Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Wygląda raczej na gutację moim zdaniem.

B.
Muminio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lut 2018, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Witam,
Chciałbym się zapytać czy ktoś mógł pomóc zidentyfikować coś co dolega temu fikusowi? Zaczął gubić liście, stoi w jednym miejscu dobre kilka lat. I wygląda jak na załączonych zdjęciach. Wszytkie liście które z niego lecą robią się takie jak ten z pierwsze,drugiego,czwartego i piątego zdjęcia.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mulenbekia
50p
50p
Posty: 59
Od: 17 sty 2018, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Chyba widzę tam tarczniki!
Marta
Emielcia
50p
50p
Posty: 64
Od: 2 lut 2018, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fikus benjamina - choroby

Post »

Mam 5 ukorzenionych szczepek fikusa benjamina (3 zielone i 2 variegata).
Ukorzenianie przeszło bez większych problemów, korzonki już solidne, wypuszczają kolejne listki.
Niedawno podlałam je nawozem do roślin zielonych, i po tym zauważyłam ciemniejsze przebarwienia na kilku listkach. W sumie nie wiem czy to jakaś choroba czy po prostu reakcja na nawów. Szkodników nie podejrzewam, ale w 100% nie mogę wykluczyć z racji swojego niedużego doświadczenia.

Proszę spójrzcie na poniższe zdjęcia listka którego przypadkiem strąciłam i doradźcie:

Obrazek

i pod światło:
Obrazek
Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - choroby

Post »

Najprawdopodobniej trochę za bardzo pośpieszyłaś się z nawozem. Jeśli chcesz wzmocnić sadzonki, użyj lepiej Biohumusu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaliszo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 sie 2018, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Beniaminek gubi liście

Post »

Dzień dobry wszystkim.
Mój fikus od miesiąca gubi liście, codziennie kilkanaście. Ponad miesiąc temu go przesadziłam i przeniosłam w nowe miejsce. Choruje też na wełnowca. Ostatnio usunęłam wszystkie jaja/larwy (sama nie wiem co to jest) ze spodniej strony liści oraz dodałam do kwiatka środek na te szkodniki. Pocieszające jest jednak to, że drzewko wypuszcza nowe liście. Proszę o opinie jaki mógłby być główny czynnik gubienia liści. Dodam, że po przesadzeniu wystaje jeden z korzeni i jest ponad ziemią doniczki. Wszystko uwidocznione na zdjęciach.

https://imageshack.com/a/img922/3762/WbiIhl.jpg

https://imageshack.com/a/img924/1964/QQmtwi.jpg

https://imageshack.com/a/img924/451/pHwEd6.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Za ciemne stanowisko to na początek. Fikusy potrzebują jasnego stanowiska przy oknie, a nie w ciemnym kącie pokoju, zwłaszcza odmiany variegata.
Druga sprawa, doniczkę umieść na podstawku, a nie wsadzaj w osłonkę - korzenie muszą oddychać. Wsadzając do osłonki podłoże tylko wolniej przesycha.
Fikusy są też wrażliwe na zmiany miejsca, przelanie, przesuszenie, przeciąg, itd. Podlewaj tak, żeby podłoże było umiarkowanie wilgotne, zwłaszcza że posadziłaś do samej ziemi, a nie do mieszanki ziemi i rozluźniacza co powinnaś zrobić. Posadzenie do samej ziemi powoduje, że bardzo szybko zbija się w jedną bryłę i cyrkulacja powietrza jest utrudniona, a Ty jeszcze wsadziłaś do osłonki...
Oczywiście szkodniki też osłabiają roślinę.
Poczytaj wątek, do którego przeniosłem Twój post. Następnym razem korzystaj z wyszukiwarki na górze strony przed założeniem nowego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
geeeg
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 9 kwie 2011, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co się dzieje z tym kwiatkiem

Post »

Witam na wstępie pomoc o identyfikację

Przyczyna od ok 3 miesięcy traci szybko liście, ziemia wymieniana ok. rok czasu temu u nasady biały nalot nie wiem czy to grzyb czy coś innego nie ma przelane, nie ma za sucho, jakieś wskazówki co mu może dolegać

https://images91.fotosik.pl/23/cd048753c7823d66med.jpg


Z góry dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - choroby

Post »

Gubi liście bo został przelany albo/i ma za ciemne stanowisko gdzieś daleko od okna. Poza tym czy doniczka stoi w osłonce?
Poczytaj też ten wątek do którego przeniosłem Twój post.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kamila94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 paź 2018, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fikus benjamina - choroby

Post »

Dzień dobry,
Mam problem z fikusem, od kilku dni na liściach pokazują się czarne plamki jak na zdjęciach.. coraz więcej liści opada.. Podejrzewam grzyba, pryskałam roślinę preparatem Topsin m 500 sc jednak nie widze poprawy po kilku dni.. Boje się że roślinka umrze :( Może ktoś z Państwa miał podobny problem? Dodam jeszcze że po kupieniu chłopak przesadził z wodą przy podlewaniu a ja zauważyłam to dopiero po kilku dniach.. Fikus stoi w miejscu w miare słonecznym nie w przeciągu, jako nawozu używam jedynie biohumusu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - choroby

Post »

Fikusy reagują zrzucaniem liści na przesłanie, nadmierne przesuszenie podłoża, zmiana stanowiska, przesadzanie, itd.
Tutaj nic nie można więcej zrobić. Dać przeschnąć podłożu przed kolejnym podlaniem.
Jeśli nie był przesadzany, trzeba jednak koniecznie to zrobić bo podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy. Przesadź do mieszanki ziemi i żwirku albo agroperlitu. W żadnym wypadku do samej ziemi.
Aha i nie ma potrzeby nawozić po przesadzeniu, przynajmniej przez miesiąc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kamila94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 paź 2018, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fikus benjamina - choroby

Post »

Wiem, że przyczyn gubienia liści może być dużo lecz niepokoją mnie plamy które temu towarzyszą.. Z tego co wiem nie jest to normalna reakcja towarzysząca gubieniu liści.. Tym bardziej że plamy robią się coraz większe i na coraz większej liczbie liści :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - choroby

Post »

Plamy na liściach są efektem przelania.
Trzeba przesadzić do nowego podłoża i uważać z podlewanie, powinno być ono umiarkowanie wilgotne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”