Woskownica/Hoja - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ola177
50p
50p
Posty: 63
Od: 9 sty 2007, o 13:19
Lokalizacja: lubuskie

Woskownica/Hoja - problemy w uprawie

Post »

Hoja u mojej bratowej chyba "zachorowała". Ma na liściach jasne plamki, jak się je dotknie to widać że na tych plamkach odstaje od liścia cieniutka skórka, tak jakby się liście miejscami rozwarstwiały.
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Czy aby to na pewno choroba. Białe plamki na lisciach to cecha gatunkowa niektórych odmian.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

ale te plamki nie odstają od liścia, czy też liść w tym miejscu się nie rozwarstwia.

Olu, w chwili obecnej możemy tylko "gdybać" na temat plamek... jeśli jesteś w stanie to dodaj zdjęcie tych plamek i napisz czy to jest na wszystkich liściach i czy są jeszcze inne objawy (pogorszenie stanu ogólnego rośliny, robaczki i etc...)
Ksenna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 5 sty 2007, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielecczyzna

Post »

To są MISECZNIKI
Pozdrawiam Ksenia
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jak się zwalcza te "robaczki dziwaczki"?
Kiedyś miałam te osobniki (co na fotce) na aloesach i z braku wiedzy (jak je zwalczać) aloe poszły do spalenia.
Mam nadzieję, ze ta wiedza NIGDY mi się nie przyda, ale tak na wszelki wypadek zapytam ;-)
Czy ktoś ma "instrukcję" obchodzenia się z tym??


p.s.
Jest gdzieś na forum jakiś wątek poświęcony temu tematowi? Ze wstydem przyznaję, że nic a nic nie wiem o robalach a BARDZO chętnie bym się czegoś dowiedziała ;-)
Ksenna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 5 sty 2007, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielecczyzna

Post »

Najlepszy jest stary sposób. Wiaderko z letnią wodą i płynem do naczyń w takiej ilości by woda się nie zapieniła do tego 100 g denaturatu. Góra waty i sporo czasu.
Kawałeczek waty maczamy w miksturze jednym pociągnięciem scieramy część liścia. zwijamy watkę i czystą częścią drugie pociągnięcie. Watka do wyrzucenia. Bierzemy kolejną porcję watki i maczamy i kolejny liść wraz z ogonkiem i fragmentem pędu ewentualnie. I tak do skutku. Tam gdzie watą nie możemy dojść to nawijamy ją na zapałkę i już damy radę.
Pozdrawiam Ksenia
Awatar użytkownika
bbartosz
50p
50p
Posty: 75
Od: 4 lut 2007, o 11:27
Lokalizacja: Kalmar, Szwecja/ Cieszyn

Woskownica/Hoja. Problemy

Post »

Na niektórych liściach mojej woskownicy zaczęły pojawiać się takie jaśniejsze, żółtawe pola, które układają się jakby w korytarze. Pozostałe liście wyglądają normalnie, nie widać też jakiegoś szczególnego zahamowania wzrostu rośliny. Czy ktoś może wie co może być przyczyną zmian na liściach ???
Pierwszy raz wysyłam zdjęcie i....... zobaczymy co z tego wyjdzie :shock:
Pozdrawiam wszystkich ogrodników

Obrazek


Zdjęcie wstawiłem w inny sposób. Po nacisnięciu na zdjęcie powiększy się. Przeczytaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=2844 jak ładować zdjęcia.
Moderator Erazm
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Dopóki nie napiszesz jak dokładnie z nią postępujesz trudno cos powiedzieć bo sa to na pewno błędy w uprawie.
Pocztaj trochę na temat hoi http://www.floraforum.net/ftopic233.html
Awatar użytkownika
bbartosz
50p
50p
Posty: 75
Od: 4 lut 2007, o 11:27
Lokalizacja: Kalmar, Szwecja/ Cieszyn

Post »

Kupiłam dom z dużą hoją. :wink: Roślina ma ponad 1,5 m wysokości, stoi w ogrodzie zimowym od strony południowej (temp. około 4-10 st w zimie) Obecnie podlewam ją rzadko, w małych ilościach kiedy widzę, że ziemia jest sucha. Od wczesnej jesieni nie dostawała żadnych odżywek.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Myślę że ma za zimno jak na spoczynek zimowy i chyba jest troszkę niedożywiona( brak nawozów w okresie wegetacji) prawidłowa temp. zimowania to 10-12 stopni i jasne dobrze oświetlone stanowisko. :D
Awatar użytkownika
bbartosz
50p
50p
Posty: 75
Od: 4 lut 2007, o 11:27
Lokalizacja: Kalmar, Szwecja/ Cieszyn

Post »

Za zimno to chyba nie powinno jej być, bo stoi w tym miejscu od lat, a tegoroczna zima jest wyjątkowo łagodna. Może powinnam rzczeczywiście dać jej odżywkę.

;:218
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

bbartosz pisze:Kupiłam dom z dużą hoją. :wink: Roślina ma ponad 1,5 m wysokości, stoi w ogrodzie zimowym od strony południowej
(temp. około 4-10 st w zimie)
Obecnie podlewam ją rzadko, w małych ilościach kiedy widzę, że ziemia jest sucha. Od wczesnej jesieni nie dostawała żadnych odżywek.
Taka temp. chyba raczej jest za niska do zimowego spoczynku. A odżywkę zacznij dawać dopiero od marca.
Awatar użytkownika
bbartosz
50p
50p
Posty: 75
Od: 4 lut 2007, o 11:27
Lokalizacja: Kalmar, Szwecja/ Cieszyn

Post »

Czy aby jednak na pewno nie są to jakieś pasożyty ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”