Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Mój fikus ma już 8 lat, jest też ogromny, brązowe liście to na pewno efekt przelania, mój miał tak samo. Kiedy przestawiłam go w inne miejsce,( bo w jego miejscu postawiłam choinkę na święta) trochę przysłaniał go stół zwłaszcza dolne partie, zaczął opuszczać liście, przeraziłam się i fikus wrócił na swoje miejsce. Ktoś wtedy mi doradzał aby miejsca po byłych liściach, przecierać od czasu do czasu wodą. Tak też robiłam i w tych pustych miejscach puściły nowe liście.
Magda2923
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 mar 2018, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję za pomoc. Kiedyś przez miesiąc kilka razy dziennie przykładałam mokre waciki w miejscach oczek. Zależało mi, aby fikus nie tylko szedł w górę, ale także rozkrzewiał się. Nic się nie działo, zniechęciłam się. Ale po 1,5 roku w tych miejscach wypuścił nowe pędy ;:138
Wszystko wymaga czasu i cierpliwości.
silveroh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 paź 2018, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ajuto!

Co może mu być?
Przesadzony, ma sporą doniczkę, podlewany raz na tydzień, nawożony w domu jest nawilżacz powietrza. Ja już nie wiem.
Stracił 4 liście, teraz leci kolejny..

Obrazek
Obrazek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Czy to jest doniczka ? Ma otwory w dnie? Nie widać podstawki na wypływającą wodę.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Cóż, ewidentnie przelany, nie tylko od posadzenia w pojemnik bez odpływu, ale w zbyt duży pod względem pewnie wielkości korzeni, posadzenie do samej ziemi, bez rozluźniacza oraz cyklicznego podlewania. Można też założyć, że ma za ciemne stanowisko - zbyt daleko od okna.
Czyli same błędy uprawowe.
Czyli musisz przesadzić do normalnej doniczki z odpływem, stawiasz na podstawce, do mieszanki ziemi i agroperlitu albo żwirku. Jeśli korzenie będą uszkodzone, to chore poodcinaj, posyp sproszkowanym węglem.
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej - powinna być o rozmiar większa.
Fikusy elastica podlewasz w okresie jesienno - zimowym najlepiej wtedy, kiedy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi.
W przypadku tych fikusów nie potrzeba podwyższonej wilgotności powietrza.
Ale to mógłbyś wiedzieć wcześniej, jakbyś przeczytał choć jedną książkę o uprawie roślin...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
silveroh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 paź 2018, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

norbert76 pisze: Ale to mógłbyś wiedzieć wcześniej, jakbyś przeczytał choć jedną książkę o uprawie roślin...

Niestety nie przeczytałam, ale dlatego wertuję forum, są różne sposoby zdobywania wiedzy ;)

Bardzo dziękuję za rady, ciemno na pewno nie ma, zaczął gubić liście koło okna, nieco go odsunęłam ostatnio.
Ma bardzo dużą warstwę drenażu, ale spróbuję go przesadzić do doniczki z dziurą.

-- 12 lis 2018, o 18:08 --
Emilia pisze:Czy to jest doniczka ? Ma otwory w dnie? Nie widać podstawki na wypływającą wodę.

Nie ma otworów, dałam go bezpośrednio do osłonki, ale z bardzo dużą warstwą drenażu.
Pewnie to jednak błąd.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Z pewnością :)
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Podstawowy błąd, nie sadzi się roślin do osłonek.
Powinieneś poznać podstawową zasadę przy uprawie roślin, lepiej zapobiegać niż potem leczyć, bo nie rzadko kończy się tym że roślina ląduje w śmietniku. Ja zanim zacząłem uprawiać rośliny wpierw przeczytałem parę książek, teoria jest bardzo przydatna.
Jeśli chodzi o stanowisko, to pytałem się w jakiej odległości od okna. To, że wg Ciebie ma jasno nie musi oznaczać to samo dla rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ewelinna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lis 2018, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Co zrobić żeby w miejscu po lisciu który odpadł od fikusa sprężystego wypuścił nową gałązke??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Teoretycznie gdzieś czytałem, że można spróbować to miejsce owinąć wilgotnym spagnum, ale sam nie probowałem. Bardziej skuteczne będzie przycięcie łodygi tuż nad takim oczkiem, to wtedy może wypuści z więcej niż jednego miejsca. Tylko taki zabieg robimy na wiosnę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ewelinna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lis 2018, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. :) Może spróbuję ten pierwszy sposób, a jak się nie uda to na wiosnę przycinamy. :)
silveroh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 paź 2018, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

dziękuję Norbert, masz rację, odziedziczyłam roślinę i nie bardzo się na niej znałam, no ale teraz mam nadzieję że uda się ją uratować.
Jest ok 2 metrów od okna, w jasnym pomieszczeniu, światło jest przez większość dnia.

norbert76 pisze:Podstawowy błąd, nie sadzi się roślin do osłonek.
Powinieneś poznać podstawową zasadę przy uprawie roślin, lepiej zapobiegać niż potem leczyć, bo nie rzadko kończy się tym że roślina ląduje w śmietniku. Ja zanim zacząłem uprawiać rośliny wpierw przeczytałem parę książek, teoria jest bardzo przydatna.
Jeśli chodzi o stanowisko, to pytałem się w jakiej odległości od okna. To, że wg Ciebie ma jasno nie musi oznaczać to samo dla rośliny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

2 metry to trochę za daleko od okna - liczy się przede wszystkim odległość od niego, a nie subiektywna ocena czy pomieszczenie jest jasne zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym. Postaw gdzieś max ok metr od okna i będzie ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”