Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Safron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 lut 2018, o 20:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

To zmieniać tak? Czy dokładnie na takie jak doradzał Norbert76 ? W domu mam jeszcze ziemię kwiatową. Dać mu szansę do jutra czy dziś zmienić podłoże?

W rzeczywistości kolor ziemi jest ciemny i jednolity + piasek i żwirek. Tylko lampa błyskowa wywołała taką pstrokaciznę.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Męska decyzja - zdolność przewidywania - żłobek ;:306 Tak mawiał mój tata. Ja bym przesadziła zgodnie z radą Norberta. Delikatnie, by nie szarpać korzeni. Pewnie, że do jutra może poczekać. Pamiętaj o perlicie lub wermikulicie do rozluźnienia i keramzycie na dno doniczki. Duże dziury odpływowe na dnie doniczki. Powodzenia.
Safron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 lut 2018, o 20:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Dzięki :) Muszę mieć zawsze jasne instrukcje, stąd tyle pytań :P

Fikus przesadzony do mieszanki ziemi uniwersalnej z żwirkiem i perlitem w proporcjach 2:1:1. Mam nadzieję, że się pozbiera.
Dziś spadł też tylko jeden listek a wśród korzeni było kilka świeżaków. To dobry znak?

I jeszcze jedno pytanie na dobitkę - kiedy mam go podlać, a kiedy zacząć zraszać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Podlewasz od razu, a co do zraszania to ono daje niewiele gdyż podnosi wilgotność powietrza na krótki okres czasu. Lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem.
Jeśli w pobliżu masz grzejnik, przykręć go do minimum.
Stanowisko oczywiście jasne, parapet najlepiej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Safron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 lut 2018, o 20:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Tak też zrobię :)
Muminio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lut 2018, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus Retusa.

Post »

Witam kupiłem ostatnio w dwóch różnych marketach fikusy retusa.
Przesadziłem je odrazu bo były posadzone w podłożu kokosowym.
Aktualnie stoją na oknie, są spryskiwane wodą, podlewane.
Jednak nie daje mi spokoju wygląd ich liści, mógłby ktoś coś doradzić, pomóc co im ewentualnie może dolegac z góry dziękuję.
Pierwsze 2 zdjecia są fikusa kupionego 2 tyg temu ten z ciemniejszymi liśćmi kupiony tydzień temu.
Z góry dzięki za odpowiedź.

Ps. nowy temat bo nie znalazłem w internecie informacji, porad które by mnie zadowoliły.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Jeśli nie ma szkodników, to jak dla mnie są to uszkodzenia mechaniczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Muminio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lut 2018, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Zaczne może tak ten mniejszy który ma jaśniejszy odcień zielonego...(pierwsze dwa foto)Zauważyłem dzisiaj że korzeń się trochę pomarszczyl z jednej strony i kilka liści jest zdeformowanych no i zdarza się że kilka liści opadnie z tego fikusa... Ponadto jak go kupiłem to właśnie te liście są tak jakby matowe i jaśniejsze.
Ten ciemniejszy(od 3 foto), nie powiem bo na liściach widać takie paski myślę to samo uszkodzenia ale zaczęły się w tych miejscach dziury robić.
Poza tym też moją uwagę przyciągają dwa liście które są jaśniejsze oraz deformacja liści kilku tak jak na ostanim zdjęciu.
Stoją na parapecie blisko grzejnika ale staram się zachowywać wilgoć w powietrzu przez zraszanie, kubki z wodą na grzejniku itp... Może mój problem wydawać się wielu głupi czy coś ale nie chce żeby fikusy sobie fikły :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Ciężko znaleźć rośliny, które by miały w 100% liście bez żadnej skazy. Zawsze gdzieś znajdzie się jakiś uszczerbek, dziurki albo pęknięcia.
Fikusy są bardzo wrażliwe na przelanie, przesuszenie (podłoża czy powietrza) zmiany miejsca.
Jak masz w pobliżu grzejnik radziłbym przekręcić do minimum oraz postawić doniczkę na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem (spryskiwanie liści niewiele daje).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Muminio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lut 2018, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Obrazek
Popsikalem spryskiwaczka tacke pod doniczka fikusa i dzisiaj widzę że są na niej takie robaczki, no i jeszcze nieco mniejsze i bielsze co to może być o jak temu zaradzić?
Muminio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lut 2018, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Dodając jeszcze coś do mojej odp o znalezisku... Zastanawiam się czy z tego ciemniejszego fikusa nie uciąć z 2 gałązek i ich nie ukorzenic... Czy raczej sobie odpuścić co o tym sądzicie?
Presleyka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 mar 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Bonsai Ficus Ginseng - białe plamki na liściach

Post »

Od około roku posiadam takie drzewko. Podlewam je raz w tygodniu, nie za dużą ilością wody. Plamki pojawiły się już kilka miesięcy temu. Fikus znajduje się w pomieszczeniu biurowym, ma dostęp do światła (nie stał na parapecie). Jak do tej pory opadły może z cztery listki (w przeciągu tego jednego roku, jak go mam). Proszę o "diagnozę".
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Kiedy fikus był przesadzany? Podłoże na pewno jest do wymiany. Co to jest za folia? Roślina powinna rosnąć w normalnej doniczce na podstawce, albo w ostateczności doniczka wsadzona do większej osłonki.
Poczytaj sobie też ten wątek, znajdziesz w nim podstawowe informacje w uprawie tej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”