Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
juri36
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 maja 2022, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

To pierwsze pytanie może z kategorii głupich ale wolałem sie upewnić ;)
Przesadziłem ale nieidealnie. To ziemia do kaktusów wymieszana z tym co było. Roślinę kupiłem pół roku temu w Hiszpanii i taka ziemia byla najbliżej tego co internet zasugerował. Tam te rośliny rosną na zewnątrz w formie drzew.
Dziwi mnie symetria tych uszkodzeń. Jak gdzieś pojawia się dziurka zaraz po drugiej stronie jest to samo. Podobna akcja na alkoazji z biedronki, którą kupiłem w zeszłym tyg. stały dość blisko. Fikus miał to wcześniej, conajmniej kilka tygodni. Ale stoją też w biurze gdzie światła jest bardzo dużo (duże okno prawie na całą ścianę od południa do zach) ale wilgotność poniżej 40% i klima.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Czasami symetria się zdarza, może coś stoi między szybą, a rośliną coś co np. odbija słońce.
Wg mnie patrząc na opis warunków, w którym rośnie ten Fikus, problem najprawdopodobniej leży po stronie zbyt dużej ilości słońca, które spowodowały te plamy.
Fikusy chociaż lubią słońce, to trzeba uważać przy stanowisku południowej albo pokrewnym, zwłaszcza gdy masz duże okna.

Klima czy ogólnie warunki biurowe mogą mocno odbiegać od optymalnych warunków. Co prawda Fikusy sprężyste są dość tolerancyjne i dużo potrafią wytrzymać, to jednak zawsze pojawi się zawsze jakaś granica.

Co do podłoża w naturze, a w doniczce to dwie różne sprawy.
W doniczce masz ograniczoną ilość przestrzeni, inne warunki uprawy, itd.
Dla spokoju sprawdził bym stan korzeni. Jeśli są w porządku, to pozostaje kwestia stanowiska.
Odsunąć nieco od okna, jeśli stoi tuż przy nim.
Zmiany nie znikną, ale przynajmniej nie powinny się pojawiać nowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
juri36
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 maja 2022, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dorzuciłem zdjęcia korzeni i miejsca, w którym stoi. On akurat ma zachodnie okno. W Hiszpanii trzymałem go na zewnątrz na pełnym słońcu no i tu jest za takimi biurowymi oknami, które przepuszczają troche mniej światła niż zwykłe.
Ziemia jest kaktusowa z dosypanym piaskiem bo w markecie na zadupiu Hiszpani nic innego w markecie nie mieli.
Pytanie czy go teraz przesadzać? Rośnie aktualnie bardzo intensywnie.
Załączam też fotkę alokazji, na której też mam takie symetryczne plamy. Tam akurat liść był nadłamany.

https://photos.app.goo.gl/z1FkjaogNiBTdv5P6
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Nie ma sensu przesadzać patrząc po korzeniach, są w porządku.
Mimo wszystko problem leży po stronie słońca. Odsuń od okna i powinno to wystarczyć.
Z Alokazją może być podobnie, ona lubi słońce, ale przy zachodnim oknie może być go za dużo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olamin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 cze 2022, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Cześć, jestem jeszcze mało doświadczona i bardzo potrzebuję porady. Od jakiegoś półtora miesiąca mam swojego pierwszego fikusa tineke. Stoi na biurku zaraz przy oknie, ale na parapecie stoją jeszcze duże Sansevierie. Okno jest południowe, ale zaraz za nim rośnie duże drzewo. Fikusa podlewam mniej więcej raz na tydzień, czasami rzadziej. Nie miałam go niestety jeszcze okazji przesadzić, bo po zakupie chciałam, żeby się najpierw oswoił z nowym miejscem, a niedługo po tym złamałam rękę i musiał znowu poczekać haha. Kiedy go kupowałam miał liścia w drodze i kiedy się rozwinął miał takie drobne wzorkowate wgłębienia. Po pewnym czasie wzorki zbrązowiały i pojawiło się tam kilka takich mikroskopijnych białych chyba robaczków. Potem przeszły na łodygę i zaczęły tam rzeźbić. Wytarłam całą roślinę i na razie chyba jest z nimi spokój, ale nie mam pojęcia co to było (następny liść wyszedł już bez żadnych zmian). A w między czasie niektóre dolne i środkowe liście zaczęły brązowieć od brzegów. Te zmiany się powolutku rozprzestrzeniają i nie są suche. Czy to grzyb i będę musiała te liście odciąć? Da się tego jakoś uniknąć, bo zmiany są na prawie połowie liści?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

To są skutki przelania, a powód jest jeden - nieprawidłowe podłoże. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie, tutaj nie ma co czekać, zważywszy że do przelania mogło jeszcze dojść przed zakupem. Pomijając to, nie ma potrzeby dwukrotnie stresować rośliny, raz zmiana warunków uprawy, a potem przesadzenie.
Bezwzględnie od razu przesadzić do mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu. Podczas przesadzania oczyść w miarę możliwości bryłę korzeniową ze starego podłoża i sprawdź stan korzeni.
Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce, nie wkładaj do osłonki.
Całych liści na razie nie ma potrzeby odcinać, ale te zmiany trzeba wyciąć.
Fikusa podlewaj wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olamin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 cze 2022, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Rozumiem, bardzo bardzo dziękuję za pomoc i rady. Od razu się biorę do jego ratowania. :D
Quoirez
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2022, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Oklapnięty Fikus

Post »

Witam wszystkich, bardzo proszę o pomoc. Przesyłam zdjęcie mojego fikusa - liście są zielone, czyste, nie opadają. Jednak sprawia on wrażenie oklapniętego a liście nie są twarde i sprężyste tak jak chyba powinny. Proszę o podpowiedź - co robię źle?




Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oklapnięty Fikus

Post »

Polecam zacząć od lektury tego wątku: viewtopic.php?f=19&t=37660&hilit=Fikus+ ... %C5%BCysty
Tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi w kwestii podłoża, podlewania czy stanowiska.
Sprawdź też stan korzeni, ewentualne pogniłe będziesz musiała odciąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Quoirez
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2022, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oklapnięty Fikus

Post »

Dziękuję, tak zrobię.
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziś na moim niedawno kupionym Fikusie zauważyłem coś takiego


Obrazek
Występuje tylko na tych dwu liściach, to nie jest kieś mokre, zgniłe, tylko takie zasuszone. Porównując wygląda jakby odprysnął lakier z karoserii samochodu, w tym przypadku odprysła zielona część liścia. Stoi na oknie w lekkim półcieniu za roletą coby go nie popaliło, ziemia uniwersalna zmieszana z ziemią dla storczyków i Perlitem. Niewykluczone, że takiego przyniosłem ze sklepu i nie zauważyłem tych skaz, choć powinienem zauważyć je przy przesadzaniu. Na wszelki wypadek potraktowałem te ranki wyciągiem herbacianym na grzyba. Jak myślicie, co to może być?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Od przelania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anna1202
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 lip 2022, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

fikus sprężysty

Post »

Dzień dobry.
Bardzo proszę o podpowiedź w sprawie fikusa. Kwiatek niedawno kupiony. Przesadzony do rozluźnionej perlitem ziemi. Dwa listki czernieją, trzeci ma na razie dwie plamy na obrzeżach w kolorze jasnozielonym. Uda się uratować roślinkę? Reszta liści jest w porządku. Młode są śliczne.
Obrazek
Z góry dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”