Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Generalnie fikusy w większości gatunków to drzewa i podłoże, które będzie mocno wilgotne przez powiedzmy tydzień w obecnym okresie nie powinno być problemem.
Problem może się zacząć wtedy kiedy okres przesychania się wydłuża i powiedzmy po upływie około 2 tygodni wierzchnia warstwa podłoża nie jest sucha.
I teraz dochodzimy do kwestii czy mniejszym złem jest przesadzić do lepszego, bardziej przepuszczalnego podłoża i właściwej doniczki czy ryzykować i czekać kilka miesięcy. W tym drugim rozwiązaniu, pomijając samą doniczkę będziesz musiała ostrożnie podchodzić z podlewaniem. Rozwiązaniem tymczasowym może być wsadzenie doniczki do większej osłonki i postawienie doniczki np na korku z plastikowej butelki żeby powietrze mogło lepiej dochodzić do korzeni.
Pozostaje wtedy obserwacja czy kondycja rośliny się nie pogarsza. Jeśli nie, to myślę że można poczekać, a jeśli będzie się coś działo to wtedy trzeba będzie szybko reagować i ewentualnie przesadzić.
Decyzję pozostawiam Tobie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bigusp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 lis 2021, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam Serdecznie :)

mam problem z „więdnącym” fikusem. Niedawno kupiłem trzy takie drzewka i dwa mają się świetnie a jeden z nich zaczął więdnąć ?! Wcześniej jego liście pięły się wysoko w górę a aktualnie smutno zwisają z pnia. Myślę, że fikus mógł być przelany ale mijają trzy/cztery tygodnie i sytuacja się nie polepsza. Drzewko powoli gubi liście, które nie są nawet pożółkłe czy zniszczone. Jakieś półtora miesiąca temu na nasadzie jednego liścia znalazłem białą kropkę, którą usunąłem patyczkiem higienicznym ze zmywaczem, jakiś czas później liść odpadł a w jego miejscu pojawił się taki biały nalot (zdjęcie) jak wcześniej był na liściu.

Co mogę zrobić aby go uratować i czy ewentualnie mogę teraz odciąć górę żeby zrobić nową sadzonkę? Jak prawidłowo przeprowadzić taki proces?

Pozdrawiam :)
Piotr


[/img]
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Jak został przelany i doszło do uszkodzenia korzeni - co widać ewidentnie, to czekanie niczego nie zmieni. Czas działa tutaj na niekorzyść, miesiąc to zbyt długo.
Przede wszystkim trzeba standardowo wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni.
Potem w zależności od ich stanu można działać dalej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bigusp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 lis 2021, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

W takim razie jutro kupię odpowiednią ziemię (zgodnie ze wskazówkami z tego forum) i przesadzę fikusa. Na razie udało mi się wyjąc całą bryłę z doniczki (zdjęcia poniżej). Niestety przy tym wyciąganiu z doniczki spadł kolejny liść, który już zaczął lekko żółknąć :(


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ziemia jest beznadziejna, z tego co widzę - zbyt mało rozluźniacza.
Kiedy był Fikus przesadzany? Czy w ogóle po zakupie?

Trzeba dokładnie oczyścić korzenie ze starego podłoża i wtedy będzie można dużo lepiej stwierdzić ile pozostało zdrowych korzeni. Licz się z tym, że najprawdopodobniej trzeba będzie posadzić do mniejszej doniczki.
Natomiast polecam jednocześnie odciąć wierzchołek z dwoma, góra trzema liśćmi i wsadzić do wody. Słoik postaw np. na lekko grzejącym grzejniku, wtedy szybciej powinna wypuścić korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bigusp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 lis 2021, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Niestety fikus nie był przesadzany. Po zakupie szukałem informacji na ten temat i wśród wielu różnych opinii ostatecznie przeważały te, które z przesadzeniem kazały poczekać do wiosny lub ew. problemów jak w tym przypadku. W takim razie jutro oprócz tego jednego przesadzę także dwa pozostałe.

Norbert76 bardzo dziękuję za pomoc i wskazówki!

Przy okazji zapytam jeszcze o obcięcie wierzchołka. Po prostu obcinam łodygę tuż powyżej trzeciego liścia i wstawiam do wody? Jak głęboko zanużyć? Woda po prostu odstana czy na przykład z odżywką?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Rośliny zawsze przesadzamy niezwłocznie po zakupie niezależnie od pory roku.

Ucinasz normalnie pod drugim trzecim liściu licząc od góry.
Woda może być zwykła oczywiście odstana, jak masz twardą to filtrowana. Wymieniaj co 2 - 3 dni.
Jak masz Rhizotonic to można z nim. Na pewno żadnych nawozów, skoro nie ma korzeni. W ogóle nie ukorzenia się z ich dodatkiem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinstasiek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 gru 2021, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Fikus zrzuca liście, proszę o pomoc

Post »

Dzień dobry,

Od ponad 4 lat mam w domu fikusa. Roślina przez cały czas wzrastała, a od ok. miesiąca zaczyna gubić liście. Część liści jest obeschnięta lub ma coś w rodzaju wykwitów/nadżerek.
Fikus nigdy nie był przemieszczany, w sezonie otrzymywał nawóz. Temperatura w salonie ok. 23 stopni, wilgotność powietrza ok. 25-30%.
Ziemia niestety nie jest najlepszej jakości, roślina była przesadzana ostatnio 3 lata temu.

Zdjęcia znajdują się tutaj: https://mtelecom1-my.sharepoint.com/:f: ... w?e=kOWBbp
Będę wdzięczny za jakąkokwiek pomoc i sugestię z Państwa strony.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus zrzuca liście, proszę o pomoc

Post »

Proponuję zacząć od lektury tego wątku: viewtopic.php?f=19&t=37660&hilit=Fikus+ ... %C5%BCysty , gdzie znajdziesz wszystkie cenne wskazówki.

Fikus na pewno do przesadzenia. Rośliny przesadzamy maksymalnie co 2 lata, można nawet co roku.
Objawy to przelanie, standardowo nieprawidłowe podłoże, zbyt zbite i zbyt regularne podlewanie.

Przy okazji, takie rośliny powinny być regularnie cięte, bo inaczej bardzo szybko osiągną sufit.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinstasiek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 gru 2021, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję uprzejmie za odpowiedź. Rzeczywiście, roślina od pewnego czasu dostawała sporo wody, niestety przepuszczonej przez zmiękczacz (więc woda mogła zawierać sporo sodu).
Jako, że mamy środek zimy - czy z przesadzeniem i zmianą podłoża powinienem się wstrzymać do wiosny, czy robić to już w tej chwili?
Czy są jakieś czynności, które mogę podjąć już w tej chwili, by roślinę ratować?
Dziękuję.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Co z tą wiosną?
To są rośliny tropikalne, a nie ogrodowe. Rosną przez cały rok, więc nie ma potrzeby trzymać się kalendarza ogrodniczego i pór roku.

Interwencyjnie przesadzamy zawsze niezwłocznie. Czekając do wiosny, tylko pogorszysz stan rośliny.
Zgodnie z informacjami w wątku przede wszystkim musi być odpowiednio przepuszczalne podłoże, mieszanka ziemi i rozluźniacza.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Postaw jeszcze bliżej okna.
Na wiosnę konkretnie przytnij.

Co to za zmiękczacz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinstasiek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 gru 2021, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję za wskazówki, jutro zabieram się do pracy.
Odnośnie zmiękczacza - to sprzęt, który wykorzystuje złoże z żywicy jonowymiennej do zmiękczania wody. Skutkiem jest duża zawartość jonów sodu w wodzie zmiękczonej.
Szczegółowa zasada działania opisana jest tutaj: https://prowater.com.pl/informacje-dzia ... a-wody.php
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ok., właśnie sobie poczytałem o użyciu takiej wody do podlewania roślin - w żadnym wypadku! Z powodu jonów sodu, z czasem podłoże staje się coraz bardziej zasolone co wpływa jednocześnie na prawidłowe pH. Nieprawidłowe pH to przede wszystkim utrudniony, a w skrajnych przypadkach brak możliwości pobierania składników odżywczych z podłoża.

Czyli będziesz musiał zmienić system zmiękczania.
Sposobów jest parę, w zależności jak twardą masz wodę w kranie.

1. W przypadku średnio twardej, powinno wystarczyć filtrowanie nawet w takim typowym filtrze dzbankowym.

2. Jeśli masz twardą wzwyż, to wtedy pozostaje mieszanie wody filtrowanej z wodą destylowaną, tak powiedzmy pół na pół.

Można też wodę uprzednio przegotowywać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”