Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Ziemiórki akurat są szkodliwe dla roślin i bardzo ciężko je zwalczyć.
Natomiast co do białego to wrzuć zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
88milion
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 maja 2019, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kiepsko widać bo słabe światło ale praktycznie wszystko pod ziemią jest białe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Są dwie opcje:
1. Kleiste - wełnowce
2. Pleśń.

W każdym razie podłoże jest ewidentnie do wymiany, jest zbite i nieprawidłowe, pewnie nie wymieniane po zakupie.
Powinna być mieszanka ziemi i rozluźniacza, np żwirku. Starego podłoża wymień, jak najwięcej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Miałem super przygodę z fikusem. Otóż postanowiły się w nim zagnieździć mrówki (Lasius emarginatus). Piękny szlak zapachowy zza grzejnika aż do doniczki. Całkowite oczyszczanie fikusa z ziemi do gołych korzeni i ponowne sadzenie. Ciekawe jak to zniesie. Na razie (tydzień po zabiegu) wygląda ok.

Pozdrawiam!
LOKI
esia
50p
50p
Posty: 58
Od: 27 kwie 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Witajcie zostałam dziś posiadaczką takiej rośliny, to jakiś fikus, poiwedziano mi że ginseng, ale wiem już że to nazwa handlowa ;) Jest obwiązany drucikami, nie wiem czy i kiedy będzie bezpiecznie je zdjąć? Natomiast bardziej niepokoi mnie doniczka - nie ma odpływu. Czy powinnam go teraz przesadzić w doniczkę z dziurką? Czy ziemia uni + perlit będzie ok?

Obrazek
Obrazek



Aktualizuje bo po przyjściu do domu i oględzinach stwierdziłam że doniczka jest, ale na styk z osłonka. Poza tym roślinę da się wyjąc wraz z korzeniami i ziemia. Czy wymaga większej doniczki czy tez przesadzić go w ta sama, czy może zostawić jak jest?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Na pewno bezwzględnie trzeba przesadzić.
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej. Wyciągnij z doniczki, oczyść ze starego podłoża i wtedy dobierzesz wielkość doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
esia
50p
50p
Posty: 58
Od: 27 kwie 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Norbercie twoja wiedza jest nieoceniona.
Czy roślina ta może leżeć jakiś czas bez ziemi? Jak wyjmę z doniczki by ocenić korzenie to zanim kupię kolejna pewnie chwila minie. Czy lepiej by rósł tak jak teraz: doniczka + osłonka, czy raczej kupić mu ceramiczna doniczkę z dziurką i podstawką? Czy ziemia uni + perlit wystarczy czy potrzebna jest jakaś specjalna do bonsai. Co z drucikami? Czy ma tak zostać czy można je kiedyś zdjąć? A może powinnam sama dalej go odrutowywac?I ostatnie pytanie jak on się nazywa tak naprawdę ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Traktuj jak normalną roślinę. Ziemia + żwirek lub perlit będzie ok.
Nie wiem ile ma być poza doniczką? Na pewno jeden, dwa dni nic się nie stanie.
Posadź do normalnej doniczki z odpływem i daj na podstawkę. Druty zdejmij, chyba że chcesz się bawić w kształtowanie.
Nazywa się, jak w tytule wątku: Ficus microcarpa (retusa).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sararasara
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 lis 2019, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus (białe kropki na liściach)

Post »

Cześć!
Przy dzisiejszym myciu liści moich roślin zauważyłam białe kropki (a raczej dziurki) na górnej części liści - załączam zdjęcia góry liścia jak i spodu. Dziurki nie przechodzą "na wylot" i wyglądają jak białe dziurki w dziwnie regularnych wzorach na brzegach większości liści. Dodam że nie da się ich oczywiście zmyć. Nie mogę znaleźć żadnej odpowiedzi na ten problem.
Dodam też że nie sądzę żeby to była sprawa przędziorków - nie znalazłam żadnej ich oznaki, larw, pajęczyn itp. Fikus ogólnie wygląda moim zdaniem dobrze, liście nie są żółte ani pozwijane.
Podlewam fikusa regularnie, nie daje mu przeschnąć bo wiem że tego nie lubi, jestem również praktycznie pewna że go nie przelewam. Zraszam go około dwa razy w tygodniu.
Dopiero niedawno zaczęłam moją przygodę z roślinami a ten fikus był moim pierwszym zakupem, przez jakieś pół roku już rósł bez problemów, bardzo szybko, stąd moje zdziwienie ponieważ nic nie zmieniłam, nie przestawiałam go bo czytałam że tego nie lubi, jeśli już to zaczęłam bardziej o niego dbać :D
Jeśli ktoś ma jakąś poradę to bardzo proszę o pomoc - jestem niespokojna na tyle że założyłam konto na tym forum specjalnie dla tej sprawy :roll:

[img]
https://imagizer.imageshack.com/img922/1611/3KfMWn.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/11/RfEp2s.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/1936/0AMKF9.jpg
[/img]
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Wg mnie problem leży po stronie podlewania, woda najprawdopodobniej jest zbyt twarda. Poza tym nie podlewamy regularnie, tylko w zależności od panujących warunków otoczenia, które zmieniają się w ciągu roku. Wychodzi również na to, że podlewasz za często. W jakim rośnie podłożu, w samej ziemi, bez dodatkowego rozluźniacza? Jak często podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sararasara
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 lis 2019, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

1/2 w tygodniu do tej pory - jak tylko poczuję że ziemia jest już sucha. Rośnie w samej ziemi.
Co do kwestii twardości wody - zaczęłam od jakiegoś czasu podlewać wszystkie kwiatki wodą z filtra więc nie sądzę żeby był to problem twardej wody... :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Czyli do przesadzenia do mieszanki ziemi i żwirku. Oczywiście doniczka musi mieć odpływ
W przypadku fikusów nie można doprowadzić ani zbytniego przesuszenia podłoża, ani do zamoczenia, powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne.
Czy mierzyłaś pH wody? Warto je jednak zmierzyć.

Patrzę jeszcze raz na liście od spodu i nie do końca one mi się podobają. Te białe kropki mogą być jajeczka albo/i larwy. Dobrze byłoby sprawdzić przy użyciu szkła powiększającego. Na wszelki wypadek dobrze byłoby te liście dokładnie umyć i za jakiś sprawdzić czy znowu coś się nie pojawia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Moim zdaniem roślina się 'poci', tzn wypluwa nadmiar wody z czymś (niekoniecznie sole) pod wpływem gwałtownego wzrostu ciśnienia. Lepiej podlewać nie tak 'skokowo' jak to robisz. Tu na obrazku widać specyficzne dla fikusów komórki, którymi pozbywa się nadmiaru płynu https://plantstomata.wordpress.com/2015 ... us-dicots/

Jak masz ochotę to poczytaj o hydatodach i aparatach szparkowych https://vivadifferences.com/difference- ... ydathodes/ , w sumie dość ciekawą rolę spełniają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”