Begonia - rozmnażanie z liścia

Rośliny doniczkowe
Dora1964
500p
500p
Posty: 689
Od: 21 sty 2010, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Begonia - rozmnażanie z liścia

Post »

Kochani mam pytanie-nabyłam dzisiaj w jednym z marketów Begonię królewską,przy okazji,pożyczyłam :? dwa listki z innych egzemplarzy :wink: ,teraz zastanawiam się ,czy zostawić je w wodzie,czy wsadzić do ziemi,czy w ogóle jest szansa ,że wypuszczą korzonki :?: W tej kwestii nie mam doświadczenia ;:173
Awatar użytkownika
pestka71
50p
50p
Posty: 92
Od: 6 paź 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: begonia

Post »

Aby otrzymać rośliny potomne wystarczy nam kawałek liścia tej pięknej rośliny. Rozkładamy go płasko spodnią stroną do góry. Ostrym nożem lub żyletką nacinamy grube nerwy liściowe w kilku, kilkunastu miejscach. Możemy też pociąć liść na małe kawałki długości 2-3 cm. Ponacinany liść lub jego fragmenty układamy naciętą stroną na wilgotnym podłożu obciążając np. kamykami. Pojemnik nakrywamy szybą lub folią bacząc aby nie stykała się z liściem. Uważamy, żeby ziemia była stale wilgotna. Po kilku tygodniach w miejscach cięcia pojawią się młode rośliny.
To tyle teorii. W praktyce tego nie stosowałam, rozmnażałam z sadzonek wierzchołkowych. Życzę powodzenia.
Pozdrawiam. Ania.
Dora1964
500p
500p
Posty: 689
Od: 21 sty 2010, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: begonia

Post »

dziękuje za odpowiedz-niestety tą metodę stosowałam kilka razy,nawet u skrętnika z jednym liściem i bez oczekiwanych efektów,korzonków nie doczekałam się ,a listki poporostu zmarniały :(
Dlatego właśnie zastanawiam się ,czy jeżeli pozostawię je w wodzie istnieje szansa że wypuszczą korzonki? :?
delfinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 22 kwie 2012, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: begonia

Post »

Ja wsadzam do wody liscie i ladnie puszczaja korzenie , zeby nie gnilo biore z filtra do wody troche wegla.
Awatar użytkownika
pestka71
50p
50p
Posty: 92
Od: 6 paź 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: begonia

Post »

W ten sposób to chyba tylko można rozmnażać sępolie, gloksynie i zamiokulkasa. Ja nie słyszałam, żeby można bylo begonie też w ten sposób rozmnażać. Nie wiem czy przegłądalaś ten wątek: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=19596 ale tutaj pokazane jest krok po kroku jak się to robi, tak że decyzja należy do Ciebie. Nie mniej trzymam kciuki za powodzenie w akcji ukorzeniania listków. ;:215 Napisz co z tego wyszło. Mam nadzieję na ;:86 begonii. Pozdrowionka.
Pozdrawiam. Ania.
Dora1964
500p
500p
Posty: 689
Od: 21 sty 2010, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: begonia

Post »

Dzięki dziewczyny za wszystkie rady ;:180
Jutro spróbuję każdy listek przygotować do innego sposobu rozmnażania :wink:
zobaczymy co ztego wyniknie,dam znać :wit
kris13
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 18 sty 2013, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: begonia

Post »

Naciełam liścia stoi to drugi tydzeń i nic
Awatar użytkownika
Asia712
50p
50p
Posty: 83
Od: 17 gru 2012, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: begonia

Post »

Witam,
Czy ktoś próbował rozmnożyć begonię z liścia i mu się to udało? :) Podpinam się pod temat, mam nadzieję, że ktoś ma jakieś doświadczenie :)
Pozdrawiam, Joanna
Awatar użytkownika
Asia712
50p
50p
Posty: 83
Od: 17 gru 2012, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: begonia

Post »

A, chodzi mi o wsadzenie listka do wody :)
Pozdrawiam, Joanna
bezzia
50p
50p
Posty: 66
Od: 10 wrz 2012, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów,lubuskie

Re: begonia

Post »

:wit
owszem mi się udało ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu (listki w wodzie zgniły mi też). Tylko zainspirowałam się tym nacinaniem wzdłuż nerwów i zrobiłam po swojemu tak: przekroiłam liście wzdłużnie na pół i włożyłam tym przecięciem do ziemi nie za głęboko. Pilnowałam żeby ziemia była stale wilgotna nie polewając po liściach. Ustawiłam w jasnym miejscu , ale nie bezpośrednim słońcu. NIe pamiętam po jakim czasie z 4 pół-liści wykiełkowały mi nowe begonie :heja ;:138
Dora1964
500p
500p
Posty: 689
Od: 21 sty 2010, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: begonia

Post »

Z pożyczonych :wink: listków Begoni jeden wstawiłam do wody,no i niestety :cry: nie przeżył,drugi wsadziłam bespośrednio ogonkiem do ziemi-no i jest mała Begonka,zrobię fotkę to wstawię :uszy
Awatar użytkownika
Asia712
50p
50p
Posty: 83
Od: 17 gru 2012, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: begonia

Post »

Wsadziłam jakiś czas temu listka do wody, ale nic się nie pokazało. Wsadzę go chyba do ziemi, może coś wyrośnie. :)
Pozdrawiam, Joanna
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: begonia

Post »

Ja również nacinam listki begonii i daję do wody aby się ukorzenily trwa to dłużej ale po około miesiącu są już małe korzonki, tak udało mi się rozmnożyć begonie królewkie, begonię tamaya i begonię corallinę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”