Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
wojtas91
100p
100p
Posty: 110
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Tak też myślałem gdy przesadzałem. Nie było go prawie wcale widać :roll:
Trudno będę czekał - oby odżył :wink:
fikusny
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 cze 2019, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Cześć. Pomóżcie mi zidentyfikować, co pogryza fikusa.
To miseczniki? Są dość dobrze "przylejone".

Obrazek

Z góry dziękuję!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Zdjęcie jest niewyraźne, ciężko zweryfikować. Ale wrzuć w Google miseczniki i porównaj czy to samo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
fikusny
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 cze 2019, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

@norbert76 ? niestety, lepszego już nie zrobię ;) Miseczniki są chyba ciemniejsze (w Google szukałem zanim tu napisałem)... No nic, profilaktycznie poleci Mospilan :)

Pozdrawiam.
wojtas91
100p
100p
Posty: 110
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

norbert76 pisze:W takim przypadku, żeby wyciągnąć jakiekolwiek wnioski musisz uwzględnić przynajmniej kilka tygodni, nie parę dni, czy tydzień, czy 2 tygodnie...
Miałeś rację, fikus wziął się za siebie i wypuszcza mnóstwo nowych liści :heja Z dnia na dzień widać nowe. Super i dzięki!
Jedna strona fikusa jest kompletnie łysa (więcej łodyg niż liści), a to z powodu że stał tą stroną do rogu ścian i daleko od okna.
Czy przez cięcie można wymusić aby z tej strony się zagęścił ? Jeśli można to prosiłbym o zaznaczenie na zdjęciu.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Jeśli chcesz, żeby korona równomiernie się rozrastała trzeba co jakiś delikatnie obracać doniczkę, tak co około 30 - 45 stopni. Gwałtownie, np o 180 stopni nie jest zalecane, bo Fikusy wtedy mogą reagować zrzucaniem liści.
Zagęścić możesz też poprzez przycinanie, ale tak czy owak dostęp do światła musi mieć cała korona, więc trzeba robić jak napisałem na początku.
W Twoim przypadku, po prostu jak obrócisz tamtą stronę do światła to zostaw ją na nieco dłuższy czas żeby korona się w tym miejscu odbudowała. Możesz też delikatnie ją przyciąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wojtas91
100p
100p
Posty: 110
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Nie chodzi mi o koronę tylko o lewą stronę benjamina na zdjęciu wyżej.
Prawa gęsta zielona, a lewa strona mizerna, goła.
Gdy przytnę koronę to bardziej będzie rozrastał się na boki tak? Jak przytne i koronę i prawą strone to co wtedy? Sorry za głupie pytania :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Przecież Ci napisałem wyraźnie wyżej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wojtas91
100p
100p
Posty: 110
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Mógłbyś zaznaczyć gdzie fachowo przeprowadzić cięcie ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Po prostu przycinasz delikatnie końcówki (o 2 - 3 pary liści), które chcesz żeby Ci się zagęściły.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wojtas91
100p
100p
Posty: 110
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Ok, ale jeśli chcę, aby zagęściła się lewa strona to przycinam koronę czyli samą górę o te 2-3 pary liści ?
Czy tnę konkretnie lewa stronę w celu zagęszczenia ? :shock:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Tak, jak napisałem Ci na PW.
Przycięcie delikatne to o 2 - 3 pary liści, mocniejsze 5 - 8 czyli wtedy kiedy poszczególne gałęzie są zbyt wybujałe. Można też stosować opcję pośrednią.
To ile utniesz z każdej strony to zależy od równomierności rozbudowania/rozrośnięcia korony. Jeśli chcesz u siebie ją w miarę wyrównać, to tą stronę od ściany przycinasz lekko, a tą bardziej rozrośniętą mocniej. W efekcie końcowym, wygląd powinien być mniej więcej na podobnym poziomie dookoła rośliny.
Najważniejsze jednak jest to, to co pisałem z tym obracaniem. Żeby korona równomiernie się później rozrastała musi być zapewniony dostęp do światła każdej części rośliny. W naturze nie ma z tym problemu, w mieszkaniu trzeba co jakiś czas obracać stopniowo doniczkę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
salencja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 lis 2020, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie mojego fikusa. Czy dobrze rozszyfrowałam, że zaatakował go maczniak prawdziwy? Czym można się go pozbyć? Bardzo byłoby mi szkoda tej rośliny. Przesyłam w załączeniu zdjęcia. Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”