Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
eryk2kartman
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 cze 2018, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Jeżeli nie chcesz kupować keramzytu to możesz użyć stara glinianą doniczkę i ja drobno pokruszyć i wysypać na dno, spełni taką samą rolę.
Jeszcze jedną uwaga - dobrym pomysłem jes zabezpieczyć otwór na dole doniczki, tak żeby tam żaden robal nie wszedł i podłoże się nie wypłukiwało, coś jak na zdjęciu poniżej
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Akurat siatka nie jest zabezpieczeniem przed robalami. Robale prędzej kupisz z ziemią albo wejdą od góry po doniczce. :wink:
Druga sprawa, taka siatka jest chyba bardziej dedykowana pod typowe doniczki, a u keric widzę zwykłą doniczkę i pod kątem akadamy.
Przy zwykłym podłożu, może się raczej zapchać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
eryk2kartman
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 cze 2018, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Ja tam wolę dmuchać na zimne więc w moich doniczkach takie kratki pomontowalem- szczególnie w tych z dużymi dziurami, w niektórych już 2 lata są i nic się nie zapchało, koszt żaden a zawsze coś tam pomoże.
Zgodzę się, tak możliwość zatkania jest, chociaż z keramzytem na dole to nie powinno się stać.
keric
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 cze 2018, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Operacja przeprowadzona, czy skutecznie czas pokaże.
Siatka zamontowana, doł wyłożony keramzytem, ziemia mieszanka 3:1 z perlitem. Wszystko podlane odstaną wodą, pytanie pozostało czy dodać od razu nawóz?
Jedyny mankament pooperacyjny to pion, którego drzewko już nie trzyma. Zwyczajnie ze stresu zamontowałem je pod lekkim kątem... Można je jakoś podrównać, czy lepiej zostawić i nie narażać już rośliny na dodatkowy stres?
eryk2kartman
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 cze 2018, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

No to gratulacje!

Z tego co piszesz to świetnie to zrobiłeś.
Co do nawozu to bym się wstrzymał przynajmniej na tydzień a najlepiej dwa, drzewko się przyzwyczai do nowej sytuacj, przesadzanie to stress dla rośliny, więc trochę jej schodzi zanim wróci do normy :)
Co do pozycji samego drzewka to ja bym jeszcze teraz to szybko poprawił, może przytrzymać w pionie i podsypać trochę więcej ziemii ubić trochę, możesz też podstawić jakiś kamyk w miejscu które by zapewniło pion.
Pokombinuj bo nie jest za późno.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Nawozu nie dawaj nie przez tydzień, dwa ale minimum miesiąc czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
keric
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 cze 2018, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Pion rośliny poprawiony, czas nawożenia zanotowany - za miesiąc.

Przy okazji przeczytałem trochę na temat elementów typu perlite i pumice. Wiem że trochę offtopic, ale jakie są wasze spostrzeżenia na ich temat i użycia względem różnego typu roślin? Dodam tylko że mam w swoim posiadaniu Yucce, Dracene, wspomnianego Ficusa jak i również Trachicarpusa. Rośliny te po zakupie nie były nigdy przesadzane (oprócz Ficusa 3:1 perlite mix), stąd też nie wiem jaki mix znajduje się wewnatrz doniczek. Również zastanawiam się czy można było użyć pumice zamiast perlit'a w mixie ziemi dla Ficusa?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Co to jest pumice? Nie znam takiego rozluźniacza, ani nie znalazłem w necie. I nie perlite tylko perlit. Jest on bardzo dobry i nie ma potrzeby stosować czegoś innego, choć można np użyć wermikulitu.

To błąd, każdą roślinę przesadzamy niezwłocznie po zakupie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
keric
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 cze 2018, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Kamyki pumeksu, np. dostępne w Ikea'i. Z tego co wyczytałem mają podobne właściwości do perlitu, pochodzenia wulkanicznego/lawy wulkanicznej z tym że są one cieższe od perlitu, a co za tym idzie w praktyce podobno nie wydostają się na wierzchnią stronę ziemi.

https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00317650/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Nie jest tak, że perlit z głębi podłoża wyjdzie na wierzch, co najwyżej z najwyższej warstwy. Od kilkunastu lat używam perlitu i wg mnie to bardzo dobry rozluźniacz.
Natomiast zamiast perlitu możesz użyć żwirku o frakcji 2 - 4 mm również jest bardzo dobry.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
keric
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 cze 2018, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Jeszcze jedno pytanie odnośnie systemu korzennego. W przyszłości chciałbym umieścić drzewko w niższej doniczce.
Czy usuwaliście kiedyś korzenie Fikusa? Jak roślina znosi taką operację i czy usunięcię ok. 1/3 systemu korzennego jej nie uszkodzi?
eryk2kartman
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 cze 2018, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Tak ja to robiłem.
Ogólnie to Ficus jest bardzo wytrzymalal rośliną i ciężko jest go zniszczyć.
Jeżeli usuniesz tylko 1/3 korzeni nic nie powinno się stać, ale poczekaj z tą operacją do przyszłego roku, teraz to już nic z nim nie rób.
Najważniejsze to jest usunięcie głównego(tego grubego korzenia), jeżeli nie obetniesz zbyt dużo to nie będzie problemów, lepiej rozłożyć taką operację na 2 razy(dwa sezony wegetacyjne) niż rysykowac mocnym cięciem.
Dobierz też dobrą doniczkę, czasami super płaska nie jest najlepszym rozwiązaniem, często trzeba użyć doniczki przejściowej na rok czy 2 a potem dopiero do docelowej.
keric
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 cze 2018, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Dzięki za informację. Obecnie fikus ma ok 50 cm, a doniczka w której się znajduje ma 18 cm wysokości. Docelowo chciałbym zejść do ok 7-8 cm wysokości doniczki (czyli -10 cm względem obecnej). Nie będzie to za duża redukcja korzenia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”