Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  
Autor Wiadomość
kati-1976
 Tytuł:
PostNapisane: 4 paź 2008, o 01:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Dziękuję serdecznie za odpowiedzi. W takim razie włożę ją standardowo do wody. W ziemi roślinki do ukorzenienia jakoś mi się nie przyjmują. Kamień spadł mi z serca :D uff

uzumaki
 Tytuł:
PostNapisane: 5 paź 2008, o 20:50 
50p
50p

0 szt.
Latem przycielam 2 mlode szeflery w celu rozmnozenia i rozkrzewienia.
Pienki pozostawione w doniczce,te ktore mialy korzenie ,calkiem zmarnialy.
Dziwne bo rosliny byly zdrowe.
Przypuszczam,ze dlatego bo za krotko przycielam i nie zabezpieczylam pienkow woskiem.
Szkoda bo wyhodowalam je z sadzonek i byly calkiem ladne.

izi
 Tytuł:
PostNapisane: 4 maja 2009, o 13:09 
100p
100p
Mam jedno pytanie względem szeflery. Po obcięciu wierzchołka, kiedy już ten się ukorzeni, a roślina mateczna zyska nowy czubek bądź pęd boczny, albo i jedno i drugie, to jak prędko mogę znów ją ciachnąć? Albo jak wcześnie można oddzielić tenże boczny pęd?

Pozdrawiam,
Iza

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 4 maja 2009, o 14:13 
---

więcej niż 1 szt.
To już zależy od Ciebie, ja pozwoliłbym im póki co narazie rosnac, jak już będą zmiany pokazuj je co jakiś czas to zobaczymy. :wink:

izi
 Tytuł:
PostNapisane: 4 maja 2009, o 16:55 
100p
100p
Jasne, zmiany uwiecznię i pokażę pewnie za niedługo :)
Ech tak bym chętnie znów dziabnęła, bo po ostatnim cięciu pojawił się nowy pęd i oczywiście oczekiwałabym, że pojawi się następny, i że moja szeflera zacznie się upodabniać do drzewa :D
A tak w ogóle to jest możliwe, żeby na wyłysiałym zdrewniałym pniu zaczęły się zawiązywać nowe liście? Bo tak się chyba u mnie dzieje, ale jeszcze za wcześnie, aby się cieszyć. A jak na pędy to raczej tego za dużo...

Pozdr,
Iza

karpek
 Tytuł:
PostNapisane: 4 maja 2009, o 18:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ja obcinam szeflery do "gołego" pnia - i zawsze odbija na kilka pędów. Także liśćmi skierowanymi trochę w dół nie ma co się zbytnio przejmować.
Obrazek
Jedną podobnej grubości gałąź wyrastającą na środku wyciąłem całkowicie i też to "wrażenia" na roślinie nie zrobiło. Ale teraz już do nastepnego roku cięta nie będzie, nawet nowe przyrosty. Wszystko to po to bo też chciałbym uzyskać małe drzewko...

Zobacz profil Wyślij e-mail      

izi
 Tytuł:
PostNapisane: 4 maja 2009, o 18:44 
100p
100p
A powiedz, ciąłeś czasem tak raz za razem, czy zawsze przeczekujesz do kolejnej wiosny?
A co do liści, to u mnie nie są one "trochę skierowane w dół", tylko klasycznie wygięte w łuk i po prostu zwisają - a na takim drzewku to średnio by się prezentowało :wink:

karpek
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2009, o 09:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
No, może tak "raz za razem" to niezupełnie - roślinie trzeba dać trochę czasu na zregenerowanie się. Najlepiej nowym pędom pozwolić urosnąć do takiej wielkości (długości) aby po obcięciu mieć nową sadzonkę (czyli na ok. 6-10 liści - i skracamy do 1-4). Ja tak robię, a jeżeli nowy pęd (jako gałąź) mi nie pasuje do całości - to wycinam go całkowicie.
Muszę także nadmienić, że moja szeflera już w momencie zakupu (ładnych kilka lat temu) miała małe liście i w ogóle była mała. Sadzonek z obciętych pędów zrobiłem w tym czasie ok. 10 i porozdawałem po rodzinie, znajomym i sąsiadom. I tak np. u szwagra mimo posadzenia w dużej donicy i pozwoleniu sadzonce na wyrośnięcie na ok. 0,6 metra - liście na niej są tylko ciutkę większe.
Drugie drzewko:
Obrazek
W zbliżeniu:
Obrazek
Dwom pędom po prawej stronie pozwolimy rosnąć, a ten z lewej niedługo zostanie obcięty i będzie kolejna sadzonka.
Przy okazji: doradźcie jakiś środek na tarczniki, najlepiej w aeorozolu bo z mechanicznego usuwania i cokilkudniowych prysznicy - nic sobie nie robią.

izi
 Tytuł:
PostNapisane: 8 maja 2009, o 15:00 
100p
100p
Załączam fotki mojej starszej szeflery - tej co ma liście niczym wierzba płacząca :wink: Po pocięciu jednego "kija" zrobiłam trzy rośliny. Wreszcie zaczynają prezentować oznaki życia :D I na tym przedostatnim zdjęciu to jednak wygląda na nowy pęd - czy ja dobrze myślę? Dziwuję się dlatego, że jest takich co najmniej 4, czyli z tą największą byłoby w sumie co najmniej 5 bocznych pędów za jednym zamachem! :shock: Jest to możliwe? A na ostatnim zdjęciu 8-centymetrowy kawałek badylka, który ucięłam po tym, jak uprzednio ktoś go przytłamsił - już miałam wyrzucić, ale wrzuciłam do kieliszka i proszę. Co prawda jeszcze nie ma korzonków, ale jestem dobrej myśli.

Zdjęcia nieaktywne/norbert76

karpek
 Tytuł:
PostNapisane: 8 maja 2009, o 15:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
No i proszę - jaki efekt ! A wniosek - nie ma co się bać - ciachać zbyt wyrośnięte "badylki". Ta ostatnia, w szklance także na 100 % się ukorzeni.

izi
 Tytuł:
PostNapisane: 8 maja 2009, o 15:42 
100p
100p
To nie szklanka, to kieliszek :) Łodyżka ma długość palca! Ale mimo wszystko listunie się zawiązują, więc chyba będzie dobrze :D Ciekawa tylko jestem jak teraz będą nowe liście rosły na tych dużych roślinkach, czy do góry, czy też będą wielkie i zwisające.

A, i jeszcze jedno mnie zastanawia - czy szeflera ma tendencje do rozkrzewiania się, czyli puszczania bocznych pędów, tylko po ucięciu czubka, czy również gdy się ciachnie lub oddzieli boczny pęd?

karpek
 Tytuł:
PostNapisane: 8 maja 2009, o 17:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Na pewno będą rosły do góry. I początkowo na pewno będą mniejsze. Można, po wyrośnięciu powiedzmy 5-6 (a nawet więcej) liści taki pęd (póki nie zdrewnieje) odciągnąć do poziomu np. przy pomocy drutu (sznurka). Można też próbować przechylić całą doniczkę.
Z samoczynnym rozkrzewianiem się szefler to już inna sprawa. Jedne mają taką tendencję ale większość nie.
Szeflery są typowym przykładem roślin, które najmocniej rosną z najwyżej umiejscowionego pąka (pędu). Te położone niżej - rosną już słabiej. Można próbować to stymulować tak jak napisałem powyżej poprzez przechył doniczki lub odciągi. Inwencja i pomysły należą do nas...

izi
 Tytuł:
PostNapisane: 8 maja 2009, o 19:19 
100p
100p
Mam nadzieję, że do góry pójdą - nic co obwisłe nie jest piękne ;) Ale z tym odciąganiem do poziomu to mnie Karpek zabiłeś ;) To dla wyglądu, w sensie żeby pędy były bardziej rozchylone, czy raczej aby spowodować wyrastanie bocznych pędów na jak najniższym poziomie? :shock:
A z tymi tendencjami u szefler do rozkrzewiania, to może jest tak, że dopiero jak roślina jest zdrewniała, to poprzez przycięcie ona się rozkrzacza :?: :idea: Jeśli tak jest, to ja głupia niepotrzebnie ciachnęłam nową szefcię, bo ona ma cały zieloniutki pień :?

karpek
 Tytuł:
PostNapisane: 8 maja 2009, o 20:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Cytuj:
To dla wyglądu, w sensie żeby pędy były bardziej rozchylone, czy raczej aby spowodować wyrastanie bocznych pędów na jak najniższym poziomie?

W zasadzie i to - i to. Na razie nie ma co sobie zaprzątać tym głowy tylko pozwolić tym nowym pędom rosnąć. Zobaczysz wtedy, który pęd jest dominujący i sama zdecydujesz co z nim zrobić.
Uważam, że nie ma zbytniej różnicy w rozkrzewianiu się szeflery biorąc pod uwagę to czy jest zielona czy zdrewniała (przynajmniej u mnie). Oczywiście trochę żal jest ciąć zieloną, zdrową i młodą roślinę - i w zasadzie tego nie zalecam.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 245 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: ori17 i 74 gości