Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Indyg0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 cze 2018, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ficus retusa, opadające liście.

Post »

Witam, od około 3 tygodni walczę z nadmiernie żółknącymi/opadającymi liśćmi w moim ficusie. Roślina cały czas stała i stoi nieprzerwanie na tym samym parapecie i nasłonecznieniu od kilku lat, podlewana tak samo wg. załączonej etykiety - 1 w tygodniu, regularnie, czasem z różnicą może jednego, półtora dnia. Na początku obstawiałem ziemiórki, bo jakieś latające cholerstwo i jedna mała larwa chodziły po powierzchni gleby. Przy przesadzaniu okazało się, że jednak niekoniecznie, bo larw w ziemi nie było, do ziemniaka nic też się nie przyssało, także brakuje mi już pomysłów, a bonsai stracił już blisko jak nie ponad 50% liści i dalej nie przestaje, niezależnie czy są małe/nowe czy duże/stare :(. Załączam zdjęcia. Jak myślicie, przyciąć mu teraz długie gałązki, żeby soków teraz w nie nie pompował czy tylko pogorszy to patową już sytuację? Z niecierpliwością czekam na rady i dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam, Indygo.

https://imageshack.com/a/img921/9085/ZjTh2L.jpg
https://imageshack.com/a/img922/6938/2FKmPA.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Za mało przepuszczalne podłoże oraz kolejny podstawowy błąd - nie podlewamy regularnie. Nigdy nie patrzy się na etykietkę, tylko sprawdza się w jakimś podręczniku o uprawie roślin albo na forum. Cykliczność podlewania jest uzależniona od temperatury otoczenia, wilgotności powietrza, podłoża, stopnia nasłonecznienia/ilości światła, itd.
Fikusy retusa podlewamy tak, żeby utrzymywać regularnie umiarkowanie wilgotne podłoże, ale ani zalane ani nie można pozwalać przeschnąć wierzchniej warstwy podłoża.
Przesadź do mieszanki ziemi uniwersalnej i agroperlitu/żwirku. Fikusy potrzebują podwyższonej wilgotności powietrza - postaw doniczkę na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem.
Doniczka jest z otworem odpływowym?
Roślinę przytnij dopiero po miesiącu od przesadzenia.
Oczywiście fikus jeszcze może zrzucić trochę liści, cóż musi odchorować błędy uprawowe.


PS. Następnym razem korzystaj z wyszukiwarki przed założeniem nowego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Indyg0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 cze 2018, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Dziękuję za przeniesienie jak i rady, forum przetrzepałem po tagach i kilka tematów zamkniętych widziałem, a ten żyjący wątek przeoczyłem - mój błąd. Gleba do której wsadziłem ficusa ma w sobie widoczny piasek i dobrze przepuszcza/chłonie wodę, więc myślę, że się nada, keramzyt postaram się skołować. Doniczka ma otwory odpływowe, tylko tak jak widać na zdjęciu podstawka wchodzi w otwory w doniczce, jak czyściłem donicę pod nową ziemię otwory był drożne. Póki co nigdy nie zdarzyło mi się przelać ziemi, żeby odpływami mi podstawkę zalała.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Nie rozumiesz, to podłoże co masz samo się nie nada. Nigdy nie sadzimy roślin do samej ziemi, zawsze trzeba dodać rozluźniacza, jak napisałem wcześniej. Ilość tego piasku w kupnej ziemi jest symboliczna, a w samej ziemi nie masz cyrkulacji powietrza jak w podłożu ze żwirkiem albo agroperlitem. Oczywiście jeśli chodzi o żwirek mam na myśli frakcję 2 - 4 mm.
Fikus został przelany wskutek zbyt regularnego podlewania oraz posadzenia w mało przepuszczalnej ziemi. Po prostu sama ziemia nie zdąży trochę przeschnąć przed kolejnym takim regularnym co do dnia podlaniem. Wszystko jest do czasu, nawet jeśli przez pewien czas było wszystko ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
keric
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 cze 2018, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Witam serdecznie,
Dwa miesiące temu zakupiłem Fikusa Macrocarpa w LeroyMerlin'ie. W ostatnich dniach zauważyłem biały nalot na dole drzewka, który trochę mnie zaniepokoił. Z tego co zdążyłem już wyczytać wydaje mi się że jest to rezultat podlewania "twardą" wodą, ale ponieważ nie jestem w 100% pewien postanowiłem zwrócić się o pomoc w określeniu przyczyny.
Fikus stoi blisko okna wychodzącego na wschód, jest podlewany około raz na tydzień, przy czym zawsze po przelaniu opróżniam wodę z podstawka. Ziemia w doniczce nigdy nie była zmieniana a ponieważ nie mam wystarczającej wiedzy nie jestem w stanie określić czy jej typ jest odpowiedni.
Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

W wątku znajdziesz informacje, że przesadzamy niezwłocznie po zakupie oraz do jakiego podłoża - mieszanki ziemi uniwersalnej i agroperlitu/żwirku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
keric
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 cze 2018, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

norbert76 Dziękuję za szybką odpowiedź.
Mam zakupioną ziemię do bonsai. Niestety nie wiem czy to ziemia uniwersalna i czy będzie odpowiednia dla fikusa. Stad też moja kolejna prośba o określenie jej przydatności.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Zacznijmy od tego, że prawdziwa ziemia do bonsai jest na bazie akadamy, które zupełnie inaczej wygląda. To co kupiłeś to nie jest prawdziwym takim podłożem. Wygląda jak każde podłoże na bazie torfu. Trzeba otworzyć worek i zobaczyć jak to wygląda.
Po drugie, bonsai to tylko sztuka kształtowania roślin. Jednak w przypadku roślin hurtowo sprzedawanych w marketach, to jest tylko imitacja prawdziwego bonsai.
Oczywiście możesz zakupić akadamę i w niej posadzić tego fikusa. Niemniej warto mieć wcześniej jakieś większe doświadczenie w uprawie tego typu roślin w takim podłożu. Dlatego ja bym skupił się na normalnej ziemi jak do roślin doniczkowych. Podejrzewam że ta ziemia będzie w porządku, tylko pamiętaj żeby zmieszać ją, jak wyżej napisałem koniecznie ze żwirkiem albo agroperlitem w proporcji ok 3:1. Na dno doniczki daj drenaż z keramzytu albo odpływ przykryj korkiem od butelki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
keric
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 cze 2018, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Dziękuję za bardzo przydatne informacje.
Jeszcze jedno pytanie odnośnie samego procesu przestadzenia rośliny. Z tego co zdąrzyłem się dowiedzieć po rozmowie z ekspertem (teściową :wink:) trzeba bardzo uważać na korzenie. Jako że będzie to moje pierwsze przesadzenie nie chciałbym popełnić błędów, tym bardziej że przyzwyczaiłem się do rośliny i nie chciałbym jej stracić.
Stąd też, czy istnieje jakiś sprawdzony sposób wymiany ziemi w doniczce? (wypłuczenie pryśnicem, czy raczej wydłubywanie suchej ziemi spomiędzy korzeni)
Pozdrawiam

EDIT: Odnośnie "ziemi do bonsai" którą zakupiłem, zauważyłem iż w gąszczu niemieckich informacji, znajduje się również kilka w języku polskim. Po sprawdzeniu informacji na temat pH ziemi zdaje się być odpowiednie dla Fikusa Microcarpa. Dodatkowo w ziemi znajdują się jakies elementy mające na celu zwiększenia przepuszczalności gleby. Czy instnieje zatem potrzeba wymieszania jej ze żwirkiem?
Informacje na temat ziemi: https://www.compo.pl/pl/pl/products/Pod ... onsai.html

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Zacznę od końca, zawsze do ziemi dodajesz rozluźniacza w postaci agroperlitu albo żwirku. To jest podstawą uprawy każdej rośliny doniczkowej. Taki rozluźniacz odgrywa istotną rolę, zmniejsza ryzyko zbijania się ziemi, do korzeni dociera powietrze oraz nie robią się zastoiny wodne, podłoże równomiernie przesycha na całej wysokości doniczki. Jeśli będziesz kupować żwirek, to nie piasek tylko grubszy o frakcji 2 - 4 mm zwykły kwarcowy (akwarystyczny).
Co do starego podłoża nie musisz robić tego aż tak radykalnie, wystarczy delikatnie pousuwać starą ziemię i tyle. Nie musi być bardzo dokładnie. Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, powinna być tylko nieco większa.
Każde podłoże w przedziale 5,5 - 6,5 pH będzie odpowiednie dla większości roślin doniczkowych, czyli w tym fikusa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
eryk2kartman
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 cze 2018, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Ja widziałem drzewka Bonsai które całkiem nieźle rosły w mieszance 1:1:1 - Wermikompost, Perlit i Wermikulit.
Można użyć też karmazytu(drobnego) na sam spod doniczki żeby był lepszy drenaż.

Moje fikusy rosną w podobnej mieszance tylko zamiast Wermikompostu mam zwykłą ziemię ogrodniczą(na razie są w doniczkach treningowych) oczywiście docelowo będą posadzone w miksie akadamy.
Trzeba tylko więcej podlewać ponieważ szybciej wysycha.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Im więcej rozluźniacza tym normalne, że podłoże szybciej przesycha ale mniejsze ryzyko przelania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
keric
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 cze 2018, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Jak zwykle dziękuję za odpowiedzi. Mam nadzieję że to już ostatnie pytanie przed przesadzeniem fikusa.
Ile keramzytu powinno znajdować się na spodzie doniczki (cm)?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”