Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 7  
Autor Wiadomość
anna
 Tytuł: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie
PostNapisane: 4 lip 2006, o 14:51 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Potrzebuję pomocy. Mój fikus dębolistny zaczął chorować. Brązowieją mu brzegi liści które potem zasychają. Nawożę go, podlewam, nie przelewam i nie widzę tam żadnych robali , ani nalotów. To trwa już dość długo a teraz nawt nowe młode listki też chrują , ale oprócz tego już nie tylko brzegi ale i całe liście są w plamach. Pomóżcie proszę ma już 2 m i bardzo chciałabym go uratować....

Basia
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lip 2006, o 15:23 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Napisz jeszcze czy ma widno, jak często nawozisz i czym, czy w pomieszczeniu jest dość suche powietrze, jak często podlewasz, i jak duża jest to roślina. Kiedy przesadzałaś.
Jeśli możesz dołączyć zdjęcie.

anna
 Tytuł: fikus dębolistny/lirokształtny
PostNapisane: 4 lip 2006, o 15:36 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
2 razy w tygodniu, co trzy dni spryskuję liści wodą, przesadzałam go rok temu (ale te problemy zaczęły się nim go przesadziłam więc to chyba nie ziemia) do ziemi z nawozem, który podobno ma wystarczyć na pięć lat ale dodatkowo podlewam go wodą z nawozem do roślin zielonych ogrodnik polecił. Po południu ma dużo słońca tak jest w półcieniu.

Ma 2m wysokości i ciągle rosną nowe młode listki ale zaraz reszta całkiem opadnie. W pomieszczeniu raczej nie jest za sucho.

Basia
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lip 2006, o 16:09 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Prawdopodobnie jest to przenawożenie. Jeśli w ziemi były nawozy długodziałające to nie miałaś prawa dodatkowo nawozić. Roślina sama przez swoje wydzieliny rozpuszcza granulki nawozu i je wchłania.
Teraz pozostaje ci jedno przepłukać ziemię. Wstaw do wanny i prysznicem podlej . Wsiąknie znów lej, wsiąknie znów lej. Tak przez około 2 godziny. Potem pozostaw w wanie do całkowitego obcieknięcia. Przez parę dni nie podlewaj i zapomnij o nawożeniu, a na wiosnę przesadź do świeżej ziemi.
Jeśli taki zabieg nie jest możliwy do wykonania pozostaje ci przesadzić roślinę do nowej ziemi, ale do tej samej donicy. Po wyjęciu usunąć tyle starej ziemi ile się da i braki uzupełnić nową.

anna
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lip 2006, o 08:34 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
to raczej nie jest przenawożenie bo dopiero od miesiąca go dodatkowo nawożę kiedy zaatakowało młode listki a te problemy zaczeły się rok temu,więc to musi być coś innego.Zauważyłam że to brązowe zaczęło się rozchodzić po nerwach liści.

Basia
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lip 2006, o 11:11 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Spróbuj opryskać środkiem grzybobójczym o nazwie Bravo. Zainwestuj około 10 złotych. Ciecz roboczą przygotuj zgodnie z instrukcją.
Mam nadzieję, że to zatrzyma dalsze brązowienie liści.

agni
 Tytuł: łysy fikus dębolistny
PostNapisane: 12 mar 2007, o 11:53 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam,

Odziedziczyłam właśnie fikusa dębolistnego. Jest w dobrej kondycji, ale ciut ma zachwiane proporcje - jest bardzo wysoki (zawija się na suficie!), a gałęzi ma mało, na dole wygląda całkiem łyso. Jak można rozkrzewić taką roślinkę, sprowokować wypuszczanie nowych pędów?

Jestem raczej niedoświadczona w hodowli, (na forum pierwszy raz), więc proszę o przystępny opis :)

Pozdrawiam,
agni

beata693
 Tytuł:
PostNapisane: 12 mar 2007, o 16:20 
100p
100p
Ja odciełam w połowie wysokości i posadziłam górę w tą samą doniczkę. Dolna część wypuściła listki a górna też rośnie.

ariel
 Tytuł:
PostNapisane: 12 mar 2007, o 18:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
A propos tego fikusa.
No bo ja mam kawałek fikusa, który stoi już ze trzy miesiące w wodzie i ani korzonka :( Tą samą metodą z powodzeniem rozmnażam fikusy sprężyste, a to cholerstwo za nic nie chce :( W czym rzecz?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 13 mar 2007, o 02:01 
---

więcej niż 1 szt.
Jeśli nie zrzucił liści i również nie wybił korzonków to według mnie jest za zimna woda w której trzymasz fikusa powinna mieć ok 30 stopni.

agni
 Tytuł:
PostNapisane: 13 mar 2007, o 10:56 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Ale jeśli utnę górną część, to zostanie mi długi łysy badyl. Tak średnio estetycznie... Tym bardziej że wątpię, aby wypuścił nowe gałęzie na całej długości pnia. Raczej będzie jeden, góra dwa, nowe pędy na samym czubku. Czyli powrót do pierwotnej sytuacji. Czy da się sprowokować wypuszczanie nowych pędów w wielu miejscach na pniu?

beata693
 Tytuł:
PostNapisane: 13 mar 2007, o 11:10 
100p
100p
U mnie wypuscił ok 5 nowych pędów, fakt że na górze tego badyla , ale w dole przykrywał gołą część nowoposadzony. Bardzo dekoracyjnie to wyglądało.

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 13 mar 2007, o 11:16 
---

więcej niż 1 szt.
Pewnie że się da tylko po ścięciu pienka np. na wysokości metra od ziemi trzeba zalać np. woskiem lub zasypać węglem drzewnym wierzch pinka a na piku gdzie są oczka nad śladami po opadłych liściach lekko nitką trzeba przymocować kawałek waty który musi być cały czas mokry trzeba go zwilżać wodą, nie z każdego oczka pewnie wybije pęd ale to sprawdzony przeze mnie sposób na rozgałęzienie fikusa( niestety musiałem go wydać z braku miejsca) tak samo jak jeszcze są liście to kładzie się mokrą watę na oczko tuż nad wybijającym liściem. :D

Nela
 Tytuł:
PostNapisane: 13 mar 2007, o 11:26 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
Myślę, że abyś miał ładnego fikusa musisz jednak go obciąć.
Mam w tej chwili któryś tam z kolei odmlodzonego potomka. Jak się robi "nieciekawy- zostaje skrócony, a z górnej części jest nowa sadzonka...
Teraz sadzonka z nowego odmłodzenia "poszła do synowej.../ ukorzeniony w wodzie/

agni
 Tytuł:
PostNapisane: 14 mar 2007, o 11:10 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Dzięki wielkie! O to właśnie mi chodziło. Spróbuję z tą watą w takim razie. Mam nadzieję, że zadziała...
Obciąć i rozmnożyć i tak zamierzam, już to kiedyś robiłam i udało się. Chciałabym też jednak uratować roślinkę macierzystą. Dam znać jak poszło :)

Pozdrawiam,
agni

krysp50
 Tytuł:
PostNapisane: 14 mar 2007, o 23:55 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mój fikus w chwili obecnej nie wygląda ciekawie, ale mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni.Wkrótce - pojęcie bardzo szerokie, bo próbuję odmienić jego wygląd już 3 rok.Był wysoki na 1,5 m i goły od spodu.Obcięłam i podzieliłam obcięty pęd na 2 części. Niestety tylko jeden się przyjął, a na czubku wyrosły nowe liście.Jak tylko troszkę podrasta, to nowy wypuszczający liść uszczykuję i efekt jest taki,że wypuszcza nowe na krótszej łodydze.Pobudza też wypuszczanie nowych liści poniżej w miejscach,gdzie były stare liście.Wyczytałam gdzieś, że to miejsce należy lekko naciąć i wypuści świeży liść. Mnie na 1m pędzie wypuściło w dwóch miejscach /na ok.7 nacięć/ i powtórzę to w tym roku /skorzystam z porady,aby kłaść mokry wacik/. Kwiat przez takie traktowanie rośnie bardzo wolno, ale mam nadzieję na ładny krzew jeżeli wypuści jeszcze chociaż w jednym miejscu dodatkowy pęd.

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 15 mar 2007, o 00:24 
---

więcej niż 1 szt.
Pokaż zdjęcie kryps50 obejrzymy twoje cudo wykonawcze z rozkrzewiania fikusa.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 109 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 7  

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: norbert76, Olcia609, stapi i 107 gości