Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Blear Rose
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 sty 2015, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Tak z 5 liści na pewno ale wszystkie były ze środka. Na razie nowe plamy się nie pojawiają to jestem spokojniejsza :)
Wiola2339
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 maja 2015, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Proszę o pomoc mam dracene od 1,5 roku. W zeszłym roku zauważyłam że w doniczce wyrosły grzyby. Nie znalazłam nic na ten temat wiec to zbagatelizowałam. W tym roku wiosną zauważyłam że ziemia ma jakby pleśń. Pobrałam trochę do worka i zajechałam do kwiaciarni, tam poinformowano mnie, że to ziemia do pieczarek - hmmm kupiłam tego kwiatka z taką ziemią. Postanowiłam ją przesadzić kupiłam ziemię do dracen wymyłam korzenie dokładnie i przesadziłam. Niestety liście się skręcają, wiedną, schną, zrobiłamCo zrobilam nie tak. Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Jeśli w doniczce wyrosła pleśń, a liście wiedną pomimo przesadzenia w nowe podłoże, znaczyć to może że roślina jest przelewana. Draceny podlewa się umiarkowanie, tzn. nie podlewa się za często, ani za dużo. W zależności od warunków stanowiskowych nie częściej niż raz na tydzień.
Podobnie nie przesuszamy zbytnio podłoża.
Kolejna opcja to szkodniki, sprawdź dokładnie liście z obu stron.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Wiola2339
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 maja 2015, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodnikin

Post »

Sprawdziłam liście są zdrowe,tzn. nie ma szkodników. Myślę, że jej zaszkodziłam jak myłam korzenie wężem ogrodowym ale chciałam mieć pewność, że korzenie są dokładnie wymyte od pleśni. Może potrzebuje czasu, ponieważ część korzeni uszkodziłam i uciełam te nadgnite.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Bardzo dobrze zrobiłaś, że uciełaś nadgniłe korzenie. Co do mycia korzeni, nie powinno aż tak bardzo zaszkodzić, choć dla każdej rośliny każda ingerencja w nie jest terapią szokową.
Ważne jest, jak dużo zostało zdrowych korzeni. Im więcej, tym większe szanse że roślina przeżyje. Ważne żeby dać czas na zregenerowanie sił. Draceny powinny mieć jasne stanowisko do słonecznego, choć z tą Twoją uważaj na słońce w godzinach południowych, jeśli masz południowe okno. Jeśli środek rozety jest zielony, a pień twardy powinna za jakiś czas zacząć wypuszczać nowe liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Wiola2339
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 maja 2015, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuje bardzo. Mam nadzieję, że się opamięta a to etap przejściowy po szoku. Wypuszcza zdrowe liście, które na razie nie więdną.
jarmel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 cze 2015, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracena, oklapnięte liście

Post »

Witam, kilka dni temu przewoziłem dracenę autem, niestety były wtedy straszne upały i w aucie panowała bardzo wysoka temperatura, roślina przebywała tam około pół godziny przez co część liści oklapło i pomarszczyło się. Po paru dniach nie widać jakiejś dużej poprawy, wrzucam zdjęcia: Obrazek Obrazek
Jak ją odratować?

---11 cze 2015, o 16:45---

Nikt nie jest w stanie pomóc? Z dnia na dzień kolejne liście umierają, najpierw pojawia się jakby taka ciemna plamka przy którejś z krawędzi liścia, później rozprzestrzenia się na całość.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Być może roślina dostała szoku temperaturowego. Czy roślinę przesadzałeś po zakupie? Musisz sprawdzić w jakim stanie są korzenie, czy są zdrowe. Czy przebarwienia pojawiają się na starych, czy na młodych liściach ze środka rozety? Jeśli młode są w porządku, nie pomarszczone, być może dracena (jak każda inna roślina) potrzebuje czasu na aklimatyzacje. Tydzień czasu to za mało.
Postaw w jasnym miejscu, nie narażając na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Jeśli korzenie są zdrowe to utrzymuj regularnie umiarkowaną wilgotność podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jarmel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 cze 2015, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Tak, roślina została wtedy od razu przesadzona i podlana. To było w piątek, od tego czasu nie podlewałem, chyba dać sobie jeszcze na wstrzymanie? Przebarwienia początkowo atakowały młode liście ze środka, one oklapły już pierwszego dnia, ale teraz z dnia na dzień obumierają kolejne, nawet te największe z zewnątrz.
Korzenie sprawdzę jutro i dam znać, po czym mogę rozpoznać, że jest coś z nimi nie tak?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Pierwszy błąd, zbyt szybkie przesadzenie. Generalnie po zmianie miejsca otoczenia rośliny, powinno jej się wpierw dać tydzień, dwa tygodnie na aklimatyzacje.
Drugi błąd, draceny należą do tych roślin, które podlewa się tuż po przesadzeniu, to nie sukulenty.
Co do korzeni, oczywiście często stan części nadziemnej odpowiada stanowi części podziemnej. Nie wiadomo, czy tam gdzie została kupiona roślina, nie doszło do zalania korzeni, a w konsekwencji do ich uszkodzenia.
Jeśli korzenie będą zdrowe, podlej porządnie i tak, jak pisałem wcześniej postaw w jasnym miejscu - najlepiej tuż przy oknie, albo nawet na parapecie. Osłoń tylko od południowego słońca.
Sprawdź jeszcze jedną rzecz, pociągnij delikatnie za któryś z młodych liści ze środka rozety. Jeśli wychodzi łatwo, a końcówka nasady tego liścia, jest miękka i brązowa albo czarna to wtedy ciężko będzie uratować roślinę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jarmel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 cze 2015, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

norbert76 pisze: Sprawdź jeszcze jedną rzecz, pociągnij delikatnie za któryś z młodych liści ze środka rozety. Jeśli wychodzi łatwo, a końcówka nasady tego liścia, jest miękka i brązowa albo czarna to wtedy ciężko będzie uratować roślinę.
Wychodzą ciężko, nawet te najbardziej obumarłe.

Ale chyba znalazłem już przyczynę, na łodydze tuż u nasady liści są takie jakby malutkie białe plamki, czytałem że to wełnowce?

Obrazek przepraszam za jakość, ale w tej chwili nie mam możliwości dodania lepszego zdjęcia.
Czytałem że roślinę trzeba przemywac wacikami nasączonymi roztworem wody z szarym mydłem / ew. alkoholem, to dobry sposób? Generalnie roślina wygląda już bardzo nieciekawie, ale nie poddaję się :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Na tym etapie kup preparat chemiczny. Opryskaj nim dokładnie roślinę zwłaszcza u nasady liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jarmel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 cze 2015, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Wczoraj to zrobiłem, czynność powtórzyć czy raczej może to tylko zaszkodzić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”