Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - uprawa

Post »

Mam akurat dwie posadzone. A to czy w jednej doniczce czy w dwóch nie ma większego znaczenia jeśli chodzi o szkodniki. One potrafią przenosić nawet po całym parapecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krzysi0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 maja 2017, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - uprawa

Post »

OK w takim razie pytania uzupełniające:-)
Czy w takiej doniczce nie będzie im za ciasno?
Zakładając, że będą dzieliły jedną donicę to czy korzenie nie splotą się na tyle, że jak zajdzie potrzeba przesadzenia będzie problem z ich rozdzieleniem?
Sorry za drążenie i być może głupie pytania ale zaczynam swoją przygodę małego ogrodnika domowego :-) Z wiekiem podobno ciągnie człowieka do ziemi ;-)
------------------------------------------------
Zamyśliłem się.... a to rzadkość w tej okolicy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - uprawa

Post »

1. Nie wiem, jak duży jest system korzeniowy u obu roślin. Napisałem wyżej, jaka powinna być doniczka, musisz sam jakoś zmierzyć bryłę korzeniową i do niej dobrać doniczkę.
2. Napisałem też, że Szeflera ma silny system korzeniowy, więc ten fakt oraz ogólnie że jak sadzisz dwie rośliny ich korzenie będą się ze sobą splatać - to nieuniknione.
Musisz też wziąć pod uwagę, że Szeflera może szybko urosnąć duża więc sądząc dwie z czasem będziesz potrzebować bardzo dużej doniczki. U mnie rośnie dwie odmiany, jedna większa druga mniejsza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krzysi0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 maja 2017, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - uprawa

Post »

Ponieważ zamierzam o nie zadbać (urzekła mnie ok 2 metrowa rozłożysta Szeflera, którą zobaczyłem u jednego z klientów) i liczę na spore "krzaki", tą małą posadzę do osobnej doniczki a w doniczce z dużą, dosadzę zasugerowaną przez Emilię zielistkę. Czy zdarza się że Szeflera wypuszcza drugi pęd z jednego systemu korzennego? Z tego co udało mi się wyczytać to raczej nie i uzupełnienie dolnej części inną rośliną ma sens :-)
------------------------------------------------
Zamyśliłem się.... a to rzadkość w tej okolicy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - uprawa

Post »

Raczej nie ma co liczyć. Jedna istotna rzecz, to jest drzewo i jeśli nie będziesz regularnie przycinać, za jakiś czas będziesz miał jeden pojedynczy pęd pod sufit.
Co do uzupełnienia drugą rośliną, musisz uwzględnić podobne warunki uprawy. Szeflera potrzebuje dużo światła i trochę słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krzysi0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 maja 2017, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - uprawa

Post »

O przycinaniu muszę poczytać - jakieś propozycje źródeł dla początkujących amatorów?
Właśnie im więcej czytam o tej zielistce tym bardziej wydaje mi się ona nieodpowiednia :-) poszukam czegoś innego albo zostawię tak jak jest bez kombinacji na starcie :-)
Dzięki za zainteresowanie!!! 2-3 posty a ile istotnych informacji dla laika jakim jestem :-)
------------------------------------------------
Zamyśliłem się.... a to rzadkość w tej okolicy.
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szeflera - warunki uprawy

Post »

Witajcie,otrzymałam szeflerę w świetnym stanie,to zdrowy piękny kwiat i chciałabym żeby taki pozostał,stąd właśnie mój wpis. Chciałabym się dowiedzieć od Was -ekspertów,w internecie co prawa artykułów nie brakuje,ale od jakiegoś czasu biorę poprawkę na informacje które czytam w internecie,a tu na forum wiem ze na pewno nie zostanę wprowadzona w błąd. Chodzi mi konkretnie o takie informacje jak:
-jakie stanowisko lubi kwiat? Mocno oświetlone czy np umiarkowanie?
-jak często podlewać szeflerę?
-w jakiej ziemi najlepiej rośnie?
-kiedy najlepiej przesadzić szeflerę? W jakiej porze roku?
-Czym nawozić i jak często?
Z góry dziękuję za info :)
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - warunki uprawy

Post »

Proszę, z pierwszej pod ręką książki (Rośliny pokojowe Małgorzata Augustyn):

Obrazek

PS. Jak zaczynałem uprawę swoich roślin, to kupiłem kilka książek o uprawie roślin (nie korzystałem wtedy jeszcze z internetu). :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Klaudia85
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 sie 2017, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Racibórz

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Wiatm. Przeczytałam cały wątek, ale jakoś dalej nie wiem co zrobić z moim eksponatem szeflery. Kupiłam ją jakieś 3 miesiące temu i tak jak kupiłam (przesadziłam ją do większej doniczki) to ona sobie rośnie tylko do góry. Widziałam w wątku wasze piękne okazy i chciałabym mieć taki też. Poradźcie, co zrobić z moją, aby się rozgałęziła. Gdzie ją przyciąć? I kiedy najlepiej? Czy mogę to zrobić teraz?
W temacie kwiatków domowych jestem tzw. laikiem. Zawsze pozostawiałam sobie kwiatom rosnąć, jedynie moje storczyki jakoś w miare kwitną (cały czas). Ale z innymi roślinami domowymi u mnie ciężko. Mam nadzieję, że ktoś mi doradzi, co mam zrobić. Denerwuje mnie ten jeden "pień" mojej szeflery. Mam nadzieję, że znajdzie się dobra duszyczka, która mi doradzi. Z góry dziękuje :)


Obrazek

Obrazek


Obrazek

Przeczytałam jeszcze raz. Wiem, że mam ją przyciąć. Tylko gdzie?
No i lepiej wrócić z nią na parapet, tylko dopóki taki "mini gigant" z niej, to na parapecie nie mogę jej postawić. Do tej pory stała na stoliku obok okna, al gdy zaczęła mi się przechylać i opierać o okno przestawiłam ją w róg pokoju i tam sobie jest teraz około tygodnia. W sumie myślę, że może jej być tam za ciemno. Dopóki się nie przyzwyczaiła wracam na stolik; ale nadal nie wiem gdzie ją uciąć :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Szeflera, żeby ładnie rosła potrzebuje jasnego słonecznego stanowiska.
Niestety trzeba regularnie ją przycinać, bo inaczej dorośnie do sufitu. Najlepiej przyciąć w przypadku tego egzemplarza gdzieś w połowie i zapewnić jak napisałem wcześniej na słonecznym stanowisku, na parapecie albo tuż przy nim, na jakimś kwietniku.
Oczywiście regularne nawożenie w sezonie to też podstawa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Klaudia85
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 sie 2017, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Racibórz

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

No to rano robię cięcie, wracam pod okno lub na okno. Tzn. na parapet. Jak utnę w połowie to jaką część włożyc do wody, aby się ukorzeniła. Bo zapewne cała ucięta część to za dużo. Dodam jutro zdjęcia, a w zasadzie dzisiaj, po cięciu :)
Nawóz mam taki "do roślin zielonych" z biedronki. Nadaje się do szeflery?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Ukorzeniasz pęd wierzchołkowy z kilkoma liśćmi, trzeba zapewnić ciepło podczas ukorzeniania. Proponowałbym również pociąć i ukorzenić pozostały pęd zarówno w wodzie, jak i ukorzeniaczu.
Nawóz ten będzie się nadawał.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Klaudia85
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 sie 2017, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Racibórz

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

No i moja szeflerka ucięta. I zaraz wróciła na okno. Myślę, że to miejsce będzie jej dobrze służyć.
Tak wygląda po "operacji cięcie"

Obrazek

A tak wyglądają te kawałki do ukorzeniania. Czy obciąć im więcej liści od dołu czy tak jest dobrze?



Obrazek

I drugi



Obrazek

P.S. nie wiem, dlaczego zdjęcia się obróciły. Robiłam specjalnie pionowo. Chyba fotosik nie współgra z telefonem tak jak powinien. Ale myślę, że wszystko dobrze widać. Jeśli to to dodam wieczorem zdjęcia z komputera.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”