Filodendron pierzasty i podwójnie pierzasty( Philodendron bipinnatifidum)

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Identyfikacja (Filodendron podwójnie pierzasty)

Post »

Tak jak napisałam, najlepiej wsadź go do wiaderka z woda, wypłukaj resztki ziemi i niech sobie rośnie w wodzie przez następny miesiąc lub dwa. Powinno pomóc, zwłaszcza, że jak piszesz wytworzył już nowy liść. U mnie 70% filodendronów pnących rośnie szybko w hydroponice, nie muszę się martwić czy ziemia zalana, czy osiada itd. pH. bipinnatifidum trzymam w mieszance torfu kwaśnego i ziemi do storczyków (z dużą ilością kory i keramzytu), żeby woda nie stała w ziemi. Muszki to ziemiórki, ich larwy niszczą korzenie. Ziemię wyrzuć.
MilenaMilla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 9 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja (Filodendron podwójnie pierzasty)

Post »

A czy tej ziemi nie da sie uratowac wypalajac ja? W piekarniku?
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Identyfikacja (Filodendron podwójnie pierzasty)

Post »

Można, ale nie mam z tym praktyki. Wyrzuciłabym do ogródka czy gdziekolwiek się da, niech się ptaki nakarmią. 8L worek ziemi lub torfu kosztuje parę złotych w markecie :)
MilenaMilla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 9 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja (Filodendron podwójnie pierzasty)

Post »

Tylko, ze mi w ta doniczke wchodzi 40l...... a mam jeszcze kilka innych zjedzonych. Sprobuje to wygrzac w piekarniku :) Dziekuje za pomoc :*
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Identyfikacja (Filodendron podwójnie pierzasty)

Post »

;:oj Ile???!!! 40 litrów ? ;:oj

Zmień donicę na mniejszą
Donica za wielka zdecydowanie,to też nie sprzyja uprawie rośliny w warunkach domowych....
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
MilenaMilla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 9 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja (Filodendron podwójnie pierzasty)

Post »

Nawet jeśli liscie roslinki mialy po 1.70cm dlugosci i bylo ich ok.15? Tez za duza donica? Wizualnie pasowalo... Teraz na ten jeden kikut to rzeczywiscie za duzo ;/ ale wczesniej tez?

Pozdrawiam... u mnie.. upal ;o
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Identyfikacja (Filodendron podwójnie pierzasty)

Post »

Mój jest już dość wiekowy chyba z 8 lat a moż e więcej nawet mam go już.
W donicy producyjnej średniej wielkości rośnie kilka już jego odnóg,nie tylko liści dużo ale dużo roślin samodzielnie mogących żyć.
Ma 27 liści w tym 3 nowe,rozwinęły się kilka (2-3) dni temu.
A donica ma wymiar mniej wiecej: średnica 20 cm i wysokość 18 cm.
nie jest wcale duża ,sądzę,że nawet 5 l ziemi to chyba by się w nią nie zmieściło.
Zdjęcie zrobiłam nieudolne, :oops: nie widac doniczki ale jak się przyjżysz to dostrzeżesz ,że rośnie w donicy ,czarnej ..ogrodniczej /produkcyjnej .
Wstawiam ją by nie szpeciła zbytnio , w wiklinową osłonkę
Obrazek


Swoją roślinkę jeśli decydujesz się na kontynuację uprawy w ziemi,wstaw do niewielkiej donicy zwiąż jej lużno liście szeroką wstążką i przywiąż do palika .
Ustaw w jasnym cieniu i zraszaj codziennie rano lub wieczorem i czekaj na efekt.
To może potrwac trochę ale jestem pewna ,ż e on wypuści kolejnego liści.

U mnie również upalnie dzisiaj ale zefirek uprzyjemnia życie :wit
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
paytus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 maja 2014, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Filodendron podwójnie pierzasty

Post »

Witam,
mam kłopot. ;:174
Do dziś myślałam, że mam kłopot z łosimi rogami. Po lekturze forum wiem, że kłopot mam nadal, ale już podwójny bo nie wiem również z czym ten kłopot...

Obrazek

Nie wiem czy to chusteczki nabłyszczające czy coś innego, ale znowu liście na brzegach są jak popalone. :(

Obrazek

Może ktoś zechce mnie oświecić? Byłabym wdzięczna, bo roślinka towarzyszy mi w pracy już od wielu lat i mam do niej duży sentyment
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: zielony kłopocik

Post »

Jeśli roślina towarzyszy Tobie wiele lat, a przez ten czas nie zmieniłaś zasad podlewania, nawożenia itd, to ja stawiam na te chusteczki. Ogólnie nie powinno się używać różnych środków nabłyszczających, bo zatykają pory w liściach, co skutecznie uniemożliwia oddychanie rośliny, a co za tym idzie prawidłowe jej funkcjonowanie. Jak chcesz mieć ładne liście, to po prostu często przecieraj wilgotną szmatką moczoną w czystej wodzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
paytus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 maja 2014, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zielony kłopocik

Post »

dzięki za odpowiedź :)
To jedno pytanie mam ogarnięte. pozostaje problem z identyfikacją "krzaczka". Chciałabym troche o nim poczytać i jakoś dopieścić po tej wpadce z chusteczkami...
P.S.
Ja też wczoraj długo nie mogłam spać :wink:


---14 maja 2014, o 10:13 ---

Witam, mam ten sam kłopot co Joanna :(
Nie wiedziałam co mam ani co spowodowało obsuszanie brzegów liści (pisałam o tym w wątku zielony kłopocik) Ktoś zasugerował, że to filodendron i tak trafiłam tu :)
Czy te obsychające liście obcinać? Czy zbyt duża doniczka może mu szkodzić? Mój "lokatorów" nie ma, wypuszcza też nowe liście. czy dobrze robię wystawiając go na "wakacje" na zewnątrz?


Aha, filodendron! Pierzasty albo nawet podwójnie pierzasty. Znalazłam już wątek, w którym ktoś kiedyś opisywał podobny przypadek :tan Może tam uda mi się czegoś dowiedzieć. Jeszcze raz dziękuję za sugestię
Awatar użytkownika
Prokton
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 19 lip 2017, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Filodendron pierzasty i podwójnie pierzasty( Philodendron bipinnatifidum)

Post »

Widzieliście ten filmik jak zapylać ten filodendron :wink: ?
https://www.youtube.com/watch?feature=y ... pp=desktop
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”