Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy cz. 1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Cytryna_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 lis 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Oki przestawiam pod okno. Zapomniałam dodać- że przesadzając roślinę zrobiłam drenaż na dnie donicy (zastosowałam akurat posiadane potłuczone elementy potłuczonej glinianej doniczki). Czy powinnam stosować nawóz? Martwi mnie fakt, że od momentu przesadzenia palmy nie widzę poprawy, wręcz odwrotnie :/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Nie, nie nawozi się ani kilka tygodni po przesadzeniu, ani w okresie jesienno-zimowym.
To, że dałaś drenaż to dobrze, ale ziemia musi być też przepuszczalna.
Słabsza kondycja może wynikać z przelania, np. zanim ją kupiłaś, przesadzenia w niezbyt korzystnym okresie oraz faktu, że palmy te są trudne w uprawie i raczej nie nadają się do uprawy w mieszkaniu. Tak, jak napisałem Areki potrzebują ciepła i wysokiej wilgotności powietrza. Zimą cierpią z powodu zbyt suchego powietrza od kaloryferów oraz zbyt krótkiego dnia i ogólnie małej ilości światła w tym okresie. Sukcesem jest, jak uda się uchować palmę przez dłuższy okres czasu, niż jakieś dwa, trzy lata.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Cytryna_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 lis 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Cóż, nie wiedziałam, ze będzie tak trudno, zazwyczaj bez większych problemów dogaduję się z moimi roślinami. Tak czy inaczej dziękuję za rady, pozdrawiam
Agnieszka1977
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lis 2016, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam Was serdecznie,
wielokrotnie czytałam Wasze porady, jako niezalogowany użytkownik i ogromnie cenię Waszą wiedzę i pomoc w pielęgnacji kwiatów.
Dzięki Wam uratowałam arecę pierwszy raz, zaraz po zakupie, kiedy dzięki Waszym poradom dowiedziałam się, że muszę ją przesadzić do doniczki 'palmówki', włożyć jajko w bryłę korzeniową, postawić w jasnym pomieszczeniu, codziennie zraszać, poucinać podeschnięte końcówki. Dzięki tym zabiegom rosła pięknie, miała soczysto-zielone błyszczące liście, regularnie wypuszczała nowe i bardzo nas cieszyło, że czuje się u nas dobrze. Mamy ją od jesieni 2015 roku, czyli troszkę ponad rok.

Od około miesiąca, jej kondycja pogorszyła się :(
Myślałam, że to na zimę - 'usypia' troszkę, ale cały czas ma nowe liście, które jak dziś się przyjrzałam, jeszcze nie do końca rozwinięte, a już chore :(
Problemy, jakie zauważyłam:
1. Liście zrobiły się matowe, niektóre jakby pokryte 'rdzą' również od spodu.
2. Pojawiły się żółto-brązowe plamy (ciemno brązowa plamka w środku, a wkoło bardziej żółty odcień). Kilka liści ma tych plam bardzo dużo, inne dopiero drobniutkie żółte plamki.
Nowy liść, który nie do końca jeszcze się rozpostarł, ma wiele drobniutkich żółtych kropeczek, tworzących jakby żółte smugi.
3. Liście tracą formę, jakby 'przekręcają' się.

Proszę pomóżcie, czytałam wiele wątków o chorobach grzybowych, brunatnej plamistości liści, septoriozie paskowanej liści i zupełnie nie potrafię stwierdzić, co to jest i jak pomóc mojemu kochanemu kwiatuszkowi :((( Nie chcę by zmarniała.
Niektórzy pisali, by przestać ją zraszać, ale ona przecież lubi zraszanie...
By usunąć chore liście - to przecież musiałabym ją prawie całą ogołocić...

Powinnam kupić jakiś preparat, by jej pomóc? Jeśli tak to jaki i jak z nią teraz postępować?
Skąd taka choroba u niej? Co może być przyczyną? Nie będę musiała jej wyrzucić?
Aha - uprzedzając ewentualne pytanie - nie widać na liściach żadnych szkodników.

Jeszcze dziś dodam zdjęcia, tylko na razie nie potrafię.
Z góry, pięknie Wam dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy.
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Bez zdjęć będzie ciężko zdiagnozować problem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka1977
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lis 2016, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam ponownie, załączam zdjęcia Areci i proszę o pomoc!!!
Dziękuję Wam bardzo i dobrej niedzieli życzę :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aha - jeszcze dodam, ze postawiłam koło niej stację pogodową i ta wskazuje 22,8 stopnie C i wilgotność 58%.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Na 100% to są przędziorki, jeśli chodzi o te "podziurkowane" liście. Suche końcówki liści są od suchego powietrza. Ciemne plamy mogą wskazywać na chorobę grzybową od niewłaściwego podlewania.
1. Przędziorki zwalczysz dokonując przynajmniej dwóch oprysków w odstępie tygodnia, tylko preparatem działającym na wszystkie stadia rozwoju: Envidor, Magus, Vertimec.
2. Samo spryskiwanie niewiele daje, gdyż podnosi wilgotność tylko na krótki okres czasu i szczególnie wtedy, gdy jest włączony grzejnik. Potrzeba postawić doniczkę na dużej tacce wypełnionej stale wilgotnym keramzytem. Na grzejnik zawieś nawilżacz napełniony wodą.
3. Pousuwaj liście z plamami, jak się dalej zaczną pojawiać, dokonaj oprysku i podlej preparatem grzybobójczym, np. Previcurem. Plamy mogą też się pojawiać, gdy spryskujesz w pomieszczeniu z temperaturą - w okolicach 20 stopni i niżej. Najlepiej na razie z niego zrezygnuj.
4. Podlewaj wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi zaczyna delikatnie przesychać. W jakiej rośnie ziemi?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka1977
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lis 2016, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję za odpowiedź, bardzo dziękuję!!!
Pozwolę sobie jeszcze dopytać.
1. Czyli najpierw leczę przędziorka, tak?
2. Czy mam też (w miarę możliwości) umyć każdy liść z osobna? Jeśli tak, to przed czy po oprysku i czym? Zwyczajnie letnią przegotowaną wodą, czy z jakimś dodatkiem?
3. Jak zrobić oprysk, by nie dostał się do gleby? Owinąć jakoś folią doniczkę i psiukać liście? Te młode, rozwijające się też?
4. Czy teraz (w czasie leczenia) zraszać ją wodą rano, tak jak robię to prawie codziennie?
5. Za jaki czas od leczenia przędziorka użyć preparatu o którym napisałeś (Previcurem).
6. Da się ją uratować?

Co chodzi o niewłaściwe podlewanie, to masz rację, że było to czasem niesystematyczne.
Ponadto kiedyś gotowałam jej wodę i podlewałam przegotowaną, odstaną, ostatnio przez kilka miesięcy podlewałam odstaną wodą z kranu, bo nie chciało mi się gotować :(
Używałam również Nawozu do palm, juk i dracen - Biohumus forte.

Zaraz pojadę do jakiegoś marketu kupić arece 'lekarstwa', a nie ma jakiegoś wspólnego, co zadziała jednocześnie na przędziorka i te plamy?
Te plamy będą się rozprzestrzeniać, to ta żółta plamistość liści?
Czytałam jeszcze o takich preparatach ratunkowych jak: Bravo, Rovral, Topsin.

Ponownie D Z I Ę K U J Ę B A R D Z O za pomoc i przepraszam, jeśli moje pytanie są infantylne, ale do tej pory myślałam, że będzie rosła i już :), a o takich kłopotach, chorobach pojęcia nie miałam.
Wdzięczna A.




----27 lis 2016, o 15:07 ---


Przepraszam, zadałeś pytanie i je przeoczyłam, więc odpowiadam.
Po zakupie (jesienią 2015 roku) około 2 miesięcy rosła, a raczej marniała w doniczce i ziemi w jakiej ją kupiłam. Liście schły i rozkładały się na boki.
Jak naczytałam się porad w wątkach o Arece, kupiłam ziemię do palm, właściwą doniczkę i w bryłę korzeniową włożyłam jajko, na dno doniczki wsypałam także keramzyt.
Ostatnio, jak już zaczęła chorować uznałam, że może potrzebuje trochę świeżej ziemi i kilka dni temu, dosypałam na górę kilka garstek ziemi uniwersalnej, bo nie miałam już tej palmowej.
Przestawiłam ją przed chwilą do dużej podstawki, nasypałam keramzytu i wlałam na niego przegotowanej, odstanej wody.
Wzięłam ją również do wanny i letnią wodą skąpałam wszystkie liście (był to pierwszy w życiu mojej areci taki zabieg).
Aha i zwróciłam uwagę, że w dnie doniczki zrobiliśmy wówczas tylko trzy małe otworki (średnica grubszego gwoździa), teraz jak to zobaczyłam, zastanawiam się czy to nie jest zbyt marna wentylacja dla niej?
mam nadzieję, że zmyłam nagromadzony przez rok kurz oraz pozostałości po zraszaniu.
Liście jednak nie są ładne i błyszczące, są matowe, niektóre białawe, kilka ma tak mnóstwo żółtawych plamek, takie drobniutkie nakrapianie.
Ale nijak nie zauważyłam tych białawych pajęczynek, które wskazują na przędziorka.
Zaraz jadę kupić opryski.
Tylko odpowiedz proszę Norbercie, co pilniejsze w jej ratowaniu?
1 - opryskiwanie, niszczenie przędziorka, którego nie dostrzegam :shock:
2 - czy ten preparat grzybobójczy, bo te plamki są bardzo niepokojące :|

I póki co nie odważyłam się wycinać dziś liści w plamy, bo boję się, że niewiele by mojej areci zostało :o

Dziękuję, dziękuję, dziękuję :)

PS Widzę, że nie będę mogła już żyć bez tego Forum :))), bo do innych kwiatków też mam pytania, ale na razie muszę uratować arecę, inne - gorzej, lepiej - jakoś się trzymają :)

Baaaardzo pozdrawiam i czekam na wiadomość.
Agnieszka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

1. Tak, jak napisałem wcześniej, wpierw oprysk na przędziorki. Przędziorki mają różne stadia rozwoju: jajeczka, larwy i osobniki dorosłe i bez lupy można ich nie dostrzec, a pajęczynki nie zawsze występują.
2. Liście z plamami, radziłbym odciąć, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się ew. choroby grzybowej.
3. Nie pryskaj, napisałem przecież wcześniej. Postaw na większej tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem + nawilżacz z wodą na grzejnik.
4. Preparat na grzyby, może być któryś z tych, co podałaś popryskaj po paru dniach po drugim oprysku na przędziorki.
5. Częstotliwość podlewania nie musi być zgodnie z kalendarzem, jest uzależnione od wielu czynników: temperatury i wilgotności powietrza, rodzaju mieszanki, itp. W lecie, ziemia może szybciej przesychać, zimą wolniej. Odstana woda, o ile nie masz bardzo twardej, może być użyta do podlewania.
6. Czy da się uratować? Nigdy nie można dać gwarancji, wszystko zależy od wielu czynników, jak stopień porażenia przez szkodniki/choroby, niewłaściwą pielęgnację, itp.

Generalnie palmy te nie za bardzo nadają się do uprawy w mieszkaniu, a bardziej do oranżerii, jeśli uda się ją utrzymać parę lat, to jest sukces.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka1977
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lis 2016, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję Norbercie :)
Envidor i Previcur zakupiony, właśnie zabieram się do oprysku, tylko nie wiem, jakie proporcje zastosować czy takie jak dla jabłoni, czereśni, itp. 4 ml - 1 l/wody
czy tak jak dla róży 1,25 ml - 1l/wody?
I czy możemy z nią później mieszkać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dla roślin ozdobnych, w przypadku Envidoru to bodajże 0,2 ml/litr wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka1977
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lis 2016, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

O kurcze, to wlałam 0,4 ml/0,5 litra.
Zaszkodziłam jej? ;:oj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ale w przypadku którego preparatu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”