Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy cz. 1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Wronka123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 maja 2017, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Hej, jestem zupełnie nowym użytkownikiem i forum, i świeżym posiadaczem Areki... I mam dwa problemy. Pierwszy chyba już zdiagnozowałam sama - suche liście ze względu na zbyt suche powietrze w pokoju. Drugi to szkodniki na palmie. Wydaje mi się, że to wełnowce, ale zanim podejmę z nimi walkę chciałabym się upewnić że to one. I zapytać jak najskuteczniej z nimi walczyć? Znalazłam kilka linków do różnych wątków z forum na ten temat, ale żaden z nich nie działał...
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Wełnowce, kup Actellic500EC
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ranagar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 maja 2017, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Cześć wszystkim,
Miesiąc temu kupiliśmy z żoną w markecie palmę areca. Wyglądała bardzo zdrowo tylko na dole łodyg miała takie czarne malutkie kropeczki ale pani z działu ogrodniczego powiedziała, że to normalne i nie jest to żadna choroba. Niestety kropek mam wrażenie przybyło. Do tego dziś zauważyłem kilka liści żółtych i dziwnie wysuszonych. Czy to normalne czy to może początek jakiejś choroby? Planujemy przesadzić palmę ale nie wiem czy to jeszcze nie zaszkodzi. Przy okazji czy można ją wsadzić w samą osłonkę?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Poniżej kilka zdjęć palmy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Kropki to normalna cecha naturalna, a schnięcie liści od suchego powietrza. Te palmy nie nadają się do uprawy w warunkach domowych, a prędzej w oranżerii.
Poczytaj wątek, jak możesz podnieść wilgotność powietrza - minimum 60 - 70%.

W żadnym wypadku nie wolno sadzić do osłonki :!: Trzeba przesadzić do normalnej wysokiej doniczki - palmówki, na dno drenaż.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ola1909
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 cze 2017, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Cześć,

To mój pierwszy wpis na forum - zalogowałam się, ponieważ moja palma zachorowała, a ja niestety nie znam się na roślinach, ich pielęgnacji - dopiero się tego uczę. Jakiś czas temu zauważyłam małe kropeczki na liściach. Obecnie jest już ich bardzo dużo. Zastanawiam się, co to takiego? Czy to mszyca? Czy jakiś inny szkodnik? Nie bardzo wiem, jak to opanować, czym to zwalczyć.

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam!

Poniżej zdjęcia chorych liści palmy.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bezimienny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 sie 2017, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Galeria zdjec:
https://drive.google.com/open?id=0B9dsm ... mpWR0JkaVE

Czy czarne plamy to nie objaw jakiejs choroby? Cos duzo tego nie moge znalezc w internecie, zwykle znajduje zbrazowienie lub zupelnie inne objawy. Areka kupiona w hurtowni jakies 2 tygodnie temu, byla podlana dwukrotnie w miedzyczasie kranowka odstawiona na dobe, drugi raz byl z nawozem plynnym. Srednia wilgotnosc 60%, czasem spada do 45-55% i czasem wzrasta do 60-70% (jak pada pare razy), temperatury w pokoju 24-28*C, okno skierowane na polnocny zachod. Mam higrometr przy palmie.


Na tym forum piszemy poprawnie po polsku, więc proszę o używanie wszystkich polskich liter/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

To jest choroba grzybowa, najwidoczniej palma została przelana.
Odetnij wszystkie zarażone liście, przesadź roślinę a na koniec zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Te palmy potrzebują stałej podwyższonej wilgotności powietrza, szczególnie przy takich temperaturach, minimum 60%. Inaczej będą schnąć liście. Z góry zaznaczam, że samo spryskiwanie niewiele daje. Sugeruję zaopatrzyć się w jakiś najprostszy nawilżacz elektryczny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bezimienny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 sie 2017, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Spryskiwanie pomaga na grzyby w korzeniach? Jaki srodek polecilbys? W ktorym miejscu mam sciac liscie, razem z lodyzkami czy tylko cale liscie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Chodziło mi i całą część nadziemną w przypadku oprysku. Możesz też jednocześnie podlać takim preparatem, jakby choroba grzybowa miała swoje źródło również w korzeniach.
(Topsin, Previcur).

PS., ponawiam - używaj wszystkich polskich liter.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wirtualny_edek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 mar 2017, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Areka,Chrysalidocarpus - szkodniki,choroby

Post »

Pomóżcie proszę bo boje się że stracę moją arekę... Dziś znalazlam na jednym pędzie duzo bialego puszku i pojedyńcze robaczki juz przechodzą na sąsiedni. Chorą galazke przycielam przy korzeniu i czytałam juz na forum co nalezy zrobić ale zastanawiam się skad ten welnowiec się wziął? Co robię z ta palma źle? Ostatnio też wyrosl w zdoniczce obok palmy maly uroczy zolty grzybek ktory zniknął kiedy przestałam intensywnie podlewać. Czy jedno z drugim ma jakiś związek? Dodam jeszcze ze areka stoi metr od okna w bardzo jasnym pomieszczeniu podlewam ja 2x w tygodniu. Po zakupie a kupowałam ja w kwietniu, przesadzalam ja do doniczki dla palm, z keramzytem na spodzie. Moze cos nie tak z ziemią? Bo pamietam ze byla dla palm ale pH miala troche za wysokie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka,Chrysalidocarpus - szkodniki,choroby

Post »

Wełnowce trzeba zwalczyć od razu odpowiednim preparatem chemicznym. Pojawienie się grzybów to efekt tego, że w ziemi musiał być fragment grzybni.
Nie możesz jednak ograniczać podlewania, bo ucierpi na tym roślina. Utrzymuj cały czas umiarkowaną wilgotność podłoża, ale też nie zalane.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wirtualny_edek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 mar 2017, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Areka,Chrysalidocarpus - szkodniki,choroby

Post »

A czy powinnam juz po spryskaniu ja przesadzic? Czy to nic nie zmienia? Czy do oprysku odpowiedni jest polysect005 SL?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”