Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
annekhe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 mar 2015, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Mam problem z fikusem sprężystym. Proszę o pomoc w pielęgnacji.
Uratowany od obcych ludzi, więc nie mam pojęcia ile ma lat, u mnie od 2. Od kilku tygodni żółkną liście, opadają. Strzelam, że to wciornastki (zdjęcia 4-5-6. na liściu nr 6 ewidentnie widziałam biegającego robaczka w paski). Chyba, że jeszcze coś.. Myślałam o mocnym przycięciu, bo niektóre gałązki ma długie, długie a na końcu wielkie liście, które urosły już u mnie. Jak się do tego zabrać? Czy te chore liście poodcinać, czy potraktować środkiem i się uratują? Niektóre liście się zwijają (zdjęcie 7). Ostatnio odkryłam pod łuską młodego pędu uschnięty młody liść (zdjęcie 8)- dlaczego? Przesadzony do nowej ziemi 2 lata temu, z ziemią wszystko ok, doniczka ma drenaż i podstawkę w osłonce. Jakoś tydzień temu włożyłam pałeczki na wszelkie szkodniki, ale jak potraktować liście?
Proszę o pomoc, bo mi szkoda taaakiego kwiata :)

https://www.fotosik.pl/u/annekhe/album/2522389
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Takie ślady zostawiają wciornastki, ale też i mogą być przędziorki. Weź szkło powiększające i zobacz czy pod spodem liści nic nie rusza.
Pałeczki doglebowe nie zawsze pomagają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MonikaMK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 maja 2019, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: fikus retusa - miękki pień

Post »

Odgrzebuje stary temat.

Mam podobny problem z moim Ficusem Sprężystym.

Szybka historia rośliny. Jesienią wytargany przez teściową ze śmietnika. Praktycznie do zimy stał na dworze, w doniczce bez odpływu. Na zimę trafił do domu i w końcu zaczął puszczać liście. Okazało się, że atakują go wełnowce i tarczniki, pewnie dlatego ktoś się go pozbył. Wtedy trafił do mnie. Z robalami myślę, że sytuacja opanowana, doniczka z odpływem z wartstwą drenażu. Ale dzieje się coś złego. Od samej góry zaczął jakby gnić pień, kora zrobiła się mięciutka i listki zaczęły opadać. Odcięłam ten kawałek i chwile był spokój, ale dzisiaj widzę, że kolejny kawałek.. spróchniał? Na zdjęciu zaznaczyłam do którego miejsca jest obecnie miękki pień. Co robić? Za chwilę nic z niego nie zostanie :(

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Roślina cierpi na niedobory światła, objawem są małe liście. W jakiej odległości stoi od okna?
To co jest faktycznie miękkie trzeba odciąć.
Podłoże też niezbyt odpowiednie, powinna być mieszanka ziemi i rozluźniacza.
Nie wiem jak sytuacja wygląda z podlewaniem - warto od razu wspomnieć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MonikaMK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 maja 2019, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Roślina stoi pod pochyłym oknem dachowym, z tymi tarcznikami i wełnowcami nie chciałam jej dawać do reszty roślin. Myślę, że mogę już przestawić ją w jakieś jaśniejsze miejsce. Jako podłoże ma uniwersalną ziemię, zmieszaną z perlitem i z keramzytem. A podlewam jak ziemia przeschnie raz na tydzień czasem na dwa.

Myślisz, że jak obetnę miękką część, i dostarczę odpowiednie warunki to zatrzyma się to gnicie pnia?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Trzeba ciąć do zdrowej tkanki, a miejsce cięcia trzeba posypać cynamonem.
Natomiast trochę ciekawa sytuacja z tym gniciem. Stawiałem na nieprawidłowe podłoże oraz podlewanie, ale nie to było przyczyną.
Pozostaje tylko czekać. W jaśniejszym i cieplejszym stanowisku powinien dojść do siebie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MonikaMK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 maja 2019, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ciężko mi ocenić, czy ten pień jest już martwy, czy jeszcze żyje. na razie kora zrobiła się miękka i mimo, że jest na swoim miejscu, to oddzieliła się od pnia. I na tej gałązce która ma miękką korę poodpadały listki. Obciąć to miękkie jak na załączonym zdjęciu czy jest szansa, że wróci ta część do normy? Chyba, że jest ryzyko, że przez nie obcięcie i czekanie, może to pójść niżej?
Jak wyjmowałam go z doniczki do przesadzenia, to miał same takie grube korzenie, bez widocznych nowych cieńkich, tak jakby w ogóle nie rosły, jakby się "nie przyjął". Może to jest powodem? Chociaż kurcze, jakoś te nowe listki wypuścił zanim nie zaczęłam przy nim grzebać i nie zieniłam mu miejsca :( Od zmiany miejsca w sumie, nie wypuścił żadnego nowego listka, co wiecej, nawet nie rozwinął zawiniętych listków.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

To niedobrze, że nie miał drobnych korzeni, bo dzięki nim i włośnikom roślina pobiera wodę i składniki mineralne. Rośliny nie lubią przestawiania, zwłaszcza fikusy. Najlepiej dać na stare miejsce i... czekać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MonikaMK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 maja 2019, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Bardzo dziękuję za rady i poświęcony czas :)
Ostatnie pytanie, ciąć juz teraz ten pień z miękką korą żęby od niego nie szło niżej, czy jeszcze się wstrzymać, bo nie ma to znaczenia?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Zrób małe nacięcie, zbierając kawałek wierzchniej warstwy i zobacz jak wygląda tkanka pod spodem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Hej wszystkim!!!
Mam pytanie odnośnie fikusa sprężystego, na chwilę obecną stoi przy oknie balkonowym. Ma ponad 2m wysokości czy moge go przestawić do innego pokoju z normalnym oknem. Czy zmniejszenie ekspozycji na promienie sloneczne źle wplynie na roślinę i lepiej zostawić tam gdzie jest??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Jeśli rośnie dobrze, to nie ma powodu stresować rośliny, zwłaszcza że fikusy nie lubią przestawiania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Rośnie dobrze. Maż chcial go przestawić ze wzgledów wizualnych. Obecne miejsce to jest składowisko roślin,które nie mieszczą się na parapet ze względu na dużą doniczkę. Przez to, że wszystkie stoją razem, a w grupie nie widać jakie są śliczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”