
WiolaH
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 lis 2016, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - opadanie liści,zasychanie krzewu

Post »

Witam
Kupiłam we wrześniu dużą oliwkę ( 2,5 m) w leroy merlin, drzewko stało przed sklepem całe lato, ściśnięte na palecie z innymi drzewkami, więc z jednej strony było prawie bez liści, ale gałązki były "żywe" więc zdecydowałam się zakupić roślinkę. Po przywiezieniu do domu drzewko dostało nową donicę z porządnym drenażem, z ziemią do roślin śródziemnomorskich i stanowisko na południowym dużym oknie. W październiku drzewko zaczęło wypuszczać nowe listki i dość obficie zakwitło. Niestety od ok. 2-3 tyg zaczęło dość obficie zrzucać liście. Wiem że oliwka powinna zimować w niskiej temp. i jasnym pomieszczeniu ale niestety ze względu na gabaryt rośliny nie jestem w stanie przenieść jej gdziekolwiek :( Zastanawiam się czy oliwka zaaklimatyzuje się z czasem czy co roku będzie gubić liście?


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - opadanie liści,zasychanie krzewu

Post »

Będzie gubić liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Prezydent
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lip 2018, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Oliwka europejska - szkodnik zjadający liście

Post »

Dzień dobry wszystkim
Na niedawno zakupionym drzewku zauważyłem szkodnika zjadającego liście mojej oliwki. Proszę o pomoc w identyfikacji, ponieważ przewertowałem już nieco stron internetowych ale wciąż nie mogę ustalić co to jest i czym zaradzić.

Oprócz niewielkich (mniej niż centymetr) szkodników w zapajęczonych końcówkach widać też niewielkie czarne kropki. Wydają się być jednak za małe na jaja.

Obrazek
Awatar użytkownika
juja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 paź 2015, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Proszę o pomoc w identyfikacji choroby/szkodników!

Post »

Witam serdecznie,

proszę o pomoc w diagnozie. Co temu drzewku oliwnemu dolega?
Jest to jakiś pasożyt? Jakieś szkodniki? Czy ktoś się z czymś takim wcześniej spotkał?
Z góry dziękuję za pomoc.

https://images91.fotosik.pl/87/4437656409c0d9b5med.jpg
https://images92.fotosik.pl/86/5ab0764e2aa9883fmed.jpg
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o pomoc w identyfikacji choroby/szkodników!

Post »

Miseczniki, wełnowce i tarczniki to szkodniki oliwki , dwa pierwsze na pewno pasożytują na tym drzewku. Opryskaj i podlej roślinę jakimś neonikotynoidem np: Mospilan 20 SP lub Kohinor 200 SL. Powtórz oprysk po 10 dniach.

Pozdrawiam klakier.
ModusOperandi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 maja 2019, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Cześć wszystkim!
Od kilku dni jestem posiadaczką Oliwki i niestety zauważyłam na odwrocie liści czerwone, malutkie plamki, których praktycznie nie da się zeskrobać. Nic na liściach się nie rusza, lekko żółkną końcówki liści a nowe listki się wykręcają. Czy to kwestia podlewania czy szkodników?
Na niektórych gałązkach zauważyłam pojedyncze nitki. Dosłownie na dwóch gałązkach - a każdy liść na drzewku ma plamki.
Byłabym ogromnie wdzięczna za porady. :cry:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ModusOperandi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 maja 2019, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Tarczniki chyba odpadają - plamki na liściach są małe i suche, a na łodygach roślinki nie ma żadnego insekta. Listek oliwki na zdjęciu ma około 1,5 cm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”