Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Po pierwsze na tym forum używamy wszystkich polskich liter, po drugie przeczytaj cały wątek do którego przeniosłem Twój post. Poza tym nie ma takiego fikusa ginseng tylko microcarpa (retusa).

A odpowiedź na pytanie jest prosta - roślina potrzebuje do rozwoju bezpośredniego światła na parapecie względnie w jego najbliższym sąsiedztwie, a nie ciemnego stanowiska gdzieś z dala od okna. Reszty dowiesz się z tego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sam_aleks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 sie 2018, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

ficus microcarpa moclame - brązowe plamki, opadające liście

Post »

Dzień dobry,

Proszę o pomoc. Mój ficus microcarpa moclame ostatnio gubi bardzo dużo liści, codziennie spada ich na prawdę dużo. Na części z nich pojawiają się brązowe plamki. Część liści jest przesuszona, mimo, że jest w miarę często podlewany. Pojawiają się nowe pąki.
Temperatura w mieszkaniu to ok 20 stopni.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Typowe, przelany, doniczka trzymana w osłonce, a nie na podstawce, nie przesadzony po zakupie, za daleko od okna, za suche powietrze od grzejnika. I poczytaj wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Monikaaaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 lut 2019, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ficus ginseng - stracił prawie wszystkie liście

Post »

Witam,
mam problem z ficusem ginseng. Kupiłam go w październiku ubiegłego roku. Na początku stracił dużo liści. Czytając forum i informacje o roślinie, zrozumiałam, że najprawdopodobniej jest to reakcja na zmianę otoczenia. Po pewnym czasie liście przestały odpadać i pojawiły się nowe. Niedawno przesadziłam go do nowej doniczki z nową ziemią, ponieważ w pierwotnej była już zbita ziemia i woda długo utrzymywała się na powierzchni. Dobrałam doniczkę i przesadziłam go do niej wraz z nową, specjalną ziemią do ficusów i roślin zielonych. Przez około 2 tygodnie wszystko było dobrze, ficus nie tracił liści. Natomiast od tygodnia wszystkie listki zaczęły usychać (momentalnie robić się czarne i suche). Obecnie ficus jest prawie goły. A wszystkie listki, nawet najmniejsze odpadają. Dałam mu odżywkę "eliksir" regenerujący i odżywiający do roślin zielonych. Lecz nic się nie zmieniło. Podlewam go regularnie, staram się, aby nie miał za mokro. Nie stoi na bezpośrednim słońcu, ani w przeciągu. Nie wiem co mam zrobić, aby on odżył. Bardzo zależy mi na tym drzewku i nie chcę go stracić. Czy można go jakoś uratować?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

A w jakiej odległości stoi od okna? Powinien właśnie stać na parapecie, a nie z dala od okna. Słońce mu na pewno nie zaszkodzi, nie wiem skąd wyczytałaś taką informację.
Druga sprawa nie podlewamy roślin cyklicznie, ale wtedy kiedy podłoże daje sygnał że trzeba podlać.
Trzeci błąd - nie ma coś takiego jak specjalna ziemia do fikusów - jest to zwykły chwyt marketingowy. Wystarczy zwykła ziemia uniwesalna, ale tak czy owak musi być dodatkowo wymieszana z rozluźniaczem - który kupujesz oddzielnie - jest to albo żwirek, albo agroperlit.
Czwarta sprawa, za suche powietrze od grzejnika.
Oczywiście doniczka powinna mieć odpływ.
Piąte nie ma fikusa ginseng, jest to tylko nazwa handlowa. Prawidłowa nazwa to fikus retusa, jak w tytule wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Monikaaaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 lut 2019, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Zasugerowałam się opisem z kilku stron internetowych, które opisują fiskusy ginseng (nie wiedziałam, że jest to nazwa handlowa) - " Jak uprawiać fikus bonsai (Ficus ginseng) Fikusy bonsai przez cały rok oczekują temperatury pokojowej (latem może być nieco wyższa ok. 20-24°C, zimą trochę niższa ok. 15-20°C), widnego, jednak nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska oraz systematycznego, ale umiarkowanego podlewania. "

Od okna stoi około 3m, pokój jest od strony południowej. Bałam się, że bezpośrednie słońce poparzy mu liście.
Doniczka, do której go przesadziłam nie ma odpływu. Przy przesadzaniu na dno doniczki dałam trochę keramzytu (nie wiem czy dobrze zrobiłam). Czy mogę go ponownie przesadzić po tak krótkim czasie do nowej doniczki z odpływem?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

No to podstawowe błędy, nic dziwnego że nie chce rosnąć. W odległości 3 metrów do rośliny dociera zaledwie kilkanaście procent natężenia światła niż w porównaniu na parapecie.
Druga sprawa, każdą roślinę sadzisz do pojemnika z odpływem i stawiasz na podstawce. Warstwa keramzytu nic tutaj nie zmieni.
Czyli bezwzględnie trzeba przesadzić jeszcze raz do właściwego pojemnika i podłoża oraz przestaw w pobliżu okna. Podlewaj wtedy, kiedy podłoże zaczyna delikatnie przesychać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tornasol1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 mar 2019, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ficus moclame - gubi liście - zdjęcia.

Post »

Hej,
Kilka dni temu zakupilam wspomnianego fikusa, ktory w sklepie wygladal pieknie i okazale. Tego samego wieczora przesadzilam kwiatka i lekko podlalam.
Trzeciego dnia od przeprowadzki z marketu do naszego domu, fikus zaczal gubic liscie. W tak krotkim czasie stracil ich 20-30 :-(
Dotychczas kwiatek stal w swietle zachodnim. Przestawilam go jednak do pokoju wschodniego. Stoi sobie na podlodze.
W mieszkaniu jest 21 stopni. Raczej nie za wilgotno.
Zalaczam zdjecia fikusa.
Prosze czy domyslacie sie co z nim sie dzieje? Moze za malo podlewam? Na pewno nie przelalam kwiatka.
Z gory dziekuje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pisownia - proszę używać wszystkich polskich liter/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Typowy przypadek, poczytaj wątek do którego przeniosłem Twój post, to znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ilinie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 lip 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Prześledziłam cały wątek, ale nie znalazłam info czy perlit można zastąpić czymś innym. Jeśli tak to czym?
Mam ficus microcarpa i benjamin. Oba kupiłam na jesieni i nie przesadzałam. Ten drugi, jakkolwiek to śmiesznie zabrzmi, po odwróceniu do góry nogami wypada z doniczki. Czy to może być przesłanką do przesadzenia go?

pozdrawiam i dziękuję
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Patrz na mój post z 26.02...
norbert76 pisze:... zwykła ziemia uniwesalna, ale tak czy owak musi być dodatkowo wymieszana z rozluźniaczem - który kupujesz oddzielnie - jest to albo żwirek, albo agroperlit.

Jeśli wypada z doniczki, znaczy się że jest zbyt zbite podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ilinie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 lip 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Dzięki za odpowiedź bo miałam wątpliwości.
W takim razie jutro idę na zakupy po dobrą ziemię i żwirek. Doniczka wydaje się być dobra rozmiarowo bo nie widać żeby korzenie były przerośnięte.


---11 mar 2019, o 10:40 ---

Jeszcze mam pytania.
Mam wątpliwości, bo w jednym miejscu piszą tak a w drugim inaczej.
Mam okno od strony zachodniej a pod nim grzejnik, ale przykręcony termostat do 2,5. Czy mogę je postawić na parapecie okna?
W tej chwili stoją na niewysokiej szafce zaraz przy drzwiach balkonowych.
Mam też balkon (6 p.) może latem je wynieść? Czy im przeszkadza bezpośrednie słońce i wietrzyk?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Szkodzi suche powietrze od grzejnika w okresie jesienno - zimowym, o tej porze roku nie ma potrzeby już grzać skoro temperatury masz plusowe.
Natomiast na lato można wynieść na zewnątrz, tylko nie na bezpośrednie słońce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”