Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
gardeniaa
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 712
Od: 25 maja 2008, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ma piękne dzbanki. ;:108
Mój zrobił mi niespodziankę i wypuścił 2 młode odrosty. :)
Awatar użytkownika
Manuela
100p
100p
Posty: 163
Od: 6 mar 2015, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A listki żółkną dlatego, że zima :| ,za dużo ciepła na grzejniku :? Ja swojego przestawiłam z parapetu na półkę, bo żółkną listki :? Nie cierpię zimy :cry:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5&start=98" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7#p5448877" onclick="window.open(this.href);return false;
aleksandra2505
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 11 lip 2015, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witaj ,Manuela ciepło raczej dzbankowi nie szkodzi , tylko za suche powietrze ,ustaw doniczkę na podstawce z keramzytem lub spryskuj częściej roślinkę . Sprawdź też czy nie przelewasz dzbanka , bo one lubią wilgotne podłoże ale nie cierpią stać w wodzie . Niestety teraz jest taka pora roku ,że mało mamy słoneczka które dzbanki lubią więc ja przestawiła bym go z powrotem na parapet .Tak na marginesie dzbaneczniki to pnącza , zasychanie dolnych liści jest jak najbardziej normalne . Stawiała bym na przelanie lub za suche powietrze :wink:

---- 11 mar 2016, o 21:14 ---
?
gardeniaa bardzo ładny okaz widać , że o niego dbasz? , cieszę się że mogłam być pomocna. ?
007Lennka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 kwie 2016, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam,na początek chciałam się przywitać ponieważ jestem nowa, i przeprosić jeśli się powtarzam,ale przekopałam wątek i forum i nie znalazłam satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. Jakiś czas temu, około 8 miesięcy przygarnęłam roślinkę, to był odruch serca, na straganie wisiało takie biedne niemal zasuszone, doniczka powiewała na wietrze,a liście od spodu były nakrapiane jak dalmatyńczyk na czarno, Miły sprzedawca oddał za symboliczne 1E bo i tak by wyrzucił. Nie miałam pojęcia co biorę, po odratowaniu , nawodnieniu wyglądało tak
Obrazek
Pan na straganie wyjaśnił, że to normalna zwykła roślinka. Nieświadoma co mam, a dzbany wzięłam za kwiaty, wiec gdy uschły odcięłam je,( uznałam ze przekwitły) a roślinkę wsadziłam do uniwersalnej ziemi. Przy rozsadzaniu co ciekawe okazało się ,że są wsadzone 3 w jedną doniczkę, wiec każda dostała własne lokum i wylądowały 2 na parapecie i jeden powieszony nad papirusami. Wszystkie sa na przeszklonym atelier od strony wiecznie słonecznej. Ruszyły wszystkie jak szalone w górę :-O
Jakiś czas temu przypadkiem trafiłam na stronkę o owadożernych i patrzę i nie wieżę, a to dzbanecznik :O
Tylko że on za cholerę nie chce puszczać dzbanków. Liście obsypały się tymi wąsami i nic. teraz roślinki wyglądają tak.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chyba mają się nie najgorzej mimo mojej nieświadomości, ale zamarzyło mi się aby puściły znowu dzbanki,a ty ten wąs rośnie rośnie i robi mu się tak:
Obrazek
I moje pytanie brzmi, co ja mam dalej z nim począć? przesadzać je do innego gruntu? czy juz się udomowiły i rozleniwiły i nie będzie więcej dzbanków? Proszę tylko nie zlinczujcie mnie, nie było na niż żadnej tabliczki/karteczki z informacją co to.
Z góry dziękuję za wasze podpowiedzi :wink:
aleksandra2505
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 11 lip 2015, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć 007Lennka , z tego co widzę to twoje dzbanki mają się całkiem dobrze ,więc nie martw się że im zaszkodziłaś obcięciem uschniętych pułapek .Ja robię tak , wszystko co suche i "nie zielone" usuwam , bo roślina i tak nie ma już z tego pożytku , podłoże wymieniła bym na bardziej dzbankowe :wink: ,chociaż to co widać na zdjęciu nie wygląda jak typowe podłoże do kwiatów .Z tego co napisałaś wynika że roślinki masz gdzieś od sierpnia / września dla tego nie mają nowych dzbanków. Wąs na zdjęciu to próba utworzenia nowego dzbanka , jednak jesienią i zimą z braku odpowiedniej ilości światła słonecznego na ogół nic z tego nie wychodzi :( , aby zrekompensować te braki można roślinki doświetlać specjalnymi lampami (ale to już według uznania). Czekaj cierpliwie aż słonko zrobi swoje i twoje dzbaneczniki odwdzięczą się za twoją opiekę :D .

P.S
Kapturnicę też masz fajną . Pozdrawiam
kokos22
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lis 2014, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Dzbanecznik (Nepenthes alata) nie ma dzbanków

Post »

Dzień Dobry

Zwracam się do Państwa z pewnym problemem dotyczącym mojego dzbanecznika
Nepenthes Alata. Kupiłem około miesiąca temu. Od tego czasu wypuścił kilka nowych liści i nadal rośnie bardzo ładnie, nawet obok wyrastają już 2 małe dzbaneczniki. Niestety problem polega na tym, że roślina nie wytwarza dzbanków. Kiedyś miałem Odmianę Ventrata, warunki były te same:
- stanowisko słoneczne
-spora wilgoć
-gleba....tutaj przyznam, że nie jest to raczej gleba typowa dla tego gatunku bo jest to raczej zwykła ziemia, Ventrata miał taką samą i miał dzbanki, które wyrastały bardzo szybko.

Nie wiem czy roślina potrzebuje jeszcze odrobinę czasu, czy to wina gleby.
W załączeniu zdjęcia.
Z góry dziękuję za pomoc.


Pozdrawiam
Aleksander

Obrazek
ojeja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 lip 2016, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam. Podpinam się pod post "kokos22". Chciałam zapytać odnośnie dzbaneczków. Znajoma kupiła sobie z początkiem czerwca dzbanecznik. Wszystkie dzbanuszki jakie miał zwiędły, roślinka ładnie rośnie, ale nie wytwarza dzbaneczków. Troszkę się martwię, bo znajoma wyjechała i ja opiekuję się jej kwiatami. I nie chciała bym, żeby jak wróci miała do mnie pretensję że nie potrafiłam zadbać o jej kwiatka i dlatego stracił dzbanuszki. Wypuszcza listki na końcach których są "zawiązki" (?) dzbanuszków, ale one nie rozwijają się. Wręcz odnoszę wrażenie że mimo iż liście są ładne, dorodne to te "zawiązki" są suche, tak jak by były zdrewniałe. Roślinka ma wilgotno, stoi na wschodnim oknie (w którymś poście wyżej czytałam że może). Czy ona jeszcze się nie zaaklimatyzowała i potrzebuje więcej czasu? Czytałam, że te zwiędnięte dzbaneczki trzeba odciąć, ale nie wiem w jaki sposób. Znaczy chodzi mi o to, czy cały "ogonek" przy samym liściu, czy też zostawić fragment ogonka który jest troszkę zielony.
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wczoraj dostałam dzbanecznika. Kupiony w Obi za 6 zł (mama postanowiła dać mi go do uratowania :) ). Wiecie jaka może to być odmiana? I jak oceniacie jego stan?
Obecne stoi na komodzie z daleka od okna (grzejnik mocno grzeje), ale jak zrobi się ciepło to zamieszka na południowym parapecie. Spryskuje go zraszaczem, ale zastanawiam się nad użyciem keramzytu. To chyba lepszy sposób na zwiększenie wilgotności?
Planuje przesadzić go do torfu z perlitem. Taka mieszanka wystarczy czy coś jeszcze potrzebuje, bo czytałam że można użyć też gąbki, styropianu i włókna kokosowego.
Mam jeszcze jedno pytanie, dotyczące zimowania. Konieczne jest doświetlanie? Wiem że w zimie bez światła przestanie wytwarzać dzbanki, ale czy może całkowicie zmarnieć?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak dobrac rozmiar doniczki do rozmiary dzbanecznika?
Awatar użytkownika
MindDecay
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 cze 2016, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak jak dobiera się doniczki dla innych pnączy. Przede wszystkim nie może się przewracać. :roll:
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
Drapieżniki
albercik
200p
200p
Posty: 269
Od: 4 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zaleszany, pow. stalowowolski, Podkarpackie

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mój dzbankuje ładnie każdego roku. A uprawiam go tak:
Podoże - mieszanka torfu i podłoza dla storczyków.
Podlewanie - sporadyczne, jak sobie o nim przypomne, czyli raz na jakies 2-3 tygodnie moze i nawet jeszcze rzadziej.
Cięcie - wiosną gdy stare dzbanki juz uschną przycinam pędy zostawiajac 2-3 oczka, przez lato wypuszcza nowe na ktorych dzbankuje.
Obrazek
Dora1964
500p
500p
Posty: 689
Od: 21 sty 2010, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jakiej używasz wody do podlewania?
albercik
200p
200p
Posty: 269
Od: 4 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zaleszany, pow. stalowowolski, Podkarpackie

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zwykła kranówa. "Odpadki" z przycinki mozna wsadzic do szklanki z wodą i korzenie ladnie pusci po kilku tygodniach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”