Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy cz. 1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Mospilan nie jest na grzyby... Poszukaj Previcuru albo Topsinu.
Niemniej jeśli pojawia się pleśń to albo masz za słabą wentylację w pomieszczeniu albo/i zbyt zbite podłoże.
Areka nie może stać przy grzejniku, chyba że go wyłączysz, inaczej będą cały czas schnąć liście. Chłodne pomieszczenie odpada ,to ciepłolubna palma.
Podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne (nie zalane). Jeśli pod pleśnią masz suche podłoże, to nie jest dobre podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Grzejnik nie jest bardzo rozkręcany bo na tym parapecie rosną storczyki. Na parapecie jest około 19c max chyba 23 palma stoi obok kaloryfera - doniczka zaczyna sie półtora metra nad nim. (muszę doniczkę wymienić) Suchego powietrza nie mam w pokoju. Palmę podlewam jak podłoże lekko przesycha, wtedy wlewam wode i czekam aż woda zleci, z podstawki wylewam wodę.
Podłoże mam do palm, na dole doniczki keramzyt.
Z wietrzeniem pewnie nieco gorzej..tzn tego okna przy którym stoi palma nie otwieram aktualnie ze względu na storczyki.

Aaa pomieszałam.. topsin miał być.
W każdym razie to dobry pomysł z tym topsinem?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przecież napisałem, że można użyć Topsinu...
Co do samej palmy, no niestety ale jak nieraz było mówione w tym wątku, jest to palma ciężko do utrzymania w dłuższej perspektywie czasu w warunkach domowych.
W każdym razie podłoże trzeba było zmieszać ze żwirkiem albo agroperlitem. Nie wiem czy sam oprysk preparatem grzybobójczym wyeliminuje pojawianie się pleśni, jeśli masz słabą cyrkulację powietrza. Podejrzewam, że co jakiś czas będzie się ona pojawiać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Będę walczyła :wink:
Przeżyła zalanie i grzyby..takie kurcze jak małe podgrzybki :shock: to może i moją opiekę przeżyje :)

edit : no pisałeś, że można, ale pytanie czy pomoże ? :)

edit raz jeszcze : czemu ta pleśń pojawiła się na wierzchniej warstwie? Jeśli nie byłoby wentylacji itp to podłoże by nie wyschło a nie było wilgotne tylko raczej suche. Nie podlewam jej po wierzchu.
Zastanawiam się czy ta pleśń nie została gdzieś w korzeniach i z tamtąd się przebija?
Mariolabe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 sty 2018, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam,
Bardzo proszę o pomoc w uratowaniu mojej rośliny.

Palma zakupiona w markecie, nie była przesadzona, 2-3 miesiące miała się świetnie. Teraz usychają jej całe gałęzie od samego podłoża robią się brązowe odchylają się całą cebulą i schną w zastraszającym tempie. :(

Zraszana co 1-2 dni, podlewana raz w tygodniu. Nie ma podstawki, wodę wlewam bezpośrednio do doniczki.

Co mogę zrobić żeby ją uratować? Proszę o porady.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/5767105bf1550758
https://www.fotosik.pl/zdjecie/77b981833ad00f24
https://www.fotosik.pl/zdjecie/739dedb6b369bda0
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

To kolejny taki sam przypadek, który był wiele razy omawiany w tym wątku. Poczytaj go od samego początku, a przynajmniej kilka ostatnich stron, a znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
Pomijam ciemny kąt, a nie stanowisko przy oknie oraz spryskiwanie co 2 dni, czyli stoi w pomieszczeniu z suchym powietrzem, a nie stała wysoka wilgotność powyżej 60%, to tej palmy raczej nie uda się uratować. Powtórzę, to jeszcze raz te palmy nie nadają się do uprawy w naszych mieszkaniach, a przynajmniej nie w dłuższej perspektywie czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sigma
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 9 lis 2017, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Potwierdzam, moja już ledwo dycha. Schnie, marnieje. Pozwolę jej jeszcze trochę powalczyć, ale zaczynam się nastawiać na to, żeby wiosną kupić jakąś inną palmę, bardziej dostosowaną do mieszkań.
Ania
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Mam małą arekę (chrysalidocarpus lutescens), ale zaczęły mi obsychać końcówki liści, obciąłem je i znowu obsychają. Podlewam raczej regularnie, ale raczej nie tak intensywnie i czasem pryskam ją wodą, wcześniej znacznie bardziej. Co może być przyczyną? Czy te liście odrosną czy już tylko można liczyć na puszczenie nowych?
Obecnie ma podłoże dla palm, juk i dracen takie dedykowane, miała nasiona na wierzchu i przy przesadzaniu je zakryłem. Na przyszłość jaką stosować ziemię? Opartą na włóknie kokosowym z domieszką torfu i perlitu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ksawery, napisałem w innym miejscu, żebyś przeczytał ten wątek, albo chociaż kilka ostatnich stron.
Liście schną, bo areki potrzebują stałej podwyższonej wilgotności powietrza, minimum 60%, dlatego albo wstawisz elektryczny nawilżacz, choć dla jednej rośliny to raczej bez sensu, albo długo Ci nie pożyje. Końcówki liści będą cały czas obsychać, a z czasem padnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mulenbekia
50p
50p
Posty: 59
Od: 17 sty 2018, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dzisiaj poruszałam ziemię w mojej arece i zobaczyłam pełno robaczków! Siedzą w ziemi, zaraz potym jak poruszałam to się pochowały. Co to może być?
Obrazek

Niektóre są takie białe, a niektóre ciemniejsze, brązowe.
Marta
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ciekawa rzecz - mam od lat arekę, do niedawna stała na parapecie, liście nigdy nie zasychały na końcach, od 4 miesięcy stoi na podłodze, przy tym samym oknie i to jedyna zmiana, końcówki liści zasychają.. Hmmm...
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Masz ogrzewanie podłogowe?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
djmaqs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 lut 2018, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam , od jakiegoś czasu moja palma choruje.Zaczęło się od pleśni w doniczce teraz , tak myśle , pleśń zaatakowała całą roślinę.
Nie znam się w ogóle na ogrodnictwie i dlatego postanowiłem zapytać was fachofców o rade :
-Co tak naprawdę dzieje się z moją rośliną?
-Czy da się ją uratować i czy ma to jeszcze sens ?

Będę wdzięczny za każdą pomoc!!

Pozdrawiam

https://www.fotosik.pl/zdjecie/532a064d02165d59
https://www.fotosik.pl/zdjecie/bd2d80f420b8c78e
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”