Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Wyłączyć grzejnik i podlewać oszczędniej przez zimę. Reszty dowiesz się z wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetaksw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 gru 2018, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Lichy fikus sprężytsy

Post »

Witam,

od dwóch lat posiadam fikusa sprężystego. Początkowo wszystkie liście były skierowane do góry, z czasem zaczęłam obserwować ich opadanie i zawijanie się liści. Na kilku liściach dodatkowo pojawiły się brązowe krawędzie, kilka dolnych również odpadło (przyczyną najprawdopodobniej było zbyt obfite podlewanie). Roślinkę chciałam spisać już na straty, jednak latem tego roku, czyli mniej więcej po 1,5 roku, roślina wypuściła 7 młodych liści co dało nadzieję na jej odratowanie i przywrócenie do dobrego stanu.
Warunki w jakich przebywa roślinka - blisko okna po stronie północno - wschodniej (niestety to jedyna strona jaką posiadam w mieszkaniu), podlewanie 1xtyg, w okresie letnim 2xtyg, dodatkowo roślinę zraszam, niestety niesystematycznie, max raz na tydzień. Nawożę pałeczkami, głównie w okresie letnim.
Czy przy opisanych warunkach (mało światła) możliwe jest aby roślina wyglądała zdrowo? Jakie kroki podjąć aby poprawić jej wygląd?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuję za wszelkie rady.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Na tym forum przed założeniem nowego wątku korzystamy z wyszukiwarki. Post przeniosłem do już istniejącego i wpierw zapraszam do jego lektury, a znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sathay
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 lip 2015, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Figowiec sprężysty - ciekawy problem.

Post »

Cześć! Od tygodnia mam figowca sprężystego, który wygląda bardzo zdrowo poza tym, że jeden liść bardzo żółknie. Macie jakieś pomysły co może być przyczyną? Przelany raczej nie jest.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Fikusy to drzewa, więc normalnym zjawiskiem jest, że gubią pojedynczo dolne liście. Natomiast pojemnik do którego posadziłeś Fikusa musi mieć odpływ i stać na podstawce. Jeśli nie ma musisz przesadzić, bo będą gnić korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
paradas
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 paź 2018, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

https://imgur.com/a/klXXQhc

Co się dzieję z tym fikusem? Co zrobić w takim przypadku?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Na podłożu jest pleśń z powodu posadzenia do samej ziemi, a nie mieszanki ziemi z rozluźniaczem oraz/i słabą cyrkulacją powietrza oraz/i zbyt ciemnego stanowiska.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
javelin
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 5 wrz 2018, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

2 tyg temu kupiłem fikusa elastica i już problem. Od początku na najniższym liściu były 2 drobne uszkodzenia, wydawało mi się, że mechaniczne, ale coś się zaczyna dziać. Fikus przesadzony tydz temu, ziemia, agroperlit, podstawka, odległość od okna południowego ok. 1.5m (wiem, że daleko). Ta zmiana zrobiła się większa i w dotyku jest sucha. To jakiś grzyb, szkodnik, efekt nowej ziemi ? Żadnych pająków na nim nie zauważyłem. Roślina jest młoda, jestem zdecydowany go obciąć i pozbyć się problemu, tym bardziej, że to jest najniższy i najmniejszy liść, ale dobrze się spytać fachowca. Inne liście wyglądają OK, ten na samej górze jakoś dziwnie się zawija.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Odetnij zarażone liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
javelin
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 5 wrz 2018, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dzięki za podpowiedź. A czy ten duży liść (na dole po lewej), mający te jakieś przebarwienia po wewnętrznej stronie, też jest zarażony ? One wszystkie takie są, z góry wyglądają natomiast ładnie. Być może to rezultat przesyłki w temp. ok. 0 C.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Nie, to naturalna cecha.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
PiotrJS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 sty 2019, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kropki na liściach, centki fikus sprężyste, pomocy!

Post »

Witam, kilka dni temu kupiłem Ukochanej wymarzonego dużego fiskusa sprężyste go, był piękny, był.. Po przesadzeniu w ten sam wieczór i zraszeniu mgiełka i z wody na następny dzień zaczęły od góry na dół stopniowo pojawiać się plamki na liściach a brzegi schnac, nie wiemy już co robić a kwiatka szkoda, ziemia ciągle lekko wilgotna.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ewidentnie przemarznięty podczas transportu. Zimą w mroźne dni lepiej odpuścić kupowanie roślin. Fikusy są roślinami z tropikalnych rejonów Świata, więc nawet krótki pobyt na mroźnym powietrzu może im poważnie zaszkodzić - trzeba było wziąć ten fakt pod uwagę...
Jedynie co można zrobić to poodcinać chore liście i czekać. Albo przeżyje albo nie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”