Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Czym podlejesz?
edit
Zapytałam, bo jeśli roztworem Topsinu ok. 4 krople/1 l wody(przeciw grzybom) to może pomieszaj go z Mospilanem przeciw robactwu (1 ml/1 litr wody) i taką mieszaniną podlej.
Merol92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 sty 2020, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Miałem zamiar podlać właśnie topsinem:) mam tylko preparat na przędziorki, owadobójczego nie mam więc musiałbym jutro kupić.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

To mój zestaw kwarantannowy, sam zdecyduj.
Zwróć uwagę również na wodę do podlewania. To doniczkowiec, który lubi lekko kwaśne podłoże.Jjeśli masz twardą kranówkę to odpada, bo zasoli podłoże.
Merol92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 sty 2020, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Podlałem odstaną kranową wodą z topsinem w proporcji 4klople na litr zobaczymy co będzie. Wieczorem jeszcze opryskam liście bo śmierci ten środek strasznie:)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Drugi oprysk jest zbędny, bo to środek systemiczny: viewtopic.php?p=2583#p2583
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Systemiczny, gwoli wyjaśnienia dla niewtajemniczonych, znaczy że krąży z sokami określony okres czasu, ale czy oznacza to że od razu po pierwszym oprysku zwalczy całkowicie każdą infekcję albo szkodniki? Czy nie ma znaczenia stopień zarażenia? Tak czy owak zrobienie oprysku drugi raz na pewno nie zaszkodzi. Osobiście zawsze robię dwa opryski.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Merol92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 sty 2020, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Wieczorem będę działał. :) Na razie podlany i doświetlam od godz 11. Będę pisał jak się rozwija sytuacja. :)
Merol92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 sty 2020, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Witam ponownie :) minęły prawie 3 tyg od czasu jak ostatnio dodałem post. Fikus już nie zrzuca liści :D zostało ich bardzo mało ale są. Umiarkowane podlewanie, doświetlenie i nawilżacz powietrza pomógł. Teraz podlewam symbolicznie żeby się sytuacja nie powtórzyła. Parę gałązek uschło niestety ale mam nadzieję, że w ich miejscu wyrosną nowe.Dziękuję za rady
Awatar użytkownika
hela druga
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2011, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Równina Świdnicka na Dolnym Śląsku

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Coś go chyba żre tego mojego fikusa.
Białe kropki są zeskrobywalne niczym opryskanie wapnem, brzegi 2 liści sa lepkie. Nowe liście z lekkimi deformacjami. Te zarysowania jakby wewnątrz liścia.

Proszę o diagnozę.
Jutro - legendarna kraina gdzie znajduje się 99% całej ludzkiej produktywności, motywacji i osiągnięć. /za kwejkiem/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

A może podasz od razu dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji? Stanowisko, podłoże - kiedy był przesadzany, nawożenie - jakim nawozem, jak często, podlewanie?

Czy nie ma szkodników na roślinie, w podłożu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
hela druga
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2011, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Równina Świdnicka na Dolnym Śląsku

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Tak, już melduję.

Patyki wetknięte późnym latem do piasku, jesienią ukorzenione posadzone do podłoża "uniwersalnego", o ile dobrze pamietam to Kronen. szkodników nie wypatrzyłam, stanowisko - parapet wschodni. podlewana w zależności od potrzeby, wilgotnosć podłoża kontrolowana co dzień i utrzymywana w lekkiej wilgoci. Nie nawożony.
Stoi w ciepłym ogrzewanym pomieszczeniu.
Codziennie zraszany woda demineralizowaną i taka woda podlewany.
Jutro - legendarna kraina gdzie znajduje się 99% całej ludzkiej produktywności, motywacji i osiągnięć. /za kwejkiem/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Jak roślina ma się prawidłowo rozwijać się bez nawożenia, na samej wodzie i to jeszcze demineralizowanej, czyli pozbawionej jakichkolwiek składników mineralnych??? Ten fikus głoduje, a w zasadzie wegetuje.
Druga sprawa, podłoże w przypadku roślin doniczkowych powinno być mieszanką ziemi i żwirku. Wyciągnij z doniczki, sprawdź na wszelki wypadek stan korzeni.
Jeśli są ok., zacznij bezwzględnie regularnie nawozić mineralnym nawozem do roślin zielonych. Odpuść sobie wodę demineralizowaną na rzecz odstanej albo przegotowanej. Masz twardą albo bardzo twardą wodę wodociągową?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
hela druga
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2011, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Równina Świdnicka na Dolnym Śląsku

Re: Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Post »

Tak, mam bardzo twarda wodę wodociągową, w okresie zimowym nie nawożę roślin, fikus zaczął rosnąć jak burza.
Jutro - legendarna kraina gdzie znajduje się 99% całej ludzkiej produktywności, motywacji i osiągnięć. /za kwejkiem/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”