Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
keric
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 cze 2018, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Od czasu przesadzenia niektóre liście na fikusie żółkną, po czym je zrzuca. Rozumiem że to normalna reakcja rośliny na nową glebę?
sampras
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 lip 2018, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

FICUS MICROCARPA GINSENG - grzyb w dniczce

Post »

Cześć,
Mam poważny problem, 3 dni temu zauważyłem że w doniczce rosną białe grzyby, możecie mi pomóc w temacie? Co mam zrobić? Przesadzać czy wypleniać, ale obawiam się że grzybnia jest wszędzie. :(
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Podłoże do wymiany, jest mało przepuszczalne. Posadź do mieszanki ziemi uniwersalnej i żwirku albo agroperlitu. Postaw w jasnym miejscu na parapecie, a nie w ciemnym kącie oraz zapewnij właściwą cyrkulację powietrza.
Utrzymuj umiarkowanie wilgotne podłoże, ale nie zalane.

Keric reakcja na przesadzenie, fikusy wbrew temu co napisał poprzednik są dość wrażliwymi roślinami reagującymi zrzucaniem liści w wielu przypadkach, jak również zmiana miejsca, za mocne obrócenie doniczki wokół osi, przeciąg czy nadmierne przesuszenie albo przelanie podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sampras
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 lip 2018, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Dziękuję za radę, przy okazji przepraszam za umieszczenie posta w niewłaściwym dziale. Czy grzyby same znikną czy użyć jakiejś metody do ich wyniszczenia? Żwirek zmieszać z ziemia czy położyć w warstwach?
Dziękuję.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Napisałem wyraźnie posadź do mieszanki, czyli ziemię wymieszaj w proporcji około 3:1.
Jeśli będziesz postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami grzyby nie powinny się pojawić i nie będzie trzeba użyć chemii.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pracus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 sty 2018, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Usługa ratowania roślin?

Post »

Witajcie!

Zastanawiam się, czy ktoś świadczy usługi ratowania roślin, doprowadzania ich do porządku?
Nie mam ogrodu, więc nie ma mowy o zatrudnianiu ogrodnika, jednak mam kilka roślin doniczkowych, które są mi w jakiś sposób bliskie, ale niestety z biegiem czasu wyglądają coraz gorzej, a mi brak czasu, wiedzy i umiejętności nie pozwala ich odratować.
Przykładowo dwa fikusy, obecnie w takim stanie:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Na tym forum dzielimy się wyłącznie swoją własną wiedzą. Niestety przy uprawie roślin trzeba pogodzić się również z porażkami. Zdecydowana większość z nas sama dochodziła w pogłębianiu wiedzy.
Zapraszam do lektury tego wątku, w którym wszystkiego się dowiesz w kwestii prawidłowej uprawy: stanowiska, podłoża, podlewania, itd. A następnym razem korzystaj z wyszukiwarki na górze strony.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
banshe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 sie 2018, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus bonsai - prośba o identyfikacje problemu

Post »

Hej,

mój fikus bonsai przez ostatnie upały (takie mam wrażenie) zachorował i gubi liście (zawsze gubił ale przyrost nowych był tak duży ze mniej więcej miał tyle samo ciągle) oraz nie przyrastają mu nowe. Podlewam go ciągle tak samo, raz w tygodniu. Nie zmieniłem mu miejsca. Nigdy nie stosowałem żadnych nawozów. A teraz mam dwa problemy, jeden to wyrastające grzybki na jednym ze zdjęć a drugi to taki biały nalot na roślince. Da się go jakoś uratować? Zamieszczam zdjęcia:

Zdjęcia nieaktywne/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

1. Roślina wymaga przesadzenia zawsze niezwłocznie po zakupie. Przesadź do mieszanki ziemi i rozluźniacza - żwirek, perlit.
2. Nie podlewasz ściśle co do dnia, a wtedy kiedy roślina potrzebuje.
3. Rośliny wymagają regularnego nawożenia w sezonie...
4. Fikusy potrzebują jasnego stanowiska przy oknie a w ciemnym kącie, stoliku, itd.
5. Poczytaj ten wątek, wszystkiego się z niego dowiesz.
6. To białe to są wełnowce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
banshe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 sie 2018, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa, retusa i inne nazwy fikusów bonsai

Post »

norbert76 pisze:Jeśli fikusa, bądź też inną roślinę zaatakuje grzyb, to raczej nie wybiera określonego miejsca ataku. Mogą to być różne miejsca na powierzchni liścia. Natomiast, co do ograniczenia podlewania, pamiętaj żeby fikusa z kolei nie przesuszyć. A że tak się zapytam, czy fikus stoi w miarę stałej temperaturze? Nie ma przypadkiem za zimno? Jeśli ma stale w okolicach 20 stopni i wzwyż i ziemia nie jest zalana, to na pewno kwestia podlewania nie odpowiada za chorobę grzybową. Grzyb raczej się pojawi prędzej przy niższej temp. i wyższej wilgotności powietrza. Ponadto, chorobę grzybową nie tak łatwo zwalczyć, często potrzeba wielu oprysków preparatem antygrzybowym. Na razie, dopóki nie zwalczysz grzyba, wstrzymaj się całkowicie ze spryskiwaniem zwykłą wodą.

W moim przypadku to chyba grzyby, te biale watowate narosle? Rozumiem ze nie powinienem przesadzac mojego fikusa przed wyleczeniem grzybicy? Czy jest cos innego co moge zrobic oprocz kupienia srodka na grzyby i stosowania sie do jego etykiety? Jaki srodek warto wybrac dla mojego fikusa microcarpa? Mysle ze to fale tropikalnych temperatur przyczynily sie do tej sytuacji... A od jutra kolejne, jakies rady? Moglym go zniesc do piwnicy ale czy tam nie bedzie za zimno i za ciemno?

Edit: nie zauwazylem Twojego 6 punktu, czytalem wczoraj o welnowcach. Nie widac na roslince zadnych zyjacych szkodnikow.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Używaj wszystkich polskich liter.

Roślina jeśli nie była przesadzana po zakupie to i tak trzeba to zrobić.
Jeśli to białe jest lepkie, to są wełnowce. Na grzyby trochę za sucho i za gorąco. Jeśli jednak jakimś cudem, to białe nie jest lepkie to zastosuj jakikolwiek preparat grzybobójczy.
Jakiej piwnicy???? Żarty sobie robisz? Poczytaj cały wątek, a nie wybiórczo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
banshe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 sie 2018, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Piwnice wymyśliłem sam, ponieważ boje się że nadchodzące upały jeszcze bardziej pogorszą sytuacje. To białe rzeczywiście jest lepkie... Ale za nic w świecie nie mogę znaleźć tych szkodników? Czyli podsumowując: przesadzić do mieszanki ziemi uniwersalnej i rozluźniacza, postawić bliżej okna by miał więcej światła i wałczyć z wełnowcami. A z tymi wełnowcami to tak jak piszą? Preparat na szkodniki? Polecisz coś? Czytałem też, że należy przecierać miejsca z tą wełną szmatka nasączoną alkoholem lub szarym mydłem.

Edit: odnośnie grzybów jeszcze, to na 1 zdjęciu widać grzyby które już wyjąłem z gleby. Te są małe, wyjąłem dzień wcześniej większe okazy. Może choruje na dwie choroby na raz?
Co do nawozu to też teraz zastosować od razu jakiś?

Edit2: wyczytałem ze wełnowce osłabiają roślinę i wytwarzają rosę miodową która jest pożywką dla grzybów... więc chyba wszystko jasne
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Same osobniki dorosłe potrafią bardzo dobrze się schować. Ale w tej wacie masz już kolonie larw i jajeczek niedostrzegalnych ludzkim okiem. Na wełnowce to tylko chemia, spróbuj Actellic, Mospilan, a po oprysku zastosuj pałeczki na tarczniki - działają też na wełnowce.
Z przesadzeniem poczekaj teraz z tydzień, dwa tygodnie.
Po przesadzeniu roślin się nie nawozi przez kilka tygodni.
Jeśli chodzi o upały, przecież fikusy rosną w klimacie tropikalnym...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”