Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 35  
Autor Wiadomość
Karola_1401
 Tytuł: Re: Dracena - choroby i szkodniki
PostNapisane: 21 lis 2016, o 19:15 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Obrazek
Doniczka jak na zdjęciu. Nie stoi w wodzie napewno. Nie może też mieć za mokro bo kilka dni temu od boków doniczki dokopałam się do korzeni i ziemia był wilgotna ale nie mokra a korzenie twarde.
Pociągnęłam za pioropusz i nic, dalej się trzymają tam liście.
A pęd z którym są problemy to ten srodkowy, pozostałe są zielone i zdrowe.
Co mogę teraz zrobić by pomóc roślinie?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
PostNapisane: 21 lis 2016, o 20:00 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
1. W pobliżu okna - tzn. dokładnie w jakiej odległości od niego?
2. Doniczka wg mnie jest za duża. Jak głęboko sięga bryła korzeniowa? O ile większa jest od poprzedniej?

Karola_1401
PostNapisane: 21 lis 2016, o 20:34 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
1. Ok 2m od okna. Od drzwi 50cm.
2. Bryła korzeniowa sięga na ok 28cm w głąb. Głębokość donicy 35cm ale jest duża warstwa drenażu. Donica nie jest głęboka, raczej dużo szersza od poprzedniej. Średnica nowej donicy 40, starej 25cm

norbert76
PostNapisane: 21 lis 2016, o 20:45 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
No to widzę dwa podstawowe błędy:
1. 2 metry dla Ciebie może być jasno, ale nie dla rośliny, szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym. Dracena powinna stać tuż przy oknie.

2. Zdecydowanie za duża doniczka, nowa powinna być najwyżej ok. 2 cm większa na średnicy.

Tak więc, czeka Ciebie przesadzenie do nowej dużo mniejszej doniczki. Przy okazji posadzisz do właściwej przepuszczalnej mieszanki: ziemia do palm i agroperlit lub żwirek w proporcji 2:1. Doniczka oczywiście tradycyjna z odpływem i podstawką.

Oraz zmiana stanowiska.

Po przesadzeniu, podlej i spryskaj całą roślinę preparatem grzybobójczym, np. Previcurem.

Karola_1401
PostNapisane: 21 lis 2016, o 20:49 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Ok dziękuję. Jutro zabieram się do pracy i dam znać czy się jej poprawiło.
Pozdrawiam :wit

dziadek22
 Tytuł: Re: Dracena marginata - POMOCY
PostNapisane: 21 lis 2016, o 21:28 
1000p
1000p

---
Karola_1401 napisał(a):
Witam. Martwię się o moją dracene. Jakiś miesiąc temu ją kupiłam.

Jaka jest to odmian draceny?

norbert76
PostNapisane: 21 lis 2016, o 21:50 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Masz wyżej w tytule postu - Marginata.

dziadek22
PostNapisane: 21 lis 2016, o 22:45 
1000p
1000p

---
Strona internetowa
http://plantcaretoday.com/care-dracaena-marginata.html
zwraca uwagę że sprzedawana dracena powinna być przystosowana do gorszych warunków oświetleniowych wewnątrz domu.
Mam prosty, chiński pHmetr z funkcją pomiaru światła. Jest to bardzo przydatna funkcja.
Warto zmierzyć ile światła jest w miejscu gdzie stoi dracena, a ile jest tuz przy oknie ale bez bezpośredniego operowania promieni słonecznych.

norbert76
PostNapisane: 21 lis 2016, o 22:57 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Nigdy nie należy polegać tylko na tym, co jest napisane na różnych stronach czy książkach, bo często piszą bzdury i można znaleźć sprzeczne informacje. Za to bardziej na własnym doświadczeniu i zdrowym rozsądku, bo teoria teorią, a praktyka praktyką.
Należy wziąć pod uwagę, że ilość światła dramatycznie spada wraz ze wzrostem odległości od okna. O ile latem w słoneczny dzień, jest go powiedzmy optymalna ilość, to w okresie jesienno-zimowym, w odległości 2 metry od okna tego światła jest zdecydowanie za mało, nawet dla nieco bardziej tolerancyjnej draceny marginaty. Do tego trzeba uwzględnić co znajduje się za oknem, drzewa, inne budynki oraz przede wszystkim rodzaj wystawy itd. Zresztą, takiej dracenie bardziej zaszkodzi niedomiar, niż nadmiar światła.

dziadek22
PostNapisane: 21 lis 2016, o 23:20 
1000p
1000p

---
Ilość światła maleje z kwadratem odległości.
Pomiary moim światłomierzem przeprowadzone w niedzielę kiedy słońce świeciło przez chmury wykazały tuż przy szybie okiennej oświetlenie wystarczające dla sadzonek, ale pół metra dalej dla sadzonek potrzebne już byłoby doświetlanie.
Warto też zmierzyć wilgotność ziemi koło korzeni draceny.
Ten mój chiński pHmetr z funkcją pomiaru światła i funkcją pomiaru wilgotności kosztował w sklepie ogrodniczym około 40 zł.

Karola_1401
PostNapisane: 21 lis 2016, o 23:59 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
norbert76 nie dał mi spokoju ten mój kwiatek i postanowiłam już dziś pozbyć się ziemi z donicy i sprawdzić korzenie. Ciężko było to rozdzielić i w miarę oczyścić.
Po tym jak go kupiłam i przesadziłam, nie zrobiłam tego tylko całą bryłę ziemi i korzeni włożyłam do nowej donicy i dałam świeżą ziemię.
Co prawda kilka jakby pustych i przegniłych korzeni znalazłam... Postanowiłam zostawić te korzenie tak do jutra, bez ziemi. Myślę że nie zrobię tym krzywdy roślinie??
Obrazek

norbert76
PostNapisane: 22 lis 2016, o 00:27 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Teraz sama widzisz, że rozmiar korzeni jest niewspółmiernie mały w stosunku do dotychczasowej doniczki.
Nie, nic się nie stanie. Nadgniłe korzenie poodcinaj, a miejsce cięcia posyp cynamonem - działa bakterobójczo. Pozostaw tak poza doniczką na jeden albo nawet na dwa dni.

dziadek22
PostNapisane: 22 lis 2016, o 08:11 
1000p
1000p

---
Ja bym wsadził każdy z tych korzenie do oddzielnej doniczki zgodnie z zaleceniami norbert76'a. Oddzielnie mają większe szanse na przeżycie niż walcząc między sobą o przestrzeń w jednej, wspolnej doniczce.

Marcelinho91
PostNapisane: 23 lis 2016, o 21:44 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam, od pewnego czasu zaczęła mi chorować dracena, końcówki liści zaczęły robić się czarno - zółte, powoli zaczyna pojawiać się to również na środku liści. Kwiat stoi tuż przy oknie balkonowym lecz w porę zimową jest skazany w większości na sztuczne światło, stoi ponad metr od grzejnika. Jest podlewany około 250ml na tydzień + spryskiwanie liści wodą. Doniczka jest włożona w drugą doniczkę, doniczki są rozdzielone karamzytem. Dziś przesadziłem dracene w nową ziemię z nawozem położoną bezpośrednio na karamzyt, w dodatku kupiłem nawóz w płynie i podlałem go. Doniczka nie posiada podstawki. Mam nadzieje, że to pomoże, macie jeszcze jakieś porady?

Nagrałem krótki film dla sprecyzowania mojego problemu, bardzo proszę o pomoc, zależy mi na tej dracenie.
https://www.youtube.com/watch?v=MzYB7Lekz3Y

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 480 ]  Idź do strony nr...        1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 35  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: ARdian, ivonar, Nawar, norbert76, Sigma i 39 gości