Psianka pieprzowa,koralowa(Solanum pseudocapsicum) - uprawa

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
ozzzzy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 kwie 2007, o 22:43

Psianka pieprzowa,koralowa(Solanum pseudocapsicum) - uprawa

Post »

Witam

Z nasionek posadziłem sobie roślinkę o nazwie:psianka pieprzowa. Wyrosło mi już około 30-35 roślinek. I tu moje pytanie: czy ta roślina potrzebuję specjalnej hodowli czy wystarczy traktować ją normalnie(podlewanie, nasłonecznienie itp.) PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ


P.S mogę zamieścić zdjęcia
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Psianka lubi słońce,umiarkowaną wilgotność i żyzną ziemię.
Najlepiej jest dokarmiać ję nawozem do pomidorów- wtedy odwdzięczy się dużą ilością
kwiatów a potem kolorowych owoców,które są ozdobą nawet zimą.
Ja wsadzam do skrzynki balkonowej jesienią oraz do różnych mis stojacych przed wejściem do domu.
Kiedyś czytałam o teorii zapylania kwiatów i ...robię to :D - wtedy owoce są dużo większe i jest ich znacznie więcej na krzewince.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Katharsis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 6 maja 2007, o 20:00
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Post »

Witam :)

Mam problem, dostałam kwiatek który nie wiem jak sie nazywa.Dodam że dostałam go w dobrej kondycji. Po ok dwóch miesiącach zaczęły mu żółknąć końcówki liści i zaczął je tracić :((( Zmieniałam mu już miejsce dwa razy, obecnie stoi na parapecie ( okno północno -wschodnie), podlewałam go dwa razy w tygodniu woda kranową Proszę o pomoc bo nie wiem jak o niego dbać . Podoba mi się bardzo a nie chcę go stracić ;:5 .


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Psianki znamy dotychczas takie:

Psianka słodkogórz Solanum dulcamara
Psianka jaśminowata Solanum jasminoides
Psianka pieprzowa Solanum capsicastrum

Twoja psianka Katharsis to Psianka pieprzowa .
Odmiana 'New Patterson'

To ta o owocach pomarańczowoczerwonych ,ale w Polsce znana jest również odmiana 'Goldball' ? o owocach większych od w/w, kulistych i złocistożółtych.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
ewalukas
50p
50p
Posty: 97
Od: 27 maja 2007, o 18:07
Lokalizacja: Radzyń Podl.

Post »

Ja mam psiankę pieprzową i wygląda nieco inaczej. Tzn bardzo podobna, ale widzę różnice.
1. Moje wszystkie 5 szt psianek mają łodygi w kolorze zielonym, zarówno te, które nie rozrosły się mocno, jak i te wyrośnięte.
2. Liście moich psianek nie są aż tak wąskie jak te ze zdjęcia tutaj.
3. Owoce mam troszkę większe, ale to już chyba różnie może być.

Być może te różnice wynikają z wieku rośliny..Nie znam się :roll:

Co do żółknięcia liści. Psianki najlepiej rosną na oknach, gdzie nie ma bezpośredniego słoneczka. Nie lubią, gdy się je przestawia, dlatego może te liście wyglądają tak, a nie inaczej. W ogóle, z tego co mi wiadomo, kwitnących i owocujących roślin nie powinno się przestawiać.
Psianki muszą mieć ciągle wilgotno. W zależności od miejsca w którym moje stoją, podlewam albo każdego dnia, albo co drugi dzień. Piją dużo, więc leję im tyle wody, że ścieka do podstawki. Praktycznie cała podstawka jest pełna wody, ale w przeciągu kilku minut po wodzie ani śladu.
A i mam nawóz uniwersalny, który się stosuje przy każdym podlewaniu. Po kilku dni nawożenia stan roślin bardzo się poprawia.
"Bycie w związku stwarza niepowtarzalną szansę stania się pełniejszą i lepszą osobą, pozwala lepiej poznać samego siebie"
KOCHAć Z OTWARTYMI OCZAMI
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Co może być przyczyną, że moja psianka kwitnie, ale nie zawiązuje owoców? Czy trzeba ją sztucznie zapylać? Stała na balkonie, a dziś przeniosłam ją do domu,
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Tak,musisz ją zapylić - przenosząc małym pędzelkiem pyłek między kwiatkami.
Miałam taką historię w pierwszym roku uprawy psianek . Łatwo się zapyla.Powodzenia. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Toomass21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 lut 2008, o 14:51

Post »

Witam!
Mam prośbę...może ktoś mi doradzić jak najlepiej jest siać psiankę pieprzową?
Tzn. jak często trzeba podlewać nasiona, gdzie ją najlepiej postawić (miejsce słoneczne lub nie) i czy warto przykryć czymś ziemię już po zasadzeniu nasionek...bo z tego co przeglądałem to wersje są różne...dziękuje z góry za pomoc:) Trzymajcie się!!! pozdrawiam :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Podejrzewam że bez mini szklarenki lub mnożarki jej nie uzyskasz z nasion, to stosunkowo trudna roślina w rozmnażaniu z nasion i wymaga szczególnych warunków. Stałej wilgotności i temp. ziemi oraz otoczenia. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Uważam że można ale nie teraz roślina jest jeszcze za mała na formowanie możesz jej przyciąć tylko te dwie najniższe gałązki jak najbliżej pnia. :D
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Uprawiam psianki wiele lat.
-s.capsicastrum
Obrazek

-s.dulcamara
Obrazek

-s.rantonetti
Obrazek

Psianka rantonetti jest dużym krzewem i można ją formować w kule lub inne figury na nodze.
P.dulkamara jest pnączem.
P.pieprzowa osiąga maksymalną wysokość ok.45 cm.
Nie uda się więc wyprowadzenie jej tak by miała pień i kulistą koronę.
Natomiast koniecznie trzeba ją uszczykiwać w początkowym okresie wzrostu by ją zagęścić i nadać również ciekawy owalny czy kulisty kształt.
Ciekawie wyglądają psianki pieprzowe ustawione obok siebie w większej ilości na niskim podeście,stoliku czy też w grupie z innymi roślinami o ozdobnych liściach.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Obrazek

Przytnij pędy w taki sposób jak zaznaczyłam i podlewaj co 2 tygodnie nawozem najlepiej ... :wink: dla pomidorów. Jest w nim optymalny zestaw składników gwarantujących kwitnienie i owocowanie a o to w uprawie psianki chodzi.Jesienią ma być dużo owoców na krzaczku. :D
Myślę,że przeprowadzisz jeszcze jedno "drastyczne" cięcie za jakieś 2 tygodnie i to powinien być koniec.
Czy to Twoja pierwsza uprawa psianki?
Ja , by mieć więcej kuleczek na krzewach bawię się nawet w zapylanie ....przenoszę pyłek pędzelkiem z kwiatka na kwiatek....
Z odciętych końcówek pędów oberwij dolne liście ,wsadż do nowej małej doniczki lub innego pojemnika z ziemią nakryj słojem czy butla plastikową i wyhodujesz sobie do lata nowe rośliny.
:D
Carla-pwd
500p
500p
Posty: 511
Od: 27 sie 2008, o 07:25
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post »

Moi drodzy wziełam roślinkę od mojej babci, która spisała ją już na straty. Wygląda strasznie. Wszystkie listki jak widzicie na zdjęciu są bardzo jasno zielone.. trochę ją przyciełam, żeby nie musiała się mordować, ale nie wiem co dalej mam z nią zrobić... i jak jej pomóc :(

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”