Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
polaq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 maja 2017, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

Wrzucam zdjęcia,
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam ;:65
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

Potwierdzam, to jest naturalna cecha tej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
diterus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 gru 2014, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

FIKUS ELASTICA-zmarniał

Post »

Witam Szanownych Państwa.
Podłamka. Moje fikusy rosły jak na drożdżach. Niestety po zimowaniu, w pomieszczeniu z temperaturą 10-15 st C, chyba przedawkowałem podlewanie i pogubiłem większość liści. Stożek wzrostu uschnął a liście skarłowaciały i nabrały dziwnych przebarwień. pojawiły sie brazowe plamy na liściach - grzyb!! Spryskałem kilkakrotnie miedzianem i Topsinem. Efekt prezentowany jest na zdjęciach. Proszę pomóżcie, co mogę jeszcze zrobić, aby roślina znowu odżyła???? Z góry dziękuje za wszystkie rady i sugestie. Pozdrawiam. DKalla
Obrazek

Obrazek

Obrazek
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - choroby i szkodniki

Post »

Według mnie choć brak mi zdjęcia całej rośliny z doniczką to po pierwsze doniczka zdecydowanie za mała. Po drugie na pierwszym zdjęciu wyraźne ślady poparzenia słonecznego. Nie przestawiałeś przypadkiem rośliny z ciemniejszego miejsca w jasne? Na drugim i trzecim zdjęciu nie dopatrzyłem się żadnych zmian na chyba że ten zaschnięty stożek wzrostu co też może być od słońca (przypalenie). Sprawdź stan korzeni. Jeśli są jasne zdrowe przesadź do świeżej ziemi i większej donicy.
Pozdrawiam Jarek
anya333
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 sty 2018, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus microcarpa (retusa) ,fikus tępy - gubi liście,choroby.szkodniki

Post »

Witam, wyjeżdżając na święta przelałam fikusa i teraz gubi liście, a oprócz tego na liściach pojawiają się uszkodzenia. Poproszę o radę co można zrobić w takim przypadku. Dziękuję.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - choroby i szkodniki

Post »

Przede wszystkim trzeba wyciągnąć z doniczki i sprawdzić korzenie. Jeśli są uszkodzone wyciąć i obsypać sproszkowanym węglem. Jeśli nie pozostaje tylko zmienić podłoże na bardziej przepuszczalne, mieszankę ziemi i agroperlitu, bo podejrzewam że jest posadzony bezpośrednio w samą ziemię.
Chore liście z plamami powycinaj.
Trzecia rzecz, wywal tą osłonkę i postaw doniczkę na podstawce. Stanowisko jasne, czyli w pobliżu okna, a nie w ciemnym kącie.
W okresie jesienno-zimowym podlewasz tak, żeby przeschła wierzchnia warstwa ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
diterus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 gru 2014, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - choroby i szkodniki

Post »

Witam.
Mam dwa dorodne, rozbudowane fikusy sprężyste zimujące w nieużywanej łazience (temp 15-18 st C), przy zamknietym kaloryferze, tuż przy oknie pn-zach strony. Podlewam raz na dwa tygodnie deszczówką od dołu do podstawki, zraszam co 2-3 dzień, a mimo to liście od spodu żółknął, a potem brązowieją i odpadają. Fantastyczne natomiast jest to, że jednocześnie z kilku stożków rozwijają się nowe liście....

https://images82.fotosik.pl/984/02399668c575aca6med.jpg

https://images82.fotosik.pl/984/adc41d336b8aba6cmed.jpg

Czy mogę prosić o jakieś sugestie w kierunku zatrzymania tej akcji łysienia? Za wszystkie porady z góry pięknie dziękuję.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - choroby i szkodniki

Post »

Przecież tam już praktycznie nie zostało nic ziemi, podłoże jest tak przerośnięte korzeniami, że wyłażą na zewnątrz...
Trzeba koniecznie przesadzić, bo i samo podłoże wygląda na stare. Druga sprawa, podlewaj normalnie od góry, to są drzewa i potrzebują równomiernie rozłożonej wilgoci w podłożu.
Fikusów sprężystych nie ma potrzeby zraszać szczególnie w tak niskiej temperaturze, gdyż grozi to porażeniem grzybowym, co już najprawdopodobniej się stało.
Natomiast dolne liście i tak nawet w normalnej uprawie będzie tracić, bo w naturze to są duże drzewa. Dlatego powinno się co jakiś czas przycinać.
I jeszcze jedno co mogę doradzić, to jeśli jest możliwość to postaraj się je porozsadzać, bo tyle pni w jednej doniczce powoduje, że mogą się wzajemnie zagłuszać. Oraz z tego względu, że mają silny system korzeniowy. Trzymając tyle ich w jednej doniczce, za kilka lat będziesz musiał posadzić do wiadra. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
diterus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 gru 2014, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - choroby i szkodniki

Post »

Dzięki za piorunująco szybką odpowiedź ;:138 Mam tylko pytanko: przesadzić natychmiast i do doniczki większej, czy też może ze zmianą ziemi do tej samej? A to co tam wystaje, myślałem ze to wypusty napowietrzne, a nie korzenie???
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - choroby i szkodniki

Post »

Jak jest przerośnięty system korzeniowy to jak chcesz posadzić do tej samej doniczki...
Jak dopisałem w poprzednim poście, jeśli poszczególne pnie mają osobne korzenie i dadzą się łatwo rozdzielić to je porozsadzaj umieszczając max 2 w jednej doniczce. Doniczka powinna być większa o około 2 cm na średnicy od wielkości bryły korzeniowej.
Przesadź do mieszanki ziemi uniwersalnej i żwirku lub agroperlitu.
Podlewaj teraz tak, żeby przed kolejnym podlaniem delikatnie przeschła wierzchnia warstwa ziemi. W sezonie oczywiście nieco częściej, tak żeby podłoże było cały czas umiarkowanie wilgotne.
Pousuwaj też wszystkie chore liście i zrób profilaktyczny oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
diterus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 gru 2014, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - choroby i szkodniki

Post »

Pieknie dziękuję za pomocne sugestie. Najpierw muszę jechać kupić odpowiednie doniczki. Co do ziemi, to zawsze kupuję do yuk, dracen i palm i latem fikusy wzrostowo szaleją. Co do przeciwgrzybobójczego: Topsin M 500 SC starczy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - choroby i szkodniki

Post »

Ziemia taka może być, baza i tak pozostaje ta sama. W przypadku ziemi do palm jest np. dodawany piasek.
Topsin też może być.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Millo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lut 2018, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dziwne kropki na Fikusie

Post »

Obrazek
Witam,

Moj fikus dostał żółtych kropeczek:(Co to moze byc?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”