Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy cz. 1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ale chodzi o to, że samo spryskiwanie niewiele daje, ustaw doniczkę na mokrym keramzycie tak żeby parująca woda nawilżała palmę. Do tego spryskuj dwa razy dziennie i powinno zadziałać
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Niestety ogrzewanie podłogowe nie sprzyja uprawie roślin tropikalnych, a zwłaszcza palm.
Codzienne spryskiwanie liście niewiele daje, gdyż podnosi wilgotność powietrza jedynie na krótki okres czasu, a tu potrzeba żeby praktycznie przez cały rok utrzymywać na poziomie minimum 60%. Nawilżacz elektryczny jest najlepszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Do ziemi powinnaś dodać agroperlitu albo żwirku żeby rozluźnić podłoże, a w przypadku areki można dodać trochę włókna kokosowego.
Podlewanie, nie podlewamy dokładnie co do dnia, gdyż jest to uzależnione od warunków uprawy. Utrzymujemy umiarkowanie wilgotne podłoże przez cały rok.
Uratować? Nie zawsze po popełnionych błędach można uratować, przede wszystkim trzeba zapewnić podstawowe warunki uprawy zbliżone do naturalnych. Palma ta, jak już napisałem nadaje się do oranżerii, a nie do mieszkania.

Daraxus, nie zawsze tacka z wilgotnym keramzytem da oczekiwany skutek zwłaszcza przy tak dużej roślinie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magda85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 lis 2017, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam,
Zakupiłam swoja palme miesiąc temu. Stoi blisko okna, podlewana jest raz
w tygodniu odstaną woda bez nawożenia, zraszana początkowo codziennie po
czym zauważyłam ze liście zaczęły sie zwijać/ wykrecać w różne strony i
zaobserwowałam ze końce liści lekko przysychaja. Zdarzyły sie też kilka
liści które przyschły całkiem i bez problemu wyciągnełam je całe z
ziemi. Nie przesadzałam palmy po zakupie, dopiero dziś doczytałam że
podłoże w którym ją zakupiłam może być dla niej nie odpowiednie. Czy to
prawda i nalezy ją mimo zimy przesadzić?Co może powodawać ze liście
wykrecają sie? Dodam że zauważyłam ze palma na wysokość urosła i wyrasta
dużo młodych liści. Nie mniej jednak liście nie wyglądają tak ładnie jak
wcześniej.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Masz wszystko w wątku, poczytaj choćby ostatnie posty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magda85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 lis 2017, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Owszem znalazłam informacje dlaczego końce liści schną ale nigdzie nie znalazłam informacji z czego wynika że liście są pofalowane a to mój największy problem.
Co do podłoża rozumiem że nie ma przeciwwskazania do przesadzenia w zimie?
Bedę wdzięczna za wskazówki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Jeśli końcówki liści schną to mogą też się zwijać, problem leży w zbyt suchym powietrzu, samo spryskiwanie niewiele daje, patrz poprzednie odpowiedzi.
Pomimo pory roku, radziłbym przesadzić gdyż podłoże produkcyjne jest niezbyt korzystne do długotrwałej uprawy roślin. Ponadto nie podlewa się roślin cyklicznie co dnia, co ma znaczenie właśnie przy tym podłożu, gdyż nierównomiernie przesycha przez co, na dnie doniczki może być jeszcze mokro a w konsekwencji gnić korzenie.
Jednocześnie powtórzę to jeszcze raz, te palmy niespecjalnie nadają się do mieszkania, a tym bardziej amatora, jedne żyją nieco dłużej inne krócej.
Co do różnicy w wyglądzie, to że one tak ładnie wyglądają przed zakupem i tuż po, to nie jest tylko efekt niewłaściwych warunków uprawy, ale też efekt "pędzenia" przez producentów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magda85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 lis 2017, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuje, przesadzę palmę według wskazówek z forum i zobaczę co się będzie działo. Może spróbuje ją zraszać kilka razy dziennie i uda się przetrwać okres zimowy:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Te palmy potrzebują stałej podwyższonej wilgotności powietrza przez cały rok i to minimum 60%. Nawilżacz elektryczny, albo w ostateczności nawilżacze wypełnione wodą powieszone na grzejniku. Grzejnik najlepiej skręcić do minimum. Spryskiwanie podnosi wilgotność jedynie na krótki czas.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magda85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 lis 2017, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Kaloryfery w pokoju w którym stoi akurat mam wyłączone nie mniej jednak 60% wilgotności w zimę to nie łatwe to uzyskania. Nawilżacze na kaloryfer mnie nie przekonują i wątpię żeby nimi uzyskać taka wilgotność. Nie mniej jednak dziękuje za wskazówkę. Myślę że przeniosę ja w zimę do pokoju synka bo u niego nawilżacz chodzi cały czas i jest zdecydowanie chłodniej. Musze zdać się na Twoją wiedzę skoro twierdzisz że w takich warunkach nie da rady rosnąć ta palma. :) Mimo tego że uwielbiam pielęgnować kwiaty doświadczenia z palmą jeszcze nie miałam - to moja pierwsza.
Mam jeszcze jedno pytanie - jak ją przesadzę to po jakimś czasie od przesadzenia powinna ją chwile po nawozić czy do lata wstrzymać się?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Do wiosny bez nawożenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Konrad2207
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 gru 2017, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Obrazek


Hej mam problem z Areka. W przeszłości przygrzało ją na tarasie. Obecnie występuje biały nalot i usychają masowowo łodygi i liście. Ci to jest i jak uleczyć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
missvenflon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 sty 2018, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

uratować palmę areca

Post »

Czy mogę prosić o pomoc?
Moja palma zaczyna marnieć :( liście zaczęły się rozcapierzać i usychać. Generalnie cała palma straciła pokrój i wdzięk. Niedawno doczytałam, że potrzebuje zraszania, więc zaczęłam ją zraszać codziennie. Co jeszcze powinnam zrobić, żeby ją uratować?? Ma jeszcze jakieś szanse?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”