Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Moja szeflera niestety padła. :cry: Pomimo wszelkich zabiegów, jeden pień po drugim zaczął czernieć aż do zgnicia. Ostatecznie wyjęłam ziemię z doniczki i co się okazało - nie było już żadnych białych korzeni. Wszystkie zgnite, brązowe albo wcale nic nie było. Łącznie trwało to niecałe dwa miesiące.
Ostatnio zmieniony 1 lis 2020, o 20:46 przez norbert76, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nie wystawiamy negatywnych opinii dot. konkretnych podmiotów gospodarczych.
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Kupowanie roślin to zawsze jest loteria, czy to przez internet czy w sklepie stacjonarnym. Bierze się to ze względu na różną pielęgnację, rośliny mogą być zarówno przesuszane, jak i przelewane. To pierwszy krok do załapania różnych infekcji. Nie zapominajmy, że mogą pojawić się również później wskutek późniejszych błędów uprawowych, a także po prostu wskutek zakupu słabszego egzemplarza.


Edit: Powtórzę jeszcze to, o czym pisałem wcześniej, należy również uwzględnić to że odmiany variegata mogą być bardziej chimeryczne w uprawie. Z moją też nie mogłem długo dojść do porozumienia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

A czy może być tak, że szeflery których pnie są produkcyjnie zawinięte w tzw. "warkocz" mogą być bardziej podatne na choroby grzybowe, niż te sprzedawane oddzielnie? Chodzi mi o to, czy kupując następnym razem szeflere muszę od razu rozplątać te pnie, albo nie kupować takich wcale. Pytam, bo spotkałam się już z kilkoma opiniami że właśnie tak prowadzone szeflery szybko padają pomimo wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych.
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Emilia, poruszyłaś istotną kwestię. Problem podobny, jak sprzedawane w formie warkocza np. pachiry.
Ryzyko załapania infekcji przez jedną roślinę, łatwiej się przeniesie się gdy będzie ich kilka w jednej doniczce. Oczywiście należy tutaj uwzględnić, że im dłużej rośliny będą trzymane w nieprawidłowych warunkach, tym ryzyko załapania infekcji przez wszystkie egzemplarze rośnie i nawet rozsadzenie ich wtedy bezpośrednio po zakupie nie musi tutaj pomóc. Ale oczywiście kwestia rozsadzenia ma duży sens.
Do tego nie można pominąć innej kwestii. To są silne rośliny, więc nawet sadzenie ich razem, nie mówiąc już o zaplątywanie w formę warkocza czy podobną to niezbyt fortunne rozwiązanie. Rośliny ściśnięte ze sobą, w miarę wzrostu, z czasem zaczynają na siebie napierać, przez co poszczególne pnie mogą po prostu coraz gorzej rosnąć i docelowo obumierać. Natomiast gdy nawet rośnie w doniczce luzem kilka egzemplarzy, wtedy również po prostu silniejsze egzemplarze szybko zdominują słabsze, odbierając im składniki pokarmowe. Dlatego szeflerę sadzimy tylko pojedynczo do doniczek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Dziękuję za odpowiedź! Właśnie niestety tego się spodziewałam. Egzotycznie wyglądający warkocz może się sprawdza w przypadku draceny Sanderiana ale na pewno nie u szeflery, co widać na moim przykładzie :(
Pozdrawiam Emilia
Kwiatowy laik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lis 2020, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Witam, mam pytanie do bardziej doświadczonych osób. Czy da się jakoś "uratować" moją szeflere. Gdyż okej, rośnie w górę idą, ładne nowe pędy, ale na środku jej wysokości zaczęły wypadać liście. Więc wygląda tak, od ziemi : kilka łodyg z liśćmi, sam pień i znów łodygi z liśćmi. Nie wiem jak dodać tu zdjęcie, żeby Wam to pokazać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Wystarczyło by poczytać, że szeflera w naturze jest drzewem, w związku z tym normalną koleją rzeczy jest gubienie dolnych liści.
Inne przyczyny gubienia liści to: zmiana stanowiska, zbyt ciemne stanowisko, przelanie (w tym nieprawidłowe zbyt zbite podłoże), przesuszenie, suche powietrze od grzejnika, narażenie na przeciąg, itd.

PS. A jak wrzucić zdjęcie, wystarczy przejrzeć forum. W tym wątku masz to opisane: https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=14&t=2912
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kwiatowy laik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lis 2020, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Dobrze rozumiem, że może gubić liście od dołu, bo jest drzewkiem. Ale na zdjęciach w internecie są całe w liściach. A moja nie. I tak jak napisałam na dole ma liście, na szczycie też, tylko pośrodku nie ma, bo wypadły. Czy jest szansa, że tam u rosną jeszcze? Czy ona rośnie tylko do góry?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Przeczytaj chociaż jeszcze raz mój post, napisałem inne powody...

Druga sprawa nie porównuj innych egzemplarzy ze swoim, bo każda roślina ma inne warunki uprawy.

Liście nie odrosną, niby jakim cudem, skoro to jest drzewo? Co najwyżej może wypuścić nową gałązkę, nic więcej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Mam szeflerę, która ma dwa główne pnie. Ponieważ jeden jest dużo większy, to roślina się przewraca. Chciałbym je rozdzielić do dwóch doniczek. Opcje są dwie: Jest to jedna roślina z dwoma pniami, albo dwie osobne rośliny. Tak czy inaczej korzenie trzeba będzie trochę zmasakrować żeby je rozdzielić. Pytanie brzmi jak szeflera znosi takie zabiegi?
Krzysiek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Najprawdopodobniej to dwie różne rośliny. Jak nie wyciągniesz rośliny z doniczki to nie będziesz tego wiedzieć.
Rozsadzenie dwóch roślin, to prawie jak przesadzenie. Trzeba zacząć od rozplątania korzeni i stopniowo rozdzielać jedną od drugiej.

Każda roślina w mniejszym lub większym stopniu może odreagować takie zabiegi, tak jak przesadzanie. Zależy od samego egzemplarza, pory roku, itp.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Hej.
Mam pytanie,czy jest jakaś opcja zagęszczenia szeflery bez drastycznych cięć? Wiem, że istnieje sposób poprzez odkłady powietrzne, ale na zdrzewiałych łodygach. Moja łodyge ma całą zieloną. Od góry wypuszcza masę małych odnóżek,ale chciałabym zagęścić ją na całej długości. Da się to jakoś zrobić? Zabawne jest też to,że od góry zaczyna się dzielić na dwie łodygi. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Post »

Od góry mi to wygląda na uszkodzony stożek wzrostu, stąd pewnie się rozgałęziła.

Szczerze mówiąc, jeśli właśnie się zaczyna rozgałęziać na czubku, ja bym na razie nie ciął, po pierwsze bardzo ładnie wygląda, po drugie z tego co widzę nie jest zbyt wysoka. Poczekał bym, jak odrosty przyrosną na jakieś kilka liści i wtedy delikatnie je przyciąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”